جوایز مهم اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا برای چهار دانشمند ایرانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، چهار دانشمند ایرانی برنده مهم‌ترین جوایز اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا برای سال ۲۰۱۹ شدند. این جوایز شامل مدال «رابرت ای هورتون» به‌عنوان بالاترین نشان افتخار اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا و مدال «جیمز مک لوین» و همچنین جایزه «اسنت» و «جایزه محققان جوان حوزه علوم آب‌شناسی» هستند، که همگی به این چهار دانشمند ایرانی تعلق گرفتند.

اتحادیه در فهرستی اسامی برندگان جوایز سال ۲۰۱۹ خود را اعلام کرد، که در این میان اسامی چهار دانشمند ایرانی به نام‌های پروفسور مجید حسنی‌زاده، امیر آقاکوچک، آرمین سروشیان و کاوه مدنی می‌درخشیدند.

این چهار دانشمند ایرانی موفق به دریافت مدال‌های اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در بخش‌های مختلف شدند.

اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا

بزرگ‌ترین سازمان جهانی دانشمندان علوم زمین و فضا (اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا) این جایزه را هر ساله به دانشمندانی که فعالیت‌های مهمی در حوزه علوم آبی انجام داده‌اند و به پیشرفت علم کمک کرده‌اند، اهدا می‌کند.

اتحادیه ژئوفیزیک

جایزه اتحادیه ژئوفیزیک ایالات متحده آمریکا

مدال «رابرت ای هورتون» بالاترین نشان افتخار این اتحادیه در شاخه هیدرولوژی که پیش‌ از این در سال ۲۰۰۶ به سروش سروشیان، استاد برجسته عمران و محیط زیست دانشگاه «کالیفرنیا ارواین» اهدا شده بود، امسال به پروفسور مجید حسنی‌زاده تعلق گرفت. این مدال توسط اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا برای به رسمیت شناختن کمک‌های برجسته به جنبه‌های ژئوفیزیکی هیدرولوژی اعطا می‌شود.

پروفسور مجید حسنی‌زاده

پروفسور مجید حسنی‌زاده دانشمند ایرانی و استاد نقشه‌کشی آب‌های روی زمین در «دانشگاه اوترخت» است. حسنی‌زاده فارغ‌التحصیل رشته عمران از دانشگاه شیراز بود. پس از آن مدرک کارشناسی ارشد و دکترای رشته مهندسی عمران با گرایش هیدرولوژی را از دانشگاه پرینستون آمریکا کسب کرد. این دانشمند ایرانی هم‌اکنون یکی از اعضای اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا و انجمن پیشبرد علوم آمریکا است. وی همچنین در سال ۲۰۱۴ موفق به اخذ «مدال سلطنتی هلند» شد.

دکتر امیر آقاکوچک

دکتر آقاکوچک مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته عمران را از دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی ایران دریافت کرد. او سپس تحصیلات خود را در «دانشگاه اشتوتگارت» آلمان تا مقطع دکترا ادامه داد. تحقیقات آقا‌کوچک بیشتر در زمینه هیدرولوژی، اقلیم‌شناسی، آمار و سنجش از راه دور و مدیریت منابع آب برای عبور از مشکلات بحرانی جهانی منابع آب است. دکتر امیر آقا‌کوچک دومین دانشمند ایرانی است که توسط اتحادیه ژئوفیزیک موفق به دریافت «مدال جیمز مک لوین» شد.

آرمین سروشیان

آرمین سروشیان استاد گروه مهندسی شیمی و محیط زیست دانشگاه آریزونا است. او سومین دانشمند ایرانی بود که توانست «جایزه اسنت» در علوم اتمسفری را از اتحادیه ژئوفیزیک دریافت کند. سروشیان در سال ۲۰۰۳ تحصیلات کارشناسی مهندسی شیمی خود را در دانشگاه آریزونا به پایان رساند، و سپس در سال ۲۰۰۸ موفق به اخذ دکترای مهندسی شیمی از موسسه فناوری کالیفرنیا شد.

سروشیان تاکنون در چند پروژه با ناسا همکاری کرده است. او هم‌اکنون نیز در حال همکاری با ناسا بر روی پروژه “CAMP۲EX” است.

کاوه مدنی

کاوه مدنی پژوهشگر و دانشمند ایرانی نیز، از سوی این اتحادیه موفق به دریافت «جایزه محققان جوان حوزه علوم آب‌شناسی» شد.

مدنی نایب‌رئیس مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد است. وی همچنین استاد مرکز سیاست محیط زیست کالج سلطنتی لندن است.