حذف خوراکی‌ها از سفره مردم / پرواز مرغ‌ها از سفره‌ها / بحران سوء تغذیه جامعه ایرانی را تهدید می‌کند/ اکثر خانوارها گوشت و لبنیات را از سبد غذایی حذف کرده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، نتایج آخرین مطالعه کشوری درباره حذف مواد غذایی مفید از سبد هزینه خانوارهای متوسط یا کم‌درآمد، هشدار نگران‌کننده‌ای از شیوع گسترده سوءتغذیه در آینده نزدیک است.

نتایج این مطالعه که توسط «انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور» انجام شده و ظرف ۳ ماه آغازین امسال، بیش از ۲۲ هزار خانوار شهری و روستایی را درباره میزان مصرف گروه‌های غذایی و ریزمغذی‌ها مورد سوال قرار داده، خبر می‌دهد که بسیاری خانوارها، مصرف منابع پروتئین جانوری، تخم‌مرغ، گوشت قرمز، گوشت سفید و لبنیات را به‌طور کامل حذف کرده یا در حد قابل‌توجهی کاهش داده‌اند.

هم چنین با ممنوعیت واردات دو هزار و ۵۰۰ قلم کالای اساسی، قیمت مواد غذایی افزایش می‌یابد

موج گرانی اقلام این روزها به کالاهای اساسی و مواد خوراکی رسیده‌ است. لبنیات، تخم مرغ، مرغ و دیگر کالاهای خوراکی افزایش قیمت زیادی را تجربه کردند، تا جایی که قیمت مرغ به کیلویی ۱۷ تا ۲۰ هزار تومان نیز رسیده‌بود تا جایی که وزارت سمت در اقدامی نرخ مصوب خرید و فروش مرغ را ۱۵هزار تومان اعلام کرد.

این تصمیم درحالی است که نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار با شرایط اقتصادی بسیاری از مصرف‌گنندگان هم‌خوانی ندارد، ضمن این‌که فعالان صنعت دام و طیور نیز این قیمت را از واقعیت‌ها به دور دانسته‌اند.

با همه این اوصاف، به‌تازگی واردات دوهزار و ۵۰۰ قلم کالا ممنوع شده‌ که به‌نظر می‌رسد باید منتظر موج دوم گرانی‌ کالاهای اساسی باشیم.