حتی وزیر امورخارجه روسیه هم با قالیباف دیدار نکرد / حسین شریعتمداری: اطرافیان قالیباف، روابط بین الملل بلد نیستند، پختگی هم ندارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ حاشیه‌های سفر باقر قالیباف به مسکو تمامی ندارد. با نگاهی به برنامه‌های اعلامی رییس مجلس در توییترش معلوم می‌شود که قرار بوده با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجی روسیه، هم دیداری داشته باشد اما تاکنون خبری از آن منتشر نشده.

قالیباف یکشنبه شب یعنی ساعتی پس از ورودش به مسکو نوشته بود: «ارتقاء روابط «ایران و روسیه» به سطح راهبردی و فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصادی از برنامه‌های سفر سه روزه‌ به مسکو در گفت‌وگو با رئیس مجلس دوما و مجلس سنا، وزیر امور خارجی و دبیر شورای امنیت روسیه است».

همچنین خبرگزاری «فارس» شام‌گاه دومین روز از اقامت قالیباف در مسکو، در خبری به نقل از خبرگزاری روسی «ایتارتاس» نوشت که «روز سه‌شنبه قالیباف با لاوروف دیدار خواهد کرد».

برخی خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری صداوسیما در برنامه‌های اعلامی سفر قالیباف به روسیه، دیدار او با لاوروف را هم ذکر کرده بودند.

در هرحال، قالیباف دیداری با لاوروف وزیر خارجه روسیه نداشت. چرایی این امر معلوم نیست. آیا مثل پوتین پروتکل‌هایی وجود داشته یا اتفاق دیگری افتاده؟

حسین شریعتمداری: اطرافیان قالیباف، روابط بین الملل بلد نیستند، پختگی هم ندارند

مدیرمسئول روزنامه کیهان نوشت: برخی اطرافیان آقای قالیباف که ظاهراً از روابط بین‌الملل و پروتکل‌های تعریف شده آن شناخت کافی ندارند (و یا از آن غفلت ورزیده‌اند)، قبل از سفر جناب قالیباف به روسیه ضمن آنکه این سفر را بااهمیت معرفی کرده بودند اعلام کرده بودند که آقای قالیباف در این سفر با پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز ملاقات خواهد داشت!

حال آنکه باید می‌دانستند، موضوع اصلی سفر ایشان ابلاغ پیام رهبر معظم انقلاب نیست و با توجه به پروتکل‌های رایج در روابط بین‌الملل ملاقات جناب قالیباف با پوتین الزامی ‌نیست و اگر صورت نپذیرد کمترین خدشه‌ای به اهمیت سفر وارد نخواهد کرد.

این بی‌توجهی دوستان به دستاویزی برای حمله به ایشان تبدیل شد که امید است این‌گونه ناپختگی‌ها تکرارپذیر نباشد و دوستان قبل از اظهارنظر در این‌گونه موارد خود را از مشاوره با افراد کارشناس و مومن و مورد وثوق بی‌نیاز ندانند!