حالا دیگر لاریجانی یک قطب انتخابات است/ برخی از شکل‌گیری دو یا سه قطبی در انتخابات می‌گویند

شنیده ها

حالا که ظاهرا می‌توان با قطعیتی بیشتر از کاندیداتوری لاریجانی صحبت کرد، قاعدتا باید پذیرفت که او امروز و همزمان با روز پایان مهلت نام‌نویسی به ستاد انتخابات می‌رود و این باعث شده که تحلیل درباره سرنوشت انتخابات نیز تغییر کند و برخی از شکل‌گیری دو یا سه قطبی در انتخابات می‌گویند که یک سمت آن لاریجانی است.

از جمله تاجگردون معتقد است: «انتخابات سه قطبی شود و من یکی از قطب‌ها را هم آقای پزشکیان می‌دانم که در صورت تایید صلاحیت می‌تواند تاثیرگذار باشد در صورت تایید صلاحیت آقای جهانگیری و پزشکیان، کنار رفتن یکی به نفع دیگری راحت نیست.»

با توجه به موضع‌گیری‌های جبهه اصلاحات مبنی بر عدم حمایت از چهره‌های غیراصلاح‌طلب احتمال شکل‌گیری این سه قطبی زیاد است؛ چون به ‌هر حال طیف‌های رنگارنگ اصولگرا در شورای ائتلاف و وحدت هم گزینه اختصاصی خود را خواهند داشت.

البته یک سناریوی دیگر هم وجود دارد که قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم مطرح کرده است؛ «اصلاح‌طلبان حضور کمرنگی در انتخابات خواهند داشت و اصولا رغبتی نیز برای حضور ندارند؛ بعید می‌دانم نامزد حداکثری برای جناح اصلاح‌طلب وجود داشته باشد. بنابراین دوگانه لاریجانی-رییسی در انتخابات پیش‌رو محتمل‌ترین دوگانه است اما اصلاح‌طلبان تمام قد پشت لاریجانی قرار نمی‌گیرند.»

خبرگزاری رویترز در این رابطه نوشت : ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی، دو مدعی اصلی برای ریاست جمهوری ایران، شنبه ثبت نام کردند تا در انتخابات ماه آینده شرکت کنند .انتخابات ۱۸ ژوئن برای جانشینی رئیس جمهور حسن روحانی است.

این خبرگزاری در ادامه چنین تحلیل کرده : رئیسی یک روحانی منصوب شده توسط رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رئیس قوه قضائیه در مارس ۲۰۱۹ ، به عنوان یکی از چهره های قدرتمند کشور و یک مدعی شناخته شده است. لاریجانی ، مذاکره کننده هسته ای سابق و مشاور رهبری ، امیدوار است که بتواند حمایت میانه روها کسب کند.