جولیان کاسترو، وزیر مسکن اوباما برای انتخابات ۲۰۲۰ اعلام کاندیداتوری کرد

 

نگام، بین الملل _ انتخابات ۲۰۲۰ امریکا برای هم حزب جمهوری خواه و هم حزب دموکرات از اهمیت حیاتی برخوردار است. اوباما اولین کسی بود که خود را برای نقش آفرینی در انتخابات۲۰۲۰ آماده کرد. اگر چه او بیشتر نقش یک لیدر را دارد، اما حضور او دموکرات های بسیاری را وسوسه کرده است که خود را رقیب ترامپ بدانند، بعد از جو بایدن مطرح ترین چهره ممکن برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و همچنین اعلام کاندیداتوری دو زن از حزب دموکرات، اکنون وزیر مسکن اوباما به نام جولیان کاسترو اعلام نامزدی کرده است. کاسترو که تباری لاتینی دارد مسئله اصلی خود را بحران مهاجرات و دیوار مکزیک دانسته است.

سهراب سهیلی

 

جولیان کاسترو، عضو سابق کابینه باراک اوباما ، رییس جمهور سابق آمریکا به جمع کاندیداهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پیوسته است و در اظهاراتی نسبت به “بحران رهبری” که از سوی دونالد ترامپ ایجاد شده، هشدار داد.

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از خبرگزاری ‌آسوشیتد پرس، اخیرا موج اعلام کاندیداتوری برای ریاست جمهوری از سوی دموکرات‌ها در حالی که مدت زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ باقی‌ مانده به راه افتاده است.

جولیان کاسترو، احتمالا تنها لاتین تباری خواهد بود که برای این انتخابات اعلام نامزدی می‌کند و اخیرا در ضمن اعلام این کاندیداتوری در شهر سن‌آنتونیو در فاصله حدود ۲۰۰ مایلی از مرز مکزیک با آمریکا مساله مهاجرت را محور کاندیداتوری خود اعلام کرد.

کاسترو دو روز بعد از این که رییس جمهور آمریکا به این مرز رفت تا برای طرح ساخت دیوار در این مرز تبلیغ کند، اقدام به تمسخر ترامپ به خاطر ادعایش در خصوص مواجهه با یک “تهاجم” از سمت جنوب کرد.

کاسترو در این اظهاراتش، گفت‌: ترامپ آن را یک بحران امنیت ملی خواند. درست است که امروز یک بحران وجود دارد، اما این بحران مربوط به رهبری است. دونالد ترامپ در پاس داشتن ارزش‌های ملت بزرگ ما شکست خورده است.

کاستروی ۴۴ ساله که جدش از مهاجران مکزیکی بوده است، گفت‌، برای ریاست جمهوری کاندید می‌شود چون زمان روی کار آمدن رهبران جدید است و زمان آن فرا رسیده است که یک انرژی جدید به وجود بیاید و زمان آن رسیده که با یک تعهد جدید اطمینان حاصل کنم. فرصت‌هایی که در اختیار دارم برای هر آمریکایی مطرح شود.

او در حالی این سخنرانی را انجام داد که آمریکا شاهد طولانی‌ترین تعطیلی دولت است و عرصه برای مطرح شدن کاندیداهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ گسترش می‌یابد و پیش‌بینی‌ها نسبت به ورود افراد مشهورتر و بزرگ‌تر قوت می‌گیرد.

جولیان کاسترو پنج سال شهردار سن آنتونیو بوده است و در دومین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به عنوان وزیر مسکن خدمت کرده است. در حال‌ حاضر نیز او بعد از جان دلانی، نماینده سابق ایالت مریلند دومین دموکراتی است که برای ریاست جمهوری رسما اعلام کاندیداتوری می‌کند.

در کنار اینها سناتور الیزابت وارن از ماساچوست، یک کمیته‌ بررسی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری به راه انداخته است و چهار سناتور دموکرات دیگر نیز گام‌هایی در راستای کاندیداتوری پیش رو گرفته‌اند. اخیرا تولسی گابارد، نماینده هاوایی و اولین هندوی انتخاب شده به نمایندگی کنگره، در این باره گفت‌: او هم برای اعلام کاندیداتوری برنامه‌ریزی می‌کند. با این حال دونالد ترامپ اعلام کرده نسبت به کاندیداتوری مخالفان دموکراتش برای ریاست جمهوری در این زمینه نگرانی ندارد.

