حسین انتظامی: درباره نمایش خانگی منتظر تعیین تکلیف نهادهای فرهنگی بالادستی هستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی درباره اینکه چرا سازمان سینمایی به راحتی این مجوز را به صداوسیما داد گفت: ما منتظر نهادهای بالادستی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم تا در این‌باره تکلیف همه دستگاهها مشخص شود.

حسین انتظامی در نشست خبری که به صورت زنده از اینستاگرام سازمان سینمایی و سایت این مجموعه پخش می‌شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

رئیس سازمان سینمایی به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا در یک نشست خبری مجازی شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران رسانه‌های مختلف پاسخ داد.

در ابتدای این نشست مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی با بیان اینکه تجربه شرایط این روزها باعث شد تا به صورت مجازی در خدمت خبرنگاران باشیم، گفت: بهانه این نشست روز خبرنگار است.

حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی در ابتدای صحبت‌هایش با تبریک عید غدیر و گرامیداشت روز خبرنگار گفت: از همه کسانی که در رسانه‌ها در جهت روشنگری تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنم. روال این جلسات این است که در ابتدا مسائل کلی گفته شود ولی من ترجیح می‌دهم ابتدا به سوالات پاسخ بدهم.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی جشنواره‌های سینمایی به خاطر شیوع کرونا و امکان برگزاری دو جشنواره جدی‌تر مثل فیلم کوتاه تهران و جشنواره سینماحقیقت به صورت سنتی گفت: جلساتی را با ۵دبیر ۵جشنواره سازمان سینمایی شروع کردیم که در آنجا بحث شد که سناریوهای مختلف برای برگزاری جشنواره‌ها را بررسی کنند. یکی از آنها هم برگزاری به صورت آنلاین است.

وقتی از جشنواره صحبت می‌کنیم بخش نمایش، بازار، آموزش و… است. دوستان ما در این ۵دبیرخانه روی مدل‌های مختلف کار می‌کنند که ببینیم چقدر از هر جشنواره را به صورت معمول می‌توانیم برگزار کنیم و چقدر به صورت آنلاین.

ان‌شالله به یک جمع‌بندی برسیم اما جشنواره‌هایی مثل سینماحقیقت و فیلم کوتاه تهران را شاید بشود ظرفیت‌هایی ایجاد کرد به صورت جدی‌تر برگزار شود. برای جشنواره‌هایی که به صورت تجاری و بیم سرقت مجازی هست باید تمهیدی اندیشیده شود.

سوال بعدی درباره انحصار تولید و نمایش محتوا به صداوسیما بود. حسین انتظامی گفت: در فناوریهای نوپدید نیازمند تعریف جدیدی در حکمرانی در حوزه فضای مجازی هستیم که این برداشت‌های مختلف دستگاهها اصلاح شود. مراجع مختلف فرهنگی این مساله را بررسی می‌کنند تا بعد از جمع‌بندی به همه اعلام شود.

خبرنگار دیگری از این موضوع پرسید که آیا این نشست خبری مصداق صوت و تصویر فراگیر هست یا نه. رئیس سازمان سینمایی در پاسخ گفت: بله این جلسه ما خودش می‌تواند مصداق این موضوع باشد.

وی در ادامه درباره اینکه چرا سازمان سینمایی به راحتی این مجوز را به صداوسیما داد گفت: ما منتظر نهادهای بالادستی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم تا در این‌باره تکلیف همه دستگاهها مشخص شود.

انتظامی در ادامه درباره اینکه چرا سازمان سینمایی با انحلال پروانه ساخت با وجود مخالفت برخی اعضای این شورا با وجود آن، گفت: همه دستگاهها موظفند که قوانین بالادستی را اجرا کنند حتی اگر با آن موافق نباشند.

وضعیت این است که شورای پروانه ساخت به کار خودش ادامه خواهد داد. نوع مقررات و سیاست گذاری به این شورا برمی‌گردد که چقدر سخت‌گیری باشد یا چقدر سهل‌گیری باشد.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوالی درباره حاشیه‌های شورای صنفی نمایش گفت: شورای صنفی نمایش مطابق نظامنامه اکران تشکیل شد. این شورا یک شورای صنفی است که همه ذی‌نفعان در امر اکران در آن حضور دارند. اینکه من اینقدر اصرار دارم بر شفافیت برای این است که پیش‌بینی پذیری را به وجود می‌آورد. مطابق نظام‌نامه که منتشر شد، تبصره‌ای وجود دارد که در صورتی که یکی از صنوف که به صورت سنتی عضو شورای صنفی هستند جامعیت نداشته باشند یا نتوانند یا نخواهند نماینده‌ای معرفی کنند به خاطر اینکه کار اکران متوقف نماند معاون ارزشیابی کسی را انتخاب می‌کند تا شرایط فراهم شود و فرد جدید جایگزین شود. یکی از پیشنهادها این بود که تا زمان رفع شرایط فوق‌العاده ناشی از کرونا ستاد کرونا در سینما ضمنا عهده‌دار تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری باشد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا این روزها به رسانه رسمی کمتر پرداخته می‌شود و خبرها زودتر در پیج‌های اینستاگرامی منتشر می‌شود گفت:نفس همین جلسه امروز و نوع رسانه‌هایی که امکان حضور دارند نشان‌دهنده همین سیاست است و طبیعی است که ما باید بیشتر به رسانه‌های رسمی توجه داشته باشیم. تدبیر ما هم این است که خبرهای جلسات در کوتاهترین زمان ممکن منتشر می‌شود که از رانت اطلاعاتی جلوگیری کند.‌

حسین انتظامی در ادامه درباره مجوز نمایش فیلم «رستاخیز» گفت: مجوز عرضه این فیلم در نمایش خانگی در سال ۹۸ صادر شده، بنابراین عرضه آن به یکی از شیوه‌های آنلاین از نظر سازمان سینمایی منعی ندارد و به تصمیم مالکان فیلم برمی‌گردد.

انتظامی سپس با بیان اینکه فعلا برنامه ما بر برگزاری جشنواره فیلم فجر است، گفت: طبیعتا یکی از پیش‌فرض‌های برگزاری جشنواره وجود تعداد کافی از فیلم است و اطلاعاتی که ما داریم این است که تولید فیلم جریان دارد و پیش‌بینی ما این است که با وضعیت موجود تعداد کافی فیلم برای برگزاری داریم. ولی برای سایر موارد مثل حضور مردم باید بعدا با توجه به شرایط تصمیم‌گیری شود.