حذف زبان انگلیسی، از دروس مدرسه است


منبع: کانال تلگرامی تحلیل زمانه


«طرحی در مجلس مطرح شده است که هدف آن حذف زبان انگلیسی از دروس مدرسه است. در توجیه آن هم عنوان قشنگی بر آن نهاده‌اند: «طرح رفع انحصار زبان انگلیسی در نظام آموزشی». هر چیز هم که «انحصاری» باشد حتماً بد است و باید انحصار را از بین بُرد! چه کار پسندیده‌ای!

پزشکان در جهان با چه زبانی مقاله می‌نویسند و کنفرانس می‌دهند؟ پژوهشگران علوم طبیعی به چه زبانی نتیجۀ تحقیقات خود را منتشر می‌کنند؟ در علوم انسانی وقتی پژوهشگران و نویسندگان قصد می‌کنند مخاطبانی جهانی داشته باشند به چه زبانی کتاب می‌نویسند؟ تاجران و بازرگانان و فعالان اقتصادی وقتی در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت می‌کنند به چه زبانی بروشور تهیه می‌کنند و نمایندگانشان به چه زبانی با علاقه‌مندان صحبت می‌کنند؟ مثلاً تولیدکنندۀ کُره‌ای در نمایشگاهی که در برزیل برگزار می‌شود به چه زبانی با مراجعه‌کنندگانش صحبت می‌کند؟

فرض کنیم کسی بخواهد در هر یک از رشته‌های تحصیلی، از علوم پزشکی تا فنی و هنر و علوم انسانی تحصیل کند. مگر می‌تواند رشتۀ خود را به لحاظ منابع و ضروریات علمی بدون زبان انگلیسی تصور کند؟ اینکه کسی نتواند انگلیسی را به رغم آنکه به آن نیاز دارد یاد بگیرد بحث دیگری است و کسی که انگلیسی را یاد نمی‌گیرد، بعید است روسی و آلمانی و فرانسوی و اسپانیولی را یاد بگیرد. مسئله این است که تک تک علوم با توجه به کیفیت امروزی آن‌ها بدون زبان انگلیسی قابل تصور هستند یا نه؟!

حال اصلاً فرض می‌کنیم کسی نمی‌خواهد ادامۀ تحصیل دهد و قصد دارد به تحصیلات پایه بسنده کند و وارد بازار کار شود. کدام رشته و حوزۀ کاری را می‌توان سراغ گرفت که زبان انگلیسی در آن به کار نرود؟

همان چین که در کار بلعیدن «جهان» است و بندبند اقتصادش «جهانی‌ شده»، مگر با زبانی غیر از انگلیسی محصولاتش را در منافذ جهان می‌چپاند؟ یا مثلاً روسیه مگر شبکۀ تلویزیونی بین‌المللی‌اش، «راشا تودی»، به زبانی غیر از انگلیسی است؟ در بارۀ هندی‌ها هم حرفی نمی‌زنم که زبان انگلیسی برایشان کم از زبان مادری نیست.

وقتی می‌گویم اخباری می‌شنوم که جای شاخ، شاخساری در حد گوزن شمالی بر سرم می‌روید، به من حق بدهید. و به این فکر می‌کنم که «۵۷» نماینده پای این طرح را امضا کرده‌اند. پنجاه‌وهفت!»