جنگ تن‌به‌تن به دره پنجشیر رسید؛ طالبان برای رویاروئی با نیروی مقاومت «صدها جنگجو» اعزام کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگروه طالبان روز یکشنبه ٢٢ اوت اعلام کرد که «صدها تن از نیروهای» این گروه بسوی دره پنجشیر، از نادر مناطقی که تحت کنترل آنان قرار ندارد، در حرکتند.

اعزام نیرو به این منطقه واقع در شمال شرقی کابل هنگامی صورت می‌گیرد که مبارزان وفادار به احمدشاه مسعود و اینک فرزند او، احمد مسعود، زیر نام «جبهه ملی مقاومت» خود را برای رویاروئی با طالبان آماده می‌کنند.

سخنگوی این جبهه اعلام کرد که نیروهای مقاومت افغانستان، در صورت عدم حصول توافق با طالبان، خود را برای «یک نبرد دراز مدت» آماده می‌کند.

گروه طالبان خبر اعزام صدها تن از نیروهای خود به پنجشیر را در حساب توئیتری گروه به زبان عربی اعلام کرد. بر پایه این خبر «صدها تن از مجاهدین امارت اسلامی، در پی خودداری مقامات محلی پنجشیر با واگذاری مسالمت آمیز این ولایت، برای بدست آوردن کنترل آن بسوی این ولایت در حرکت هستند».

اعلام اعزام این نیرو در پی تشکیل واحدهای نظامی با پیوستن شماری از نفرات اردوی ملی افغانستان به جبهه مقاومت تحت فرماندهی احمد مسعود، صورت می‌گیرد.

مسئول روابط خارجی «جبهه ملی مقاومت»، علی میثم نظری، به خبرگزاری فرانسه گفت که «هزاران افغان برای مبارزه با حکومت تازه در کابل، به دره پنجشیر آمده‌اند». در تصاویری که این خبرگزاری از تمرینات آموزش نظامی این افراد برداشته، خودروهای زرهی هاموی در رفت و آمد دیده می‌شوند.

به گفته علی میثم نظری، این جبهه در حال حاضر دارای یک نیروی ٩٠٠٠ نفره مسلح است که در صورت عدم توافق با طالبان، خود را برای یک «نبرد دراز مدت» آماده می‌کند.

جبهه ملی مقاومت، به گفته مسئولان آن، خواستار یک نظام حکومتی تازه است که تمرکززدائی ستون فقرات آن را تشکیل می‌دهد.

علی میثم نظری در این باره تاکید می‌کند که «شرط دست یافتن به یک توافق صلح با طالبان برقراری یک نظام غیرمتمرکز و تضمین کننده عدالت اجتماعی، برابری و حقوق و آزادی برای همه است». بگفته او اگر طالبان تن به چنین سازشی ندهند، جبهه ملی مقاومت وارد «یک نبرد دراز مدت» خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز احمد مسعود در گفتگو با کانال تلویزیونی «العربیه» تاکید کرده است که وی خواستار «گفتگو [با طالبان] و پایان دادن به جنگ» است، اما «اگر طالبان گفتگو را نپذیرند، چنگ نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود».

احمد مسعود در دو یادداشت جداگانه که در «ژورنال دو دیمانش» و «واشینگتن پست» منتشر شد، برای مقاومت در برابر طالبان از فرانسه و آمریکا تقاضای کمک نظامی کرد. علی میثم نظری می‌گوید «دره پنجشیر به کمک‌های بشردوستانه برای تغذیه و تامین سلامتی همه کسانی که به این منطقه پناه می‌آورند نیز نیاز دارد».

دره پنجشیر علاوه بر افرادی که برای مبارزه مسلحانه در برابر طالبان خود را آماده می‌کنند، در روزهای اخیر مقصد هزار تن از افراد جابجا شده و بویژه روشنفکران، هنرمندان، زنان کنشگر و مدافع حقوق بشر نیز بوده است. این افراد در تلاش محفوظ داشتن خود از تهدیدات طالبان به این منطقه پناه آورده‌اند.