حراست دانشگاه تهران: ۹ دانشجوی بازداشتی آزاد شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان می‌گوید از میان ۴۰ تا ۵۰ دستگیری روز دوشنبه ۲۵ آبان، تعدادی‌ به زندان‌های فشافویه و اوین منتقل شده‌اند. رئیس حراست دانشگاه تهران می‌گوید در آمار دانشجویان بازداشت شده بزرگنمایی شده است.

محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، اعلام کرده که آزادی دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات اخیر را پیگیری می‌کند: «تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و امیدواریم بسیاری دیگر هم به زودی آزاد شوند.»

نیلی با این توضیح که شمار بازداشت شدگان در حال تغییر است، آماری از دانشجویان دستگیر شده ارائه نکرده است.

در کانال تلگرامی “شوراهای صنفی دانشجویان کشور” عنوان شده که تنها در روز دوشنبه ۲۵ آبان، بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران دستگیر شده‌اند. این کانال خبر داده که لباس شخصی‌ها برای ورود به دانشگاه و بازداشت دانشجویان، از آمبولانس استفاده کردند.

این کانال نوشته که دستگیری دانشجویان شب هنگام و در تاریکی صورت گرفت و تعدادی از آنها به زندان فشافویه و اوین منتقل شدند. پنج نفر از دستگیرشدگان دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی هستند.

View image on Twitter

پنجشنبه ۳۰ آبان ماه، #یاشار_دارالشفا، دانشجوی سلامت و رفاه اجتماعی #دانشگاه علوم بهزیستی توسط نیروهای امنیتی در منزل دوستش و همراه با خشونت بازداشت شد.

سها مرتضایی، دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، یاشار دارالشفا، فعال دانشجویی، محمد امین حسینی، دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل، علی نانوایی، دانشجوی دانشگاه تهران، کامیار ذوقی، دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از جمله دانشجویانی هستند که در خانه یا خیابان دستگیرشده‌اند. به دلیل مسدود بودن اینترنت، اخبار بیشتری از هویت و تعداد دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات جاری در دست نیست.

View image on Twitter

روز یکشنبه ۲۶ آبان، #ملیکا_قره‌گوزلو، دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی در خیابان بازداشت شد.

همچنین روز دوشنبه ۲۷ آبان، #کامیارذوقی، دانشجوی علوم اجتماعی #دانشگاهتهران در منزل شخصی و #علی_نانوایی دیگر دانشجوی دانشگاه تهران، هنگام خروج از دانشگاه بازداشت شده است.

اسماعیل سلیمانی، رئیس حراست دانشگاه تهران روز پنجشنبه ۳۰ آبان اعلام کرد که ۹ نفر از دانشجویان بازداشتی آزاد شده‌اند. او هم‌زمان مدعی شد که در تعداد بازداشت شدگان غلو شده اما هیچ رقمی نیز ارائه نکرده است.

شورای صنفی دانشجویان کشور گفته که نهادهای امنیتی در تماس با پاره‌ای دانشجویان و خانواده‌های آنها، هشدار داده‌اند که اگر در محیط دانشگاه دیده شوند، دستگیر می‌شوند.