ترامپ شنبه شب در مصاحبه تلفنی با فاکس نیوز، در پاسخ به پرسشی درباره این رقابت، گفت‌: من عاشق چیزی که می‌بینم، هستم. او به بیان‌ لیستی از آن چه که دستاوردهای خود خوانده اشاره کرد شامل پایین آمدن بیکاری، کاهش مالیات و معامله‌های تجاری پر سود.

ترامپ ادعا کرد : واقعا نمی‌دانم چطور کسی می‌خواهد بیاید این دستاوردها را شکست دهد؟

ترامپ در پاسخ به این که دوست دارد کدام دموکرات با او در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کند، اسم جو بایدن ، معاون اوباما در زمان ریاست جمهوری اش را برد. کسی که دو بار برای ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرده است، اما هنوز برای سال ۲۰۲۰ اعلام کاندیداتوری نکرده است.

کاسترو که جزو کاندیداهای زود هنگام است، نخستین سفرش را به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در روز دوشنبه به منطقه توفان زده پورتوریکو انجام می‌دهد، جایی که شاهد اعتراضات نسبت به عدم رسیدگی به وضعیت به وجود آمده است و ترامپ اعتبارات اختصاص داده شده برای رسید گی به بلایای طبیعی در این جزیره را برای پرداخت هزینه ساخت دیوارش در مرکز با مکزیک در نظر گرفته است.

کاندیدای مطرح دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

کاندیدای مطرح دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

 برخی گزارش ها حاکی از آن است جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، درباره این موضوع که اوباما با دیگر نامزدهای احتمالی دموکراتها برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفتگو کرده، مضطرب و نگران است.
نشریه ونیتی فر در گزارشی نوشت:گفته می شود از آن جا که جو بایدن، معاون رئیس جمهور در دوره تصدی باراک اوباما، در حال بررسی حضور خود در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است، این موضوع که اوباما با بتو اوروک، نماینده تگزاس در کنگره، گفتگو کرده موجب نگرانی وی شده است.
بیل راسو سخنگوی بایدن در اظهاراتی تاکید کرد که این موضوع قطعا نادرست است اما به نظر واقعی بایدن درباره گفتگوی اوباما با دیگر دموکرات ها اشاره ای نکرد.
برخی منابع نزدیک به این موضوع در مصاحبه با نشریه واشنگتن اگزمینر گفتند باراک اوباما هنوز هم جو بایدن را می ستاید و یکی از مشاوران پیشین نیز در اظهاراتی تاکید کرد اوباما که در رقابت های انتخاباتی ۲۰۱۶ از هیلاری کلینتون حمایت کرد، اکنون می خواهد روی این موضوع وقت صرف و با همه نامزدهای جدی گفتگو کند.
یکی از مشاورانی که برای یکی از نامزدهای ریاست جمهوری احتمالی دموکرات ها در سال ۲۰۲۰ کار می کند، در این خصوص گفت اگر اوباما اکنون با افراد دیگری درباره این موضوع گفتگو می کند، این امر می تواند موجب بروز تنش شود.
وی افزود: “می دانم که چرا این گفتگوی اوباما با دیگران موجب تحریک و نگرانی بایدن شده و توجه برخی رسانه ها را به خود جلب کرده است. اما درباره رای دهندگان واقعی چطور؟ اوباما خودش همواره در میان دموکرات ها محبوبیت داشته است اما هرگز شاهد نبوده ام که محبوبیت وی به فرد دیگری منتقل شود.»
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع دیگر نیز در مصاحبه با نشریه ونیتی فر گفت: “برای بایدن واقعا بهتر است که اوباما الان با دیگر نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری گفتگو می کند. بسیاری در سال ۲۰۱۶ فقط به این دلیل که نمی خواستند گفته شود که آنها از هیلاری کلینتون حمایت می کنند، از سندرز حمایت کردند. جو بایدن اکنون نمی خواهد در دام مشابه بیفتد و اوباما به طور انحصاری و خیلی زود از وی حمایت کند.”
بر اساس نظرسنجی که از ۶۸۹ رای دهنده دموکرات و مستقل از سوی یو اس ای تودی و دانشگاه سافولک آمریکا صورت گرفت، جو بایدن هفتاد و شش ساله اکنون محبوب ترین گزینه برای نامزدی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آینده است. پنجاه و سه درصد رای دهندگان نیز گفتند مشتاق حضور بایدن در این انتخابات هستند و تنها هفت درصد چنین اشتیاقی برای حضور هیلاری کلینتون در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا داشتند. در بین جمهوریخواهان نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی این کشور از حمایت ۷۲ درصدی برخوردار است.