جنگ در افغانستان؛ قندوز، سرپل و تالقان سقوط کردند/ خطوط طالبان در هرات شکسته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگزارش‌ها از افغانستان حاکی است کنترل دو شهر قندوز و سرپل، دو مرکز دو ولایتی به همین نام و نیز شهر تالقان، مرکز ولایت تخار به دست شبه‌نظامیان طالبان افتاده است.

مقامات ارتش افغانستان می‌گویند جنگ در قندوز ادامه دارد و کماندوها مشغول پاکسازی شهر از طالبان هستند. لشگرگاه و هرات، مراکز ولایت‌های هلمند و هرات، دو شهری هستند که جنگ در آنها نیز با شدت بیشتری جریان دارد.

گروه طالبان از چند هفته پیش قندوز را در محاصره خود داشتند. خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود می‌گوید که تمامی ساختمان‌های کلیدی شهر قندوز به کنترل اسلامگرایان طالبان در آمده است.

این خبرگزاری در ادامه با بررسی وضعیت جنگ در افغانستان و با تایید کنترل طالبان بر شهر قندوز در ۳۰۰ کیلومتری کابل و نیز کنترل شهر سرپل در ۴۰۰ کیلومتری پایتخت، می‌نویسد که متوقف کردن طالبان در این دو شهر توسط ارتش افغانستان «محتمل به نظر نمی‌رسد».

با سقوط قندوز، سرپل و تالقان، شمار مراکز ولایت‌هایی که طالبان ظرف ۴۸ ساعت گذشته کنترل آنها را بدست گرفت به پنج مرکز رسید.

افراط‌گرایان طالبان روز جمعه، شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در مرز با ایران و یک روز بعد در ۷ اوت، کنترل شبرغان، مرکز ولایت جوزجان و زادگاه مارشال عبدالرشید دوستم را به تصرف خود در آوردند.

قندوز پیش‌تر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی ۲ بار بین نیروهای دولتی و طالبان دست به دست شده بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محمدحسین مجاهدزاده ، عضو شورای ولایتی سرپل آورده است که «طالبان یک گردان ارتش را در حومه شهر [سرپل] محاصره کرده‌اند و تمام نقاط دیگر شهر در کنترل طالبان است».

سرعت پیشروی طالبان برغم حمایت نیروی هوایی آمریکا که بویژه مواضع طالبان را در شبرغان بمباران کرد، ناظران و همچنین نیروهای امنیتی افغان را غافلگیر کرده است.

نیکول فرارا ، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا دیروز شنبه تایید کرد که آمریکا بر حملات هوای خود افزوده وروزهای اخیر حملات متعددی را انجام داده‌اند. وی افزود که نیروی هوایی آمریکا از افغانستان حمایت می‌کند.

دولت افغانستان در قبال از دست رفتن مراکز ولایات هیچ واکنشی نشان نداده و تنها متعهد به بازپس گیری سریع آنها شده است.

همزمان گزارش ها از ولایت هلمند حاکی است یک درمانگاه و یک دبیرستان در شهر لشگرگاه، مرکز این ولایت، جایی که جنگ کوچه به کوچه ارتش افغانستان با طالبان در جریان است، در نتیجه حملات تخریب شده‌اند.

یک سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه ضمن تایید حملات هوایی به مواضع طالبان در بخش‌هایی از شهر لشگرگاه، به آسیب دیدن درمانگاه و مدرسه اشاره‌ای نکرد و گفت که این مناطق تحت کنترل طالبان است و تلفات جانی و زخمی‌ها در میان شهروندان عادی می‌تواند نتیجه حملات طالبان بوده باشد.

بنا بر آخرین گزارش‌های خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی، شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، پس از قندهار بدست طالبان سقوط کرده است.

خبرگزاری افق افغانستان پیش‌تر به نقل از روح الله رئوفی، عضو شورای ولایتی تخار از حمله گسترده و پیشروی طالبان در شهر تالقان، مرکز این ولایت و ادامه درگیری نظامیان دولت با اسلام گرایان افراطی خبر داده بود.

به نوشته این خبرگزاری ساعاتی پیش حوزه های سوم، پنجم، ششم و به تازگی حوزه چهارم امنیتی شهر و زندان تالقان به دست طالبان افتاده و این گروه زندانیان را از حبس رها کرده‌ بودند.

صفوف طالبان در هرات شکسته شد

خبرگزاری طلوع نیوز افغانستان عصر روز یکشنبه به نقل از مقام‌های امنیتی ولایت هرات، از شکستن خطوط طالبان در سراسر شهر هرات، مرکز ولایت و به عقب راندن شبه نظامیان از این شهر و نیز روستاهای جنوب آن خبر داد.

مقامات ولایت هرات می‌گویند عملیات‌ ارتش افغانستان و نیروهای مردمی علیه طالبان از زمین و هوا ادامه دارد و شبه‌نظامیان طالبان تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند.