جنگ قدرت قبل از آغاز به‌کار رسم دولت محرومان؛ فرمانده‌هان سپاه وزارتخانه‌های کلیدی را تصاحب می‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرسانه‌های ایران از اختلاف در اردوگاه ابراهیم رئیسی بر سر تعیین وزرای کابینه او خبر می‌دهند. این در حالی است که این رسانه‌ها با اشاره به بحران کرونا و جان‌باختن روزانه بیش از ۵۰۰ نفر از ایرانیان بر اثر این بیماری، بر ضرورت تشکیل کابینه سیزدهم جمهوری اسلامی تاکید می‌کنند.

خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه نوشت در حالی که پیش‌بینی می‌شد روز یکشنبه ۱۷ مرداد اسامی اعضای کابینه رئیسی به مجلس برسد، این اتفاق رخ نداد و خبرها حاکی از آن است که اختلافات داخلی در دفتر رئیس‌جمهور جدید مانع از این کار شده است.

رئیسی روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در صحن مجلس گفت که در هفته پیش رو لیست اعضای کابینه خود را به مجلس خواهد داد. قالیباف هم در پاسخ به سخنان وی گفت: مجلس آمادگی این را دارد که برای این‌که کابینه هرچه زودتر تشکیل شود، حتی در ۳ شیفت جلسات رأی اعتماد را برگزار کند.

ایلنا نوشت: «جریان‌های حامی رئیسی در انتخابات به دنبال سهمی از دولت هستند و رئیس دولت جدید هم باید این سهم را بپردازد، سهم‌خواهانی که هم در مجلس هستند، هم از جریان‌های اصولگرایی و هم از تندروها؛ کسانی که ادعا می‌کنند بدون حمایت‌شان رئیسی امروز رئیس‌جمهور نبود.»

در گمانه‌زنی‌ها برای کابینه رئیسی نام‌های اعضای کنونی و پیشین سپاه پاسداران به گوش می‌رسد. مانند حسین امیرعبدالهیان برای وزارت امورخارجه، و سعید محمد برای وزارت مسکن و شهرسازی.

همچنین از احمد وحیدی فرمانده سپاه به عنوان گزینه اصلی وزارت کشور نام برده می شود. وحیدی تقریبا در اکثر دولت های پس از انقلاب مشغول به خدمت بوده است. او در دولت خاتمی در معاونت طرح و برنامه وزارت دفاع را بر عهده داشت.در آن زمان وزیر دفاع علی شمخانی بود.

گفته می‌شود که شمخانی که از منتقدان دولت روحانی بود اکنون نقش تعیین کننده ای در انتخاب کابینه رئیسی دارد.

پیشتر امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران، با اشاره به کابینه احتمالی ابراهیم رئیسی، از تشکیل «دولت اسلامی» در ایران برای «اولین بار» خبر داده است.