حاکمیت می خواهد همه جا تصمیم بگیرد بدون اینکه مسئولیت بپذیرد

✍🏻 حاتم قادری

حاکمان مردم را به چشم رمه می‌بینند نه شهروند

حکومت ما حکومتی است که مناسب این زمان و مکان نیست، این حکومت بر اساس چند تصور نادرست شکل گرفت و با اصرار بر این تصورات، تداوم یافت. یک تصور نادرست، بنیادین و از حیث نظری مهم، این است که اسلام دارای گوهر و ظرفیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

به صورت کلی سطح عقلانیت و درک اجتماعی حاکمان ما و یا نحوه استفاده از ابزارهایی که در دست دارند، از متوسط جامعه پایین‌تر است و حاکمان آن مدیریت و کارآیی لازم برای اداره جامعه به ویژه در شرایط پیچیده فعلی را ندارند و در بهترین حالت، تنها قادر به اداره اجتماعات ساده با کیفیت سطحی هستند؛ نه اداره یک کشور در شرایط پیچیده جهانی و در یک منطقه بحران زده به اسم خاورمیانه.

ولایت فقیه می‌خواهد در همه جا حضور داشته باشد و تصمیم بگیرد بدون اینکه مسئولیت این حضور را بپذیرد.

الان تصوری که از دین وجود دارد نه تصور روشنفکران دهه ۵۰ است و نه تصور اعتدال سنتی که خاص قرون قبلی ما بود و در زمان خودش می‌توانست حرفی داشته باشد. آنچه وجود دارد، یک مجموعه درهم پیچیده‌ای است که هسته و شاکله اصلی آن همان وضعیت برخاسته از کتاب ولایت فقیه با اندکی دکور و تزیین است

الان تقربیاً ۹۹ سال از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ می‌گذرد. ما در این صد ساله یک رضاخان، محمدرضا، آقای خمینی و آقای خامنه‌ای در صحنه رهبری سیاست ایران داشته‌ایم، اما الان اینجا ایستاده‌ایم. به رغم همه تحولات اجتماعی، نسبت به برخی از شعار‌هایی که در مشروطه داده می‌شد بعضاً دورتر هم شده‌ایم، زیرا به جهت اجتماعی فرصت لازم برای تعامل با مردم و توزیع مناسب قدرت وجود نداشته است.

در هسته حاکمیت، تفسیری از شیعه و شیعه‌گری وجود دارد که بر آن اساس، گروهی حقانیت این جهانی و آن جهانی دارند و اطراف‌شان پر از منافقان، کافران و دشمنان است. آنها همیشه خود را در قلعه‌هایی می‌بینند که مورد مخالفت و هجوم توطئه داخلی و خارجی است. از نظر این نوع تصور از شیعه‌گری، خارجی‌ها دشمن هستند و داخلی‌ها مظنون مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

در خصوص نوسازی حاکمیت پهلوی به ویژه در عصر رضاشاه نیز باید گفت، انجام نوعی اصلاحات از بالا با خصلت استبدادی و آمرانه نتوانست کمک چندانی به رهایی جامعه از عقب ماندگی بکند.

2 دیدگاه برای «حاکمیت می خواهد همه جا تصمیم بگیرد بدون اینکه مسئولیت بپذیرد»

 • فروردین ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۴:۰۹ ب٫ظ
  Permalink

