حذف تدریجی طبقه متوسط از تهران / یادداشت

✍️فرهاد قنبری

بین سال‌های نود تا نود و پنج بیش از سیصد و پنجاه هزار خانوار از تهران کوچ کرد اند. حالا با قیمت های اخیر به نظر می رسد بخش عمده ای از کارگران، بازنشستگان، معلمان و حتی اساتید دانشگاهها و کارمندان ادارات دولتی هم کم کم باید به فکر کوچیدن از تهران و اقامت در شهرها و روستاهای حاشیه ای باشند.
در تهران داشتن خانه هم به مانند برخی نیازهای اولیه دیگر (مانند دندانپزشکی منظم و آموزش با کیفیت) در حال تبدیل شدن به کالایی لوکس است که صرفا در اختیار اقلیت خاصی قرار دارد.

بر اساس آمارهای ارائه شده توسط خبرگزاری های رسمی بیش از بیست درصد خانه های تهران خالی از سکنه است. این در حالی است که بیش از نیمی از ساکنان این شهر در خانه های استیجاری زندگی می کنند..

با نگاهی به دستمزد و حقوق دریافتی دستفروشان و کارگران و معلمان و برخی مشاغل آزاد که هسته اصلی مستاجران تهران را تشکیل می دهند، نشانگر آن است که این اقشار اگر کل درامد ماهیانه خود را هم پرداخت نمایند، باز قادر به اجاره مسکنی کوچک در بخشهای مرکزی شهر تهران نخواهند بود. (خرید مسکن کلا منتفی است)

منطق پشت این مسئله و این قیمت سرسام آور منطقی ساده و قابل فهم است. بسیاری از مسئولان با بی تفاوتی (و در ته دل با خوشحالی) نسبت به گرانی اجاره بها و خرید مسکن در تهران به فکر فراری دادن بخش عظیمی از ساکنان این شهر به روستاها و شهرستان ها هستند. در نگاه آنها تهران با خروج مستاجران می تواند به نصف جمعیت فعلی کاهش یافته و در مقابل فضای راحتتری را برای قشر اقلیت ثروتمند که می خواهند در این شهر زندگی متفاوتی داشته باشند، را فراهم نمایند.
در تهران مد نظر دولتمردان، دیگر نیاز به مدارس دولتی (و بالطبع معلمان دولتی)، بیمارستان های دولتی، دانشگاههای دولتی، کارگران صنعتی، دست فروشان و امثالهم نخواهد بود و برخی کارگران حوزه های خدماتی (رستوران ها و فروشگاهها و شهرداری و..) نیر با اسکان در مناطق و شهرک های اطراف خود را از حوزه شهری تهران دور نگه خواهند داشت.
در این سیاست گذاری پنهان، طبقه متوسط کم کم از پایتخت حذف خواهد شد و شهر به بخش اصلی ثروتمند نشین و حاشیه نشینانی که در حال خدمت رسانی به آن بخش از شهر هستند تقسیم خواهد شد.

در چنین شرایطی با یک پایتخت آرام و خلوت و زیبا مواجه خواهیم بود که می تواند به عنوان ویترینی زیبا، با آلودگی و ترافیک کم و مهر تاییدی بر توسعه گرایی و کارآمدی دولت ها به سفرا و مهمانان خارجی نشان داده شود و در سوی دیگر هم خبری از کارتن خوابها و ولگردها و ناراضیان اجتماعی و اعتراضات احتمالی نخواهد بود.

✍️ دیدگاه شما 🙏