جوان ایرانی-آمریکایی فاتح ناسا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ فرود موفقیت آمیز کاوش گر ناسا بر مریخ نه تنها این سازمان را به دستاوردی مهم در زمینه فن‌آوری رساند، بلکه چهره‌ای کاملا جدید و غیرمتداول به ناسا بخشید و دانشمندان مسئول این پروژه را نیز تبدیل به ستارگان دنیای مدرن کرد.


بابک فردوسی، مهندس پرواز ایرانی-آمریکائی ناسا در جریان فرود آوردن کاوشگر ناسا به نام «کنجکاوی» (Curiosity) به مریخ توجه بسیاری را به خود جلب کرد. شهرت فردوسی نه تنها به دلیل سهیم بودن او در این موفقیت علمی، بلکه مدل موی غیرمتداولش بوده است. موهای او که در دو سمت سرش با طرح چند ستاره تراشیده شده با رگه های آبی و قرمز در وسط سرش، حدس زدن در مورد شغل او را کمی سخت می کند.


بابک فردوسی ۳۲ سال دارد، عضو گروه معدودی از مهندسان نخبه است که در دهه اخیر پروازهای فضایی ناسا را هدایت می کنند. بابک فردوسی در کنار سهیم بودن در موفقیت فرود آوردن «کنجکاوی» توانسته به سازمان فضانوردی آمریکا نیز حال و هوای تازه ای ببخشد و کلیشه های موجود در مورد کارمندان ناسا را عوض کند.

بابک فردوسی مهندس پیشتاز ایرانی در ناسا دارای ملیت ایرانی-آمریکایی است. پدر بابک فردوسی، ایرانی و مادرش بزرگ شده آمریکاست. بابک فردوسی در سال ۱۳۵۸ برابر با ۷ نوامبر سال ۱۹۷۹ در فیلادلفیا در پنسیلوانیای آمریکا به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۷ وارد دانشگاه واشنگتن شد.


بابک فردوسی از دوران کودکی به فضا علاقه داشت و آرزویش رسیدن به فضا بود و به همین دلیل در دانشگاه واشنگتن به تحصیل در رشته هوافضا پرداخت و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه وارد تیم تحقیقاتی هانس جرج هملت یکی از برندگان جایزه نوبل فیزیک شد.


او در سال ۲۰۰۱ وارد موسسه فناوری ماساچوست ام.آی.تی شد. تا سال ۲۰۰۳ به فعالیت خود در این موسسه ادامه داد، در ادامه و پس از جدایی از موسسه فناوری ماساچوست بابک فردوسی در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا به عنوان مهندس در بخش آزمایشگاه مشغول به کار شد و یکی از اعضای شرکت کننده در پروژه مریخ نورد بود.

همسر بابک فردوسی یکی از بازیگران و تهیه‌کنندگان مشهور آمریکایی با نام ریلا واندرییلت است. نکته جالب توجه این است که بابک فردوسی می گوید، چون می دانم که مدل موی من باعث ایجاد شور و اشتیاق در بین طرفداران فضا می‌شود و باعث ترغیب آنها برای دنبال کردن پروژه‌های علمی می‌گردد در همه ماموریت‌ها مدل موی خود را تغییر می‌دهم.


بابک فردوسی می‌گوید من زمین را بسیار دوست دارم اما اگر قرار باشد که سفری کوتاه انجام دهم می‌خواهم برای مدتی کوتاه به کره ماه بروم و از آنجا به زمین نگاه کنم.

✍️ دیدگاه شما 🙏