  واقعا چریک تروریست ژاندارم کش بقراط ، تحکیم وحدتی رفسنجانی و موسوی و شریعتی محمدی ، با چند تا کمونیست ورشکسته مثل جواد رافت با چند تا مزدور سپاه فکر میکنید می توانید اینجا بیاید در کامنت ها با نام جفرسن ، فونیکس ، اسد خان ، ناشناس، کدخدا ، صیایوت ، … با مزخرفات سرهم کردن خودتان را سلطنت طلب جا بزنید و همه را بکوبید از ملیون ، لیبرال ها ، سلطنت طلبان واقعی تا مجاهدین و حتی یک صد نفر که نامه نوشتند به خامنه ای به جای نامه نگاری به پرزیدنت ترامپ و فرافکنی و انداختن گناه به گردن امریکا و مظلوم نمایی برای ملاهای روسی ؟ یعنی شما مزدوران روسی ملاها مثل ان دلقک ظریف و هیئت او نیاک و امیر احمدی در امریکا فکر میکنید سازمان سیا و اف بی ای بچه هستند ، نمی بینند شما زیر نقاب حمله به کارتر و اوباما و دموکرات ها ، دارید امریکا ستیزی میکنید ؟ یعنی فکر میکنید پمپئو به اندازه بنده ناچیز هم نمی فهمد که شما با قربانی کردن شرکای سابق خودتان ملاهای روسی ، می خواهید سازمانهای تروریستی فدایی ، توده ای ، کرد کوموله ، پ ک ک ، یگان مدافع خلق ، … را بر ایران حاکم کنید و یک قذافی و صدام بسازید به امریکا بیلاخ بدهید انهم به نام شاهزاده ؟ خوب نگاه میکنند ، میبینند ، این ای پی ادرس های کامنت گذاران ، معلوم میشه اینها از کجا می اید . اینکه به مجاهدین خلق حمله میکنید ، تابان ، نیکفر ، دوچه ولله ، یورو نیوز ، رادیو فرانس ، ایران اینترنشنال ، رادیو زمانه ، ملیحه محمدی ، نادر سلطان پور ، فتاه پور ، کشتگر ، مخملباف ، کیانوری ، طبری ، تلویزیون ایران فردا ، نوریزاده ، چالنگی ، دو سازمان ساخت ملاها ققنوس و فرشگرد برای استفاده ابزاری از شاهزاده را رها کرده اید ، نمی فهمند شما از کجا دستور میگیرید ؟ اینکه بقراط کاملا با شریعتمداری کیهان در ترور شخصیت ها و سیاست روسی خارجی ملاها در حمله به دموکرات ها ، لیبرال ها ( فرانسه ، ژاپن ، کانادا) و لیبرال دموکراسی هماهنگ عمل میکند ، را نمی بینند ؟ شما انقدر ابله هستید که به همین پرزیدنت ترامپ هم حمله میکنید ، ناشیانه او را هم متهم میکنید که با ملاها است و می خواهد با انها سازش کند . چه چیز شما نوکران ملاهای روسی و پوتین پنهان است ؟ مثل کبک سرتان را کرده اید زیر برف ، کون سرخ روسی شما در هوا پیدا است . اینکه هر از گاهی یک متلکی به روسیه بگویید یا به خامنف یا سروش و بهنود و مهاجرانی که شما را اپوزیسیون نمی کند . یعنی سازمان سیا روابط شما با جاسوسان روسیه را نمی تواند کشف کند ؟ مگر سلطنت طلب قحط است که چریک های فدایی سه رسانه را اشکارا در دست بگیرند و بقیه را غیر مستقیم ؟
  بقراط چریک کمونیست ژاندارم کش ضد امپریالیست فدایی : سردبیر کیهان لندن
  محمد رضا نیکفر کمونیست ژاندارم کش ضد امپریالیست فدایی : سردبیر رادیوزمانه
  فواد تابان چریک کمونیست ژاندارم کش ضد امپریالیست فدایی : سردبیر اخبار روز
  خود ملیحه محمدی چریک فدایی ژندارم کش ضد امپریالیست هوادار ملاها حتی تا امروز میگوید شما ها ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر هستید . خود حزب کمونیست کارگری میگوید انها ۵۰ تا ۶۰ نفر هستند
  روی هم شما یک هزارم درصد مردم ایران هم نیستید
  متحدین شما ملاهای روسی ضد دین و شیعه باز بارها نشان داده اند که ده درصد مردم ایران هستند
  مجاهدین به گفته شما در غرب ۷۰ هزار نفر جمع میکنند . در ایران چون هرگز ازاد نبوده اند ( مثل شما که در همه رای گیری های حکومتیان بوده اید ) معلوم نیست اگر ازادانه با مردم صحبت کنند چه اندازه می توانند جمع کنند . ولی اینکه همه شما مارکسیست های روسی بیشتر از ملاها از انها میترسید و انها را سانسور میکنید و به انها حمله میبرید ، به هر تحلیل گر سیاسی بی طرفی میگوید ، سر بزرگ ان زیر لحاف است .
  اگر شما واقعا سلطنت طلب بودید ، حالا دموکراسی لیبرال و ازادیهای غربی و توسعه پایدار و میهن پرستی و هم سویی با جهان دموکراسی به رهبری امریکا به کنار ( شما دشمن شماره یک همه انها هستید ) ، باید نقش فدائیان خلق سیاه کلیست مزدور روسیه را پیش از انقلاب و پس ازان اتحاد کثیف انها با حزب خائن توده و اوردن و حاکم کردن ملاهای روسی پس از پیروزی انقلاب مردم ایران در ۵۷ را که شخص شاه انرا پذیرفت به عنوان انقلاب مردم ، همه روزه به همین شکلی که مجاهدین و سروش و بنی صدر و بازرگان و ملیون و اوباما و کارتر و برژینسکی و ترامپ و ماکرون و ابه و ترودو را می کوبید ، انها را هم می کوبیدید . نه اینکه چامسکی را رها کنید ، شودوفسکی را ندید بگیرید ، به ژیژک و ادوارد سعید چیزی نگویید ، اما دموکرات های امریکا را چپ بنامید و به انها حمله کنید . کارتر و اوباما به فدائیان خلق اشرف و پویان و جزنی و فرخ و فتاه پور و کشتگر گفته بودند علیه شاه متحد امریکا دست به ترور چند ژاندارم بیچاره در جنگل بزنند ؟ یا در ترکمن صحرای ماقبل فئودالی رژیم کمونیستی ایجاد کنند ؟ شما فکر میکنید در امریکا با این همه تحلیل گر و تینک تنک هیچ کس نمی فهمد این چیزها را ؟ یا انها نمی توانند بروند روزنامه های کار و مردم را بین سالهای ۵۷ تا ۶۷ نگاه کنند ببینند چه گونه شما امریکا ستیزی کردید ؟ ملاهای روسی را به نام دین و مذهب حاکم کردید ؟ امروز حتی اسم خوئینیها ، عبدی ، برقعی ، پیمان… در این روسی نامه شماها نمی اید .
  گیریم که به فرض محال نمی دانند ، ایا همان مجاهدین نمی توانند اینها را به امریکایی ها بگویند ؟ همان گونه که بازی ملاهای روسی با اتم را لو دادند ، حتی در قالیشویی تورقوز آباد ؟
  همین پورمندی و میرفطروس شما گفتند که بازار سیاسی فرهنگی در رژیم شاه و ملاها در دستان فدائیان و توده ایها بود . همین امیر طاهری سردبیر توده ای کیهان زمان شاه گفت همه کارکنان و هیئت تحریریه کیهان تا کارگران چاپ توده ای بودند . اینکه سروش و مجاهدین و بنی صدر و فروهر ها نیستند ؟
  پورمندی چریک فدایی ، فرخ نگه دار مزدور روسیه فدایی تروریست گفتند که انها ( فدائیان) با ملاها ساختند و دولت بازرگان و لیبرال ها و ملیون را سرنگون کردند . ملیحه محمدی تروریست فدایی گفت کیانوری و زنش سلول به سلول میرفتند از زندانیان می خواستند توبه نامه امضا کنند بیایند بیرون چون خبرهایی !!! است ( ک گ ب به او خبر داده بود رفسنجانی موسوی خامنه ای در راه روسی کردن مملکت هستند و منافع روسیه پس از سرنگونی بازرگان و بنی صدر و کشتار عنقریب مجاهدین در زندانها تامین خواهد شد ـ داخل پرانتز از من است ). اینرا که مجاهدین نگفتند ؟ برژینسکی انجا نبود ؟ اینکه هر کامنتی که شامل نقد اعمال فدائیان خلق ، یا نقد رژیم های ورشکسته کوبا ، نقد جنایات لنین باشد در کیهان لندن و همه رسانه های تحت کنترل فدائیان و توده ایها و ملی مذهبی ها سانسور می شود. اینکه نمی شود به بقراط انتقاد کرد ، اما به پرزیدنت ترامپ می شود , اما در همه کامنت ها به همه دگرا ندیشان حمله استالینیستی می شود ، را هر بچه ای میبیند . شما فکر میکنید با نابینایان دارید ابگوشت می خورید ؟

 • فروردین ۱۵, ۱۳۹۹ در t ۹:۱۰ ب٫ظ
  Permalink

  خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.