حجم بالای خرابی‌ها در پل‌دختر/مدارس “معمولان” و “پلدختر” در وضعیت خطر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ به دنبال کاهش بارندگی‌ها در مناطق سیل‌زده، از نخستین ساعات بامداد امروز اقدامات برای امدادرسانی به مناطق تحت تاثیر سیل بویژه در منطقه پل‌دختر لرستان و جابجایی افرادی که در محاصره سیل قرار دارند، آغاز شده و البته هشدارهایی هم درباره احتمال زیر آب رفتن روستاهایی در خوزستان داده شده است.

مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی‌ها به مناطق سیل‌زده، گفت: از ١٠ تا ساعت شش صبح امروز ١٣ فروردین ماه ٢٧استان (به جز استان‌ها سیستان و بلوچستان، کرمان، گیلان، هرمزگان) تحت تاثیر سیل قرار داشتند.

وی با اشاره به امدادرسانی به ٢٩٣شهر، روستا، مناطق عشایرنشین و محورهای کوهستانی، افزود: همچنین به ۲۰هزار و ۶۳۷ نفر امدادرسانی شده و ۸هزار و ۹۱۲ تن نیز اسکان اضطراری داده شده‌اند.

سلیمی افزود: در این بازه زمانی چهار نفر جهت دریافت خدمات لازم به مراکز درمانی منتقل شدند و ۱۹۲ تن نیز به مناطق امن منتقل شدند. همچنین تخلیه آب از ۵۹۳ منزل مسکونی صورت گرفته است و ۵۱ دستگاه خودرو نیز از برف رهاسازی شدند.

رییس سازمان امداد و نجات ادامه داد: ۴۰۵ تیم امداد و نجات شامل یکهزار و ۶۷۲ امدادگر و نجاتگر ارایه خدمت داشتند. همچنین ۱۳۵ دستگاه موتور پمپ و لجن کش به کار گرفته شد.

وی با اشاره به توزیع یکهزار و ۸۳۶ دستگاه چادر میان سیل‌زدگان گفت: همچنین ١٠٩١تخته پتو، ٢١٧٩تخته موکت، ١٧٩١کیلوگرم نایلون، ١۴٠٨بسته غذایی، ١٩۵٩قوطی کنسروجات، ۴۴٨بطری آب معدنی، ١٢٩٧قرص نان، ٢٩٩کیلوگرم خرما میان سیل‌زدگان توزیع شده است.

رییس سازمان امداد و نجات تاکید کرد که امدادرسانی‌ها در مناطق سیل‌زده همچنان ادامه دارد.

همچنین بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، بالگرد هلال احمر برای امدادرسانی به مردم محـــصور در سیل به پرواز درآمده‌ است.

از بین رفتن ۲هزار و ۱۹۹جاده روستایی بر اثر سیلاب

۱۰:۲۸ سخنگوی مدیریت بحران کشور گفت: ۲۱۹۹ جاده روستایی براثر سیلاب مسدود و بعضاً از بین رفته‌اند.

به گزارش ایسنا، بهنام سعیدی با اشاره به استان‌هایی که درگیر بارندگی‌ هستند اظهار کرد: از میان ۲۳ استان کشور که درگیر بارندگی‌های شدید هستند، شش استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در شرایط اضطرار هستند و روی هم رفته ۴۰۰ شهر و روستا درگیر شرایط جوی روزهای اخیر بوده و هستند.

حجم خرابی‌ها در پل‌دختر بالاست/ اطلاع دقیقی از روستاهای بین مسیر نیست

۱۰:۳۹ استاندار لرستان درباره آخرین وضعیت منازل و ساکنان منطقه پل‌دختر گفت: بخش غربی پل‌دختر که در سیل اخیر زیر آب رفت به هیچ وجه قابل سکونت نیست، لذا یکی از اولویت‌های ما ایجاد کمپ است. البته بخش شرقی منازل پل‌دختر مشکلی ندارد، اما بخش غربی نیازمند اسکان است و شاید تا زمان بازسازی و آبادسازی خانه‌ها باید این موضوع ادامه‌دار باشد.

به گزارش ایسنا،  خادمی استاندار لرستان گفت: از دیروز عصر که بارندگی‌ها کاهش پیدا کرد،  احتمال کاهش حجم آب را می‌دادیم. برای دسترسی به پل‌دختر به روش‌های مختلف اقدام کردیم، که از حدود ساعت ۲ شب توانستیم از راه زمینی به آنجا از مسیر جدیدی دسترسی پیدا کنیم، درنهایت تعدادی نیروهای امدادی به آن جا وارد شدند.

ادامه امدادرسانی‌ها در پل‌دختر/انتقال هوایی ۳۹ تن از سیل‌زدگان به مناطق امن

۱۰:۴۵ رئیس سازمان اورژانس کشور از انتقال ۳۹ نفر از سیل‌زدگان که در محاصره سیل پلدختر بودند، به مناطق امن از طریق اورژانس هوایی خبر داد.

