حدود صد معترض بلاروس در تظاهرات ضد حکومتی روز یکشنبه بازداشت شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنماینده وزارت کشور بلاروس در اطلاعیه‌ای از بازداشت نزدیک به صد معترض در جریان تظاهرات ضد حکومتی روز یک‌شنبه ۳۰ آذر در مینسک، پایتخت کشور، خبر داد.

همزمان، رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به نقل از یک گروه مدافع حقوق بشر بلاروس گزارش داده است که ده‌ها نفر در تظاهرات ضد حکومتی امروز دستگیر شده‌اند.

بر اساس این گزارش، دست‌کم ۴۲ نفر از معترضان در مینسک و ده‌ها تن دیگر نیز در سایر شهرهای بلاروس توسط نیروهای امنیتی و ضد شورش دولت الکساندر لوکاشنکو دستگیر شده‌اند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس می‌‌نویسد که در میان بازداشت‌شدگان امروز، دو روزنامه‌نگار زن نیز حضور داشتند.

از زمان آغاز اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در ماه اوت امسال تاکنون چندین معترض کشته و بیش از ۲۷ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

کمیسیون انتخابات بلاروس روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) اعلام کرد که الکساندر لوکاشنکو با کسب حدود ۸۰ درصد از آرا برای ششمین بار به مقام ریاست جمهوری رسیده و این در حالی است که مخالفان با متهم کردن حکومت به تقلب در انتخابات مدعی‌اند که نامزد آن‌ها پیروز اصلی است.

سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا چهارشنبه هفته گذشته بر سرِ بسته تحریم‌های اقتصادی بلاروس به دلیل سرکوب معترضان مخالف، توافق کردند.

گفته می‌شود این اقدامات از جمله شامل ممنوعیت انجام تجارت، مسدود کردن دارایی و ممنوعیت سفر در قلمرو اتحادیه اروپا است، به‌علاوه این‌که ۲۹ فرد و هفت شرکت یا سازمان را در بر می‌گیرد.