جوزپ بورل: جمهوری اسلامی عامل حمله به نفتکش اسرائیلی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد همه شواهد موجود به وضوح نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در نزدیکی سواحل عمان دست داشته است.

در این بیانیه که یکشنبه ۸ اوت (۱۷ امرداد) صادر شد جوزپ بورل گفت اتحادیه اروپا حمله غیرقانونی به کشتی تجاری مرسر استریت را محکوم می‌کند و هیچگونه توجیهی برای این حمله که جان دو شهروند رومانیایی و بریتانیایی را گرفته وجود ندارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تسلیت به خانواده و دوستان قربانیان حمله به این کشتی و ابراز همبستگی کامل با رومانی به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه، عنوان کرد: «این اقدامات گستاخانه و یکجانبه که با قوانین بین‌المللی در تضاد است و صلح بین‌المللی را تهدید می‌کند، غیر قابل قبول است و باید متوقف شود.»

بورل از جمهوری اسلامی خواسته آزادی کشتیرانی باید بر اساس قوانین بین‌المللی تضمین شود.

در پایان این بیانیه همه طرفین مربوطه در منطقه به ایفای نقش سازنده در تقویت ثبات و صلح منطقه‌ای فرا خوانده شده‌اند و بورل تأکید کرده «اتحادیه اروپا به تلاش‌های دیپلماتیک فشرده برای پیشبرد گفتگو و راه‌حل‌های مناسب و کارآمد ادامه خواهد داد.»

رژیم ایران دست داشتن در حمله پهپادی به نفتکش اسرائیلی را انکار می‌کند اما اسرائیل به متحدان خود شواهدی ارائه داده که آشکار می‌کند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پشت این حمله تروریستی بود. مقامات اسرائیلی تهدید کردند حتا اگر در شورای امنیت بر سر یک واکنش متناسب به تهدیدات جمهوری اسلامی توافق نشد یکجانبه دست به اقدام مناسب در زمان مناسب خواهد زد.

علاوه بر آمریکا، رومانی و انگلیس، ناتو و سنتکام و ورزای خارجه گروه هفت نیز اقدام رژیم ایران در حمله به نفتکش اسرائیل را محکوم کرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند تعرض به نفتکش‌ها توطئه اسرائیل است. پیش از این زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفته بود «مظلوم‌نمایی و دروغ بخشی از ابزارهای صهیونیست‌ها است و هدف آنها در جار و جنجال حادثه مرسر استریت، پنهان کردن اعمال تروریستی خود علیه ناوبری تجاری است.»

ابوالفضل شکارچی سخنگوی نیروهای مسلح نیز دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله به نفتکش اسرائیلی را «داستانسرایی» و «عملیات روانی» آمریکا خوانده و می‌گوید اسرائیلی‌ها «دست بالایی برای تهیه اسناد جعلی دارند حتا ایجاد یک انفجار بر روی یک کشتی هم کار سختی نیست.»

اتحادیه اروپا در حالی رژیم ایران را به خاطر نقض قوانین بین‌المللی محکوم کرده که نماینده آن انریکه مورا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی عضو «هیئت مرگ» کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۹۸۸ که که از ناقضان حقوق بشر و به «قاضی مرگ» مشهور است شرکت کرد. بسیاری از تحلیلگران و همچنین افکار عمومی ایرانیان این اقدام اتحادیه اروپا را «خنجر زدن از پشت به مردم ایران» می‌دانند.

گفتنی است مورا در مراسم تحلیف رئیسی در ردیف پشت سر رهبران گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان فرقه‌گرا نشانده شد.