حذف دوباره زنان از چهره افغانستان؛ راه‌پیمایی کم‌سابقه زنان در هرات علیه سیاست‌های طالبان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطالبان اعلام کرده است که ترکیب دولت جدید این کشور روز جمعه سوم اوت (۱۲ شهریور) معرفی خواهد شد. در حالی که گمانه‌زنی پیرامون آنچه طالبان “دولت وحدت ملی” می‌نامند، همچنان ادامه دارد، سخنگوی طالبان اعلام کرده که در هیات دولت آینده افغانستان وزیر زن وجود نخواهد داشت.

ذبیح‌الله مجاهد در عین حال گفته است که رهبران طالبان مخالفتی با تحصیل زنان ندارند و زنان می‌توانند به عنوان دستیار در مراکز مختلف کار کنند، اما هیچ پست و مقام مهمی در اختیار آنان قرار نمی‌گیرد.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه از برگزاری تظاهرات زنان در هرات خبر داد. زنان با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی خواستار تجدید نظر دولت طالبان در حذف زنان از مسئولیت‌های مهم شده‌اند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات با حمل شعارهایی چون “تحصیل، کار، امنیت حق مسلم ماست” و “هیچ حکومتی بدون حمایت زنان پایدار نمی‌ماند” خواستار حضور اجتماعی و سیاسی خود در افغانستان شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه شمار شرکت کنندگان در این تظاهرات را ۵۰ نفر اعلام کرده و از آن به عنوان یک اقدام سیاسی کم‌سابقه در افغانستان یاد کرده است.

بصیره طاهری، یکی از سازمان‌‌دهندگان این حرکت اعتراضی گفته است که زنان در ۲۰ سال گذشته مسئولیت‌های مهمی در افغانستان داشته اند و از این رو، حذف آنان به معنای حذف ظرفیت‌ها و توانایی بخشی از جامعه است.