حسین نجات فرمانده سابق محافظان رهبری و مسئول تیم حفاظت مجتبی خامنه‌ای و جانشین سابق حسین طائب در اطلاعات سپاه

محمدحسین زیبایی‌نژاد معروف به حسین نجات در سال ۱۳۳۴ در شیراز زاده شد. وی از اعضای راستگرای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود و از سال ۱۳۶۰ بطور رسمی به عضویت سپاه پاسداران درآمد.

ریاست حفاظت اطلاعات سپاه و مسئولیت حفاظت اطلاعات نیروی زمینی سپاه در دهه ۶۰ از جمله مسئولیت های نجات بوده است

او سال‌ها همکار محسن رضایی در بخش‌های اطلاعاتی سپاه بود و در طول جنگ ایران و عراق، فرمانده حفاظت اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیا بود و پس از جنگ دوره کوتاهی را نیز در ستاد کل نیروهای مسلح سپری نمود. او از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرماندهی قرارگاه ثارالله و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۹ نیز فرمانده سپاه حفاظت ولی‌امر بود.

نجات از ۱۳۶۸ تا ۱۳۶۹ معاونت امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برعهده داشت و در فاصله سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۵ معاون هماهنگ‌کننده ستاد مشترک سپاه پاسداران بود. وی از ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ بعنوان جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد.

او از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرماندهی قرارگاه ثارالله را برعهده داشت و به مدت یک دهه، در فاصله سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۹ نیز فرمانده سپاه حفاظت ولی‌امر بود.

حسین نجات از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به‌عنوان معاون سیاسی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی فعالیت می‌کرد و از ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ نیز معاون فرهنگی و اجتماعی فرمانده کل سپاه بود.

وی از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ جانشینی رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران حسین طائب را برعهده داشت و تا بهار ۱۳۹۸ این سمت را حفظ کرد.

دوره‌ای که با قدرتمندتر شدن اطلاعات سپاه و چسبندگی بیشترش به بیت رهبری و سایه انداختنش بر وزارت اطلاعات همراه بود.

او همچنین پدر همسر سابق علی غزالی مدیر سایت بازتاب نیز بوده‌ است که متهم به همکاری با روح الله زم در ارسال اخبار محرمانه و سری برای پوشش در آمدنیوز بوده است.

او که از فرماندهان ارشد سرکوب اعتراضات مردمی سال ۸۸ در تهران بود، پس از فروکش کردن اعتراضات از اداره‌کنندگان اصلی «هیئت رزمندگان اسلام» یک تشکل اقماری سپاه در سراسر کشور و نیز مراسم اربعین در عراق به عنوان یکی از نمادهای نمایش قدرت سپاه و جمهوری اسلامی در عراق و منطقه بوده است.

نجات پس از تغییرات اخیر در ساختار فرماندهی سپاه، جایگاهش را به حسن محقق داد و خود به معاونت فرهنگی سپاه رفت.