حسین سپنتا؛ تداوم اعتصاب غذا و عدم توجه مسئولان قضائی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحسین سپنتا, زندانی سیاسی زرتشتی محبوس در زندان عادل آباد شیراز که بیش از ۶۰ روز را در اعتصاب غذا و در اعتراض با مخالفت با تقاضای آزادی مشروط و یا اعطای مرخصی از سوی مسئولان قضائی سپری کرده است در وضعیت جسمانی وخیمی قرار دارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸, حسین سپنتا, زندانی سیاسی زرتشتی, محبوس در زندان عادل آباد شیراز که در حال سپری کردن محکومیت حبس ۱۰ ساله خود در این زندان می باشد به دلیل آنچه که ممانعت مسئولان قضائی و دادستان شیراز با تقاضای آزادی مشروط و یا اعطای مرخصی است دست به اعتصاب غذا زده و علیرغم گذشت بیش از ۶۰ روز هیچگونه توجهی از سوی مسئولان زندان عادل آباد در جهت توجه به درخواست این زندانی سیاسی صورت نگرفته است و این زندانی سیاسی در وضعیت وخیم جسمانی قرار دارد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ حسین سپنتا بیش از ۲ ماه است که در اعتصاب غذا در اعتراض به محرومیتش از حق دادرسی عادلانه بسر میبرد . دلیل اعتصاب غذای وی ممانعت مسئولان قضائی شیراز و عدم مساعادت از سوی مسئولان زندان عادل آباد شیراز است. با توجه به اینکه حسین سپنتا از مدت کل محکومیت حبس ۱۰ ساله خود بیش از نصف آن را سپری کرده علیرغم تقاضاهای مکرر مبنی بر موافقت با درخواست آزادی مشروط و یا حتی مرخصی, مسئولان قضائی و دادستان شیراز هیچگونه توجهی نمی کنند و با درخواست وی مخالفت کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در طی این ۸۱ روز اعتصاب غذا حسین سپنتا با ضعف جسمانی شدید مواجه شده و اخیرا هم رئیس زندان عادل آباد شیراز با مسخره کردن حسین سپنتا با بیان این جمله که « فکر نکن تو در زندانهای تهران هستی که خبرهایت همه جا بپیچد، اینقدر اینجا می مانی که بپوسی و بمیری و هیچ کس هم نمی فهمد», هیچگونه توجهی به درخواست این زندانی سیاسی نکرد. حسین سپنتا در حال حاضر در وضعیت جسمانی وخیمی بسر میبرد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ حسین سپنتا مسلمان زاده‌ای است که به دلیل علاقه‌اش به مذهب زرتشتی فامیلی خود را به “سپنتا” تغییر داده است. 

حسین سپنتا، در سال ۱۳۷۹ با شکایت دفتر حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق عضویت در گروههای معاند نظام” توسط ماموران اطلاعات‌ سپاه در شیراز بازداشت شده بود و در طی روند بازجوئی از سوی یکی از بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران با کف پا ضربه‌ ای به بدن “حسین سپنتا” وارد شد که پس از آن دچار لرزش در بدن شد و تقریبا نیمی از تعادلش را از دست داد. پس اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه از سوی دادگاه انقلاب شیراز به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و پس از اتمام مراحل دادرسی و سپری کردن دوران حبس از زندان آزاد شده بود.

این زندانی سیاسی, در سال ۱۳۹۲ پس از بازگشت به ایران در فرودگاه امام خمینی برای دومین بار از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران  بازداشت و از بات اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” تفهیم اتهام شد و پس طی مراحل بازجوئی و همچنین عدم حضور وکیل بر پرونده وی از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر محکومیت “حسین سپنتا” از ۱۳ سال و ۶ ماه به ۱۰ سال تقلیل پیدا کرد. 

وی هم‌اکنون پس از گذشت ۶سال از دوران محکومیت حبس ۱۰ ساله اش با توجه به قانون آزادی مشروط واجد شرایط استفاده از این قانون می باشد که با ممانعت مسئولان قضائی و از جمله دادستان شیراز مواجه است و از همه مهمتر دست اندازی ارگانهای امنیتی مثل سپاه پاسداران در پرونده حسین سپنتا از حقوق شهروندی خود محروم مانده است و  در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری و اسناد بین المللی حقوق بشر دست به اعتصاب غذا زده است. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۳۹۸,  با انتشار گزارشی اعتصاب غذای این زندانی سیاسی را اطلاع رسانی کرده بود.