حسین اسلامبولچی؛ کسب عنوانی که به ادیسون و انیشتین داده شده بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ حسین اسلامبولچی مبتکر، مخترع و نویسنده ایرانی‌تبار اهل ایالات متحده آمریکا است. شهرت او بیشتر به خاطر نقش برجسته‌اش به عنوان مدیر ارشد فناوری و مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت ای‌تی‌اندتی «AT&T» تا سال ۲۰۰۵ است.


او در لیست ۱۰۰ فارغ‌التحصیل برتر تاریخ دانشگاه کالیفرنیا قرار دارد و همچنین در کنار جوایز علمی‌ای که دریافت کرده، دارنده بیش از ۱۱۴۵ ثبت اختراع نیز هست.
اسلامبولچی، نوآور، مخترع و مهندس ایرانی از جمله متخصصان برجسته حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که برای مدت دو دهه در بالاترین رده‌های مدیریتی غول مخابراتی ایالات متحده (AT&T) قرار داشته است.


او پس از یک دوره موفق کاری در مدیریت بخش تغییرات شبکه، سیستم‌ها و خدمات شرکت AT&T و همزمان با ادغام آن با شرکت SBC مدیریت عاملی یک وب پرتال به نام Divvio را برعهده گرفته است.

حسین اسلامبولچی، تا پایان مقطع دبیرستان را در ایران گذراند و دیپلم خود را از ایران گرفت، سپس به آمریکا رفت. با بالاترین رتبه از دانشگاه کالیفرنیا مدارج لیسانس، فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته مهندسی برق – مخابرات گرفت.


وی در سال ۱۳۶۵ به این شرکت پیوست، پله‌های ترقی را طی کرد و در نهایت به سمت‌های مدیر ارشد فناوری، مدیر ارشد اطلاعات، رئیس AT&T Labs و رئیس خدمات شبکه‌های جهانی این شرکت منصوب شد و از سال ۱۳۸۲ به بعد نقش مهمی در کمیته‌ عالی اجرایی شرکت ایفا کرد.


*مدیرعامل یک وب‌پرتال به نام Divvio


او تا مدت‌ها فرآیند دگرگونی شبکه‌ها، سیستم‌ها و خدمات ‌ای‌تی‌‌اند‌تی را رهبری کرده و پس از ادغام این شرکت در SBC در سال ۱۳۸۴ آن را ترک کرد.


در زمان جدایی وی از شرکت، نشریه‌ بیزنیس‌ویک او را «بازیگر اصلی حفظ موقعیت ‌ای‌تی ‌اند‌تی به‌عنوان رهبر فناوری» دانست و از او به‌عنوان «خیال‌پردازی جسور اما عمل‌گرا» یاد کرد.


یکی از پیش‌بینی‌های او این بود که «IP همه چیز را خواهد خورد.» بر همین اساس معماری‌ای را پیشنهاد کرد که تمام خدمات مبتنی بر IP شوند و با یکدیگر و با هر دستگاه مبتنی بر IP دیگری کار کنند.


کتابی که وی به نام «چشم‌انداز ۲۰۲۰» منتشر کرده، پایه‌های صنعت ارتباطات جهان را برای دو دهه‌ آتی پی‌ریزی کرده است. برخی از افتخاراتی که دکتر اسلامبولچی موفق به دریافت‌شان شده عبارت است از «فرد نمونه»‌ سال ۱۹۹۹ شرکت (بالاترین نشان افتخار در ای‌تی‌اند‌تی)، «مخترع سال» سال ۲۰۰۱ از سوی تالار مشاهیر مخترعین نیوجرسی، ثبت بیش از ۹۰۰ حق اختراع تا سال ۲۰۰۵.

درآمد وی در زمان ترک ای‌تی‌اند‌تی حدود ۶ میلیون دلار در سال بود! او می‌گوید: ما باید مکانی ایجاد کنیم که نیروی جاذبه عظیمی داشته باشد، تا بتواند کارکنان را اول صبح به سر کار بکشاند و دم غروب رهایشان کند؛ جایی که جوی الکترومغناطیس داشته باشد.


موفقیت‌های دکتر اسلامبولچی در زمینه‌های برنامه‌ریزی و نقش‌های موثر وی در عرصه تکنولوژی موجب شد تا هفته نامه بیزنس ویک در اواخر سال ۲۰۰۵ او را به‌عنوان یک پیشتاز عرصه تکنولوژی معرفی کند.


وی همچنین در طول سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در فهرست رهبران برتر سیاست‌های اجرایی تکنولوژی قرار گرفت.

این نابغه ایرانی_آمریکایی از اولین کسانی بود که که به نقش بنیادین «فناوری اینترنت» در شکل‌دهی به تمامی سرویس‌های ارتباطی پی برد و نوشته‌ها و فعالیت‌های وی به تحقق این ایده در سطح دنیا کمک کرد. وی سابقا عضو هیات‌مدیره شرکت‌های NAB و Wytec بوده است و در حال حاضر علاوه‌بر اینکه مدیرعامل شرکت Divvio است در هیات‌مدیره شرکت Litescape عضویت دارد.


حسین اسلامبولچی از سوی انجمن مخترعان و ابداع‌گران نیوجرسی به‌عنوان ابداع‌گر سال ۲۰۰۱ معرفی شد؛ عنوانی که پیش از این به افرادی چون توماس ادیسون و آلبرت انیشتین داده شده است.