به گزارش ایسنا، پیرحسین کولیوند درباره جزئیات امدادرسانی به سیل‌زدگان و انتقال آنها به مناطق امن در لرستان و شهرستان پلدختر اظهار کرد: از ابتدای صبح امروز از طریق اورژانس هوایی، ۳۹ نفر را به مناطق امن که سپاه مشخص کرد، منتقل کردیم و عملیات با تمام توان ادامه دارد. سایر نیروهای حاضر نیز همکاری می‌کنند و  مردم را جابجا می‌کنند.

 کاهش آب در گمیشان و آق‌قلا

۱۰:۵۶ سرپرست استانداری گلستان گفت: بر اساس ارزیابی که در سفر وزیر کشور انجام گرفت، میزان خسارات وارده به استان ۴۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد که البته روز به روز برآورد جدید انجام می شود و میزان کلی و دقیق خسارات را باید پس از پایان تخلیه آب انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، میرمحمد غراوی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سامانه بارشی از صبح امروز استان را ترک می کند و امیدواریم بتوانیم هرچه سریعتر آب ها را به سمت دریا هدایت کنیم. قرارگاه خاتم الانبیا کانالی را بالاتر از سد وشمگیر به سمت کال شور احداث کرد که از طریق آن ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره و از حرکت آن به سمت سد وشمگیر جلوگیری می شود.

تلاش برای جابجایی ساکنین مناطق رانشی گیلان

۱۱:۰۰ بخشدار رحیم آباد گفت: در پی تغییر ناگهانی هوا و شرایط جوی منطقه راه های ارتباطی ۴۰ روستای مناطق اشکورات رحیم آباد براثر رانش زمین قطع شده است.

شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در پی تغییر ناگهانی هوا و شرایط جوی منطقه راه های ارتباطی ۴۰ روستای مناطق اشکورات رحیم آباد براثر رانش زمین قطع است گفت: این درحالی است که رانش ها در مناطق ادامه دارد.

وضعیت پل‌دختر بحرانی است/ احتمال زیر آب رفتن روستاهایی در خوزستان

۱۱:۰۳ رئیس جمعیت هلال احمر آخرین وضعیت امدادرسانی به سیل زدگان در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور را تشریح کرد و گفت: در پلدختر تلفات انسانی نداشتیم؛ ولی خسارات گسترده است و از مردم نیکوکار می‌خواهیم با ارسال کمک نقدی یاری‌رسان سیل زدگان باشند.

دکتر علی اصغر پیوندی، به اعلام جزئیات امدادرسانی به سیل زدگان در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور پرداخت و اظهار کرد: با توجه به بارش شدید و طغیان رودخانه و سدها، متاسفانه سیل در ایلام، لرستان و خوزستان خساراتی به برخی شهرها وارد کرده است.

تخریب ۳۰۰ واحد مسکونی و دامی علوفه‌ای در اسدآباد همدان

۱۱:۱۲ فرماندار شهرستان اسدآباد از تخریب ۳۰۰ واحد مسکونی و علوفه‌ای دامی در این شهرستان خبر داد.

کریم حمید وند در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: طی بارش های دو روز گذشته بر اساس آخرین آمار بیش از ۵۰۰۰ از اراضی کشاورزی شهرستان به زیر آب رفته و افزون بر ۱۵۰ میلیارد تومان به اراضی کشاورزی اسدآباد خسارت وارد شده است.

بارش‌های جدید در راه ایران/ وضعیت بارندگی‌ها در لرستان

۱۱:۳۲ مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ورود سیستم بارشی جدید به کشور از شنبه ۱۷ فروردین خبر داد.  

بعد از “لرستان”، عمده مشکلات برای “خوزستان” است

۱۱:۴۰ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن تشریح وضعیت امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده گفت: در حال حاضر بعد از استان لرستان مشکلات عمده‌ای که ممکن است وجود داشته باشد برای استان خوزستان است.

آمادگی برای بازگشایی مدارس در “گلستان”/مدارس “معمولان” و “پلدختر” در وضعیت خطر

۱۱:۴۹ وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در منطقه “معمولان” و “پلدختر” لرستان شدت سیل زیاده بوده و مدارس زیادی در حالت خطر قرار گرفته و آسیب دیده‌اند، گفت: اعتباراتی برای ایمن سازی و بازسازی مدارس پیش بینی شده است.

به گزارش ایسنا،  سیدمحمد بطحائی در جریان بازدید از مناطق سیل زده استان گلستان اظهار کرد: همکارانم تمام تلاش خود را به عمل آوردند که تا جایی که امکان دارد مدارس از شنبه آغاز بکار کنند.