جهانگیری: به رغم تحریم‌ها اقتصاد ایران به سمت ثبات می‌رود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، معاون اول رئیس جمهوری می‌گوید شرایط سخت تحریم و بنگاه‌های مشکل‌دار وجود دارد اما اوضاع به سمت بهبود و ثبات پیش می‌رود. این خوش‌بینی با برخی آمار رسمی و اظهارات دیگر مسئولان دولتی متناقض به نظر می‌رسد.

اسحاق جهانگیری تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را “یک جنگ تمام عیار اقتصادی” خواند و ابراز خوش‌بینی کرد که به رغم این فشارها شرایط اقتصادی در مسیر ثبات و بهبود قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهوری، سه‌شنبه ۱۶ مهر در مراسم روز جهانی استاندارد گفت: «دشمنان فکر می‌کردند که با این حرکات، اقتصاد ایران را دچار فروپاشی کرده و آن به‌سمت متلاشی شدن پیش می‌رود، در حالی که مردم ایران از این دوران سخت عبور کرده و اقتصاد ایران به‌سمت ایجاد شغل، تولید و رونق پیش می‌رود.»

جهانگیری ضمن اذعان بر این‌که شرایط سخت تحریم و بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار همچنان وجود دارد وعده داد که رشد اقتصادی مثبت خواهد شد و میزان تورم به سمت کنترل شدن پیش خواهد رفت.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار حاکی است که میزان تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور ماه امسال ۷/ ۴۲ در صد بوده است. بر پایه این گزارش تورم در شهریور به نسبت دوازده ماه منتهی به ماه قبل حدود نیم درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم به‌رغم خوش‌بینی

مرکز آمار همچنین گزارش کرده “تورم نقطه به نقطه” در شهریور ۶/۶ درصد کاهش داشته است. در این محاسبه شاخص قیمت کالاها در یک ماه به نسبت ماه مشابه سال قبل ملاک قرار می‌گیرد. بسیاری از کارشناسان این روش محاسبه را نادرست می‌دانند و معتقدند میزان تورم باید در یک دوره دوازده ماهه سنجیده شود.

مطابق آمار رسمی، میزان تورم در ایران پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها در اردیبهشت سال پیش، تک‌رقمی بود.

با این حساب و با توجه به بیش از چهار برابر شدن میزان تورم و افزایش نیم درصدی آن در شهریور ماه، مشخص نیست سخنان جهانگیری در مورد پیش‌رفت تورم “به سمت کنترل شدن” بر چه مبنا بیان شده و این کنترل شدن چه زمانی صورت می‌گیرد.

افزون بر این، کنترل تورم می‌تواند به معنای توقف روند افزایشی آن باشد که باز هم به معنای ادامه بالا رفتن شاخص قیمت‌ها و از دست رفتن قدرت خرید شهروندان خواهد بود.

حسن روحانی در ماه‌های گذشته، مانند معاون اول خود، چند بار نوید داد که رکود اقتصادی جمهوری اسلامی به زودی پایان خواهد یافت و رشد اقتصادی مثبت خواهد شد. او در روزهای پایانی خرداد ماه گفته بود که حرکت به این سمت تا پایان امسال رخ می‌دهد.

کنایه به روحانی درباره پایان رکود

روزنامه سازندگی ۲۹ خرداد خوش‌بینی درباره خاتمه یافتن رکود را بی‌دلیل عنوان کرد و نوشت: «احتمالاً به غیر از رئیس دولت، هیچ فرد و سازمان دیگری به رشد اقتصادی امسال ایران خوش‌بین نیست. شاید در بعضی از پیش بینی‌ها سال‌های آینده وضعیت بهتری رقم بخورد، اما همگی – به غیراز حسن روحانی- رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ که تقریباً با سال ۹۸ یکی می‌شود را با رقم‌های بالای منفی نشان می‌دهند.»

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید رشد اقتصادی جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ نزدیک به چهار درصد منفی بوده و با در نظر گرفتن تحولات نیمه اول سال جاری، در سال ۲۰۱۹ حدود منفی شش درصد خواهد بود. بانک جهانی هم این رقم را منفی پنج درصد محاسبه کرده است.

این صندوق پیش‌بینی کرده که دوران رشد منفی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ خاتمه می‌یابد اما میزان آن را تنها ۲ دهم درصد مثبت ارزیابی کرده است. پیش‌بینی بانک جهانی در مورد رشد اقتصادی ایران در سال آینده خوش‌بینانه‌تر است. ارزیابی این بانک حاکی از احتمال مثبت بودن رشد اقتصادی به میزان ۱/۱ درصد و تکرار آن در سال ۲۰۲۱ است.

یکی از معضلات جمهوری اسلامی توقف یا رکود فعالیت بخش بزرگی از بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی است، به گونه‌ای که رشد منفی اقتصادی در این بخش در سال گذشته به حدود ۶/ ۹ درصد می‌رسید.

محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، همزمان با سخنان جهانگیری در مراسم روز استاندارد، از وجود ۸۶ هزار طرح عمرانی در ایران خبر داد که منابع دولت برای اجرای آنها “محدود” است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نوبخت می‌گوید در سال آینده به دلیل کمبود منابع لازم باید طرح‌هایی در اولویت قرار گیرند که “قابلیت تکمیل شدن” دارند.

اداره کشور “با دل خونین و لب خندان”

رئیس سازمان برنامه و بودجه پنجم شهریور در سفری به اهواز با اشاره به تنگنا‌های حاصل از کاهش شدید صادرات نفت گفته بود که شرایط به گونه‌ای است که کشور باید “با دلی خونین و لبی خندان” اداره شود.

گرچه افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد و تورم بالای چهل درصد است، نوبخت می‌گوید که در بودجه سال آینده افزایش حقوق کارکنان دولت حدود ۱۵ درصد پیش‌بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون اول رئیس جمهوری در سخنرانی خود در مراسم روز جهانی استاندارد اعتراف کرده که تحریم‌ها و چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی، وضعیت اقتصادی ایران را با معضلات جدی روبرو کرده و فرصت‌های زیادی را بر باد داده است.

اسحاق جهانگیری با استناد به داده‌های وزارت اقتصاد و دارایی می‌گوید صادرات غیرنفتی ایران در نیمه اول امسال حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده اما “می‌توانستیم به سمتی حرکت کنیم که بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم”.