حامیان ولادیمیر پوتین یک سوم از کرسی‌های شورای شهر مسکو را از دست دادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماین در حالی است که سخنگوی کرملین انتخابات را برای حزب حاکم “خیلی خیلی موفق” توصیف کرد

نتایج اولیه انتخابات محلی و منطقه‌ای روسیه اعلام شد.

انتخابات برای تشکیل شوراها و مجالس محلی در سراسر مسکو با عدم استقبال مواجه شد و فقط ۲۲ درصد واجدان شرایط در آن شرکت کردند.

بر اساس اولین نتایج اعلام شده، حزب “روسیه واحد” از ۴۵ کرسی شورای شهر مسکو تنها موفق به کسب ۲۵ کرسی شده است.

این حزب تشکل اصلی وفادار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به شمار می‌رود که از آن به عنوان “حزب کرملین” نیز یاد می‌شود.

نامزدهای مخالفین نیز موفق به کسب ۲۰ کرسی شدند.

حزب روسیه واحد در انتخابات محلی پنج سال پیش ۲۸  کرسی به دست آورده بود.

بر اساس این نتایج گفته می شود که حامیان ولادیمیر پوتین یک سوم از کرسی‌های شورای شهر مسکو را از دست داده‌اند که به معنای شکستی آشکار به رغم کسب اکثریت آرا است.

گفته می شود از نامزدانی که در انتخابات روز یک‌شنبه به شورای شهر مسکو راه یافته‌اند فقط ۹ نفر از اعضای کنونی این شورا هستند و حتی آندری متلسکی رهبر حزب روسیه واحد در مسکو نیز کرسی خود را از دست داده است.

مطابق آخرین نتایج اعلام شده، کمونیست‌های روس که تا کنون صاحب پنج کرسی در شورای شهر مسکو بودند موفق شده‌اند تعداد کرسی‌های خود را به ۱۳ یا ۱۴ کرسی افزایش دهند.

بسیاری از ناظران انتخابات محلی و منطقه‌ای در روسیه را برای برآورد وضعیت انتخابات ملی سال ۲۰۲۱ بسیار با اهمیت ارزیابی می‌کنند.

آلکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه پیش از رای‌گیری روز یک‌شنبه، از شهروندان روس خواسته بود با یک “انتخاب تاکتیکی” آرای خود را به نفع رقیبان حزب روسیه واحد به صندوق بریزند تا از راه‌یابی نامزدان جریان حامی پوتین به شورای محلی جلوگیری کنند.

این در حالی است که سخنگوی کرملین انتخابات را برای حزب حاکم “خیلی خیلی موفق” توصیف کرد.