حامیان ترامپ هم از کنگره اخراج می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یکی از نمایندگان تازه ورود کنگره به نام کُوری بوش در حال تهیه پیش نویس قطعنامه ای است که بر اساس آن، هر یک از اعضای کنگره که از تلاش دونالد ترامپ برای لغو نتیجه آرای الکترال و پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری و تشویق به خشونت و شورش پشتیبانی کرده باشند، بر پایه ی متمم ۱۴ قانون اساسی دیگر نمی توانند در مقام خود باقی بمانند.


در متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا آمده است: «هر شخصی که در شورش و طغیان گری (مسلحانه) ضد مجلس سنا یا مجلس نمایندگان مشارکت داشته باشد یا از هر راهی به دشمنان کمک و یاری رسانی کند، نخواهد توانست در مجالس سنا و نمایندگان نامزد شود یا در هیچ اداره ای که نیاز به ادای سوگند برای پشتیبانی از قانون اساسی دارد، به کار گرفته شود.»


چارلی دنت، نماینده پیشین مجلس نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از مطرح شدن چنین قطعنامه ای در مجلس نمایندگان گفت: «فکر می کنم در طول تاریخ آمریکا تنها پنج تن از نمایندگان مردم از مجلس نمایندگان اخراج شده اند. سه نفر از آنها در جریان جنگ داخلی به علت خیانت اخراج شدند و دو نفر دیگر هم به علت درگیر شدن در فساد سیاسی از کار برکنار شدند. و انفجارهایی که در مجلس سنا در دوران جنگ داخلی اتفاق افتاد نیز به همین علت بود. سناتورتد کروز و سناتور هاولی در موضع گیری‌های سیاسی شان بسیار هولناک عمل کرده اند اما در نهایت این رای دهندگان و مردم حوزه های انتخابیه ی آنها هستند که باید درباره ی سرنوشت شان تصمیم گیری کنند. عملکرد نمایندگانی که از ترامپ پشتیبانی کردند بسیار زشت و ناپسند بود اما به هر حال آنها آزادند که خودشان تصمیم بگیرند. در اینجاست که مردم باید حرف آخر را بزنند و در دور آینده ی انتخابات به آنان رای ندهند.»

✍️ دیدگاه شما 🙏