حسین راغفر: قوه قضاییه دوره آملی لاریجانی برخورد مناسبی با فساد درون قدرت نداشت/ پخش اعتراف‌گیری تلویزیونی کار درستی نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ استاد دانشگاه الزهرا گفت: اوایل انقلاب بسیاری از دادگاه‌ها، علنی در تلویزیون پخش می‌شد. این اعترافات با گذشت زمان به یک رویه دائمی تبدیل شد. این استمرار در پخش اعترافات علنی در بعضی مواقع از واقعیت یک پرونده فاصله داشت و همین موضوع باعث شد اعتماد عموم مردم خدشه‌دار شود و اعتماد خود نسبت به رسانه ملی را از دست بدهند.

حسین راغفر اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا، پخش برخی اعترافات تلویزیونی را مغایر با واقعیت یک پرونده می‌خواند و با تاکید بر اینکه برخورد با متهم باید درست و عادلانه باشد، می‌گوید دستگاه قضایی کشور در پیش از ریاست جدید، برخوردهای متناسبی با فساد نداشته است. او همچنین معتقد است که رسانه‌ها باید دستگاه قضا را به سمت برخورد عادلانه با متهمان سوق دهند.

مشروح گفت‌وگو با حسین راغفر در پی می‌آید.

روند بررسی پرونده مفاسد اقتصادی، چه تاثیرات مثبت و منفی در اقتصاد ایران دارد؟

تنها بررسی پرونده فساد کفایت نمی‌کند و مهم‌تر از بررسی، نتایج آن پرونده و حکمی است که برای متهم صادر می‌شود. اگر دستگاه قضایی کشور در رابطه با پرونده‌های فساد فقط طرح مسئله کند و حکم درست و قاطعی را برای متهم صادر نکند، تاثیر منفی در جامعه خواهد گذاشت، اما اگر در رفتار با متهم عادلانه برخورد کند و مجازات درستی برای فرد در نظر بگیرد، تاثیر مثبتی در جامعه دارد. متاسفانه امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از فسادهای اقتصادی توسط مسئولان و افراد دارای قدرت انجام می‌گیرد. باید با این افراد که در قدرت و سیستم قرار دارند هم حکم عادلانه و مطابق با قانون در نظر گرفته شود.

چرا با وجود اینکه در این یک دهه مسئله فساد در رسانه‌ها بسیار پر رنگ شده است، در جامعه باز هم شاهد فساد و اختلاس‌های کلان هستیم؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل این است که بیشتر فسادها از درون قدرت یا وابستگان قدرت اتفاق می‌افتد. دستگاه قضایی کشور در قبل از ریاست جدید برخوردهای متناسبی با این مفاسد انجام نداده و در خیلی از موارد از خطای این افراد چشم‌پوشی کرده است که این مسائل سبب شده عملا ارتکاب به فساد مثل یک اقدام بدون مجازات ارزیابی شود که تشویق به فساد را به همراه دارد. فساد تبدیل به شبکه‌ای از افراد شده که درون نظام تصمیم‌گیر هستند و در مواقع ضروری به یکدیگر یاری می‌رسانند. اگر این روند در رفتار با متهمان تغییر کند، شاهد فساد کمتری در جامعه خواهیم بود.