حسین پارسایی: «مستند هاشمی زنده است» هیچ مجوزی ندارد

 

 

نگام ، فرهنگ و هنر _ مدیرکل دفتر شبکه نمایش خانگی، مستند و کوتاه سازمان سینمایی اعلام کرد: مستند «هاشمی زنده است» به کارگردانی علی طادی فاقد هرگونه مجوز ساخت و نمایش است. 

 

حامدتقوی 

 

حسین پارسایی در گفت‌وگویی با ایسنا درباره مستند «هاشمی زنده است» که در برخی سایت‌های فروش فیلم عرضه شده و در محافلی همچون دانشگاه هم نمایش داده شده و قرار است در جشنواره مردمی عمار هم اکران شود، بیان کرد: آثاری که دارای پروانه نمایش باشند حتما در پروانه آن‌ها قید می‌شود که در مراکز فرهنگی، جشنواره یا VOD حق نمایش دارند یعنی اثری که مجوز دارد صرفا در همان محدوده‌ای که مجوز تعیین کرده امکان نمایش خواهد داشت که ممکن است مثلا یک نمایش تک‌سانس باشد. این فیلم مستند هیچ مجوزی ندارد و در هیچ جایی نمی‌تواند نمایش داده شود.

او ادامه داد: ضمن اینکه هر مجوز نمایش، بازه زمانی دارد. مستند «هاشمی زنده است» حتی برای تک سانس هم طبق مقررات و آیین‌نامه‌های معاونت نظارت و ارزشیابی باید از دفتر نمایش خانگی،  مستند و کوتاه مجوز بگیرد و هر اثری حتی اگر یک فیلم کوتاه باشد و نمایش عمومی داشته باشد، نه مکان و نه مدت زمان اثر هیچ اهمیتی ندارد اما آنچه مهم است مجوزی است که باید از این دفتر بگیرد.

پارسایی در پاسخ به اینکه آیا برای ساخت هم احتیاج بوده حتما پروانه ساخت صادر شود؟ گفت: ۱۰۰ درصد لازم بوده و تمام آثار باید هم پروانه ساخت داشته باشند و هم پروانه نمایش و در این مورد (مستند هاشمی زنده است)؛ کل اثر فاقد مجوز است. به این ترتیب در چنین مواردی، مسوولان محل اکران هر فیلم، باید استعلام کنند که آیا این اثر دارای مجوز هست یا خیر و اگر اینطور نباشد براساس گزارش‌ها از طریق حراست سازمان سینمایی اقدام خواهد شد.

در حالی حسین پارسایی این اظهارات را مطرح می‌کند که مستند «هاشمی زنده است» در سایت‌های اینترنتی با پرداخت رقمی اندک، قابل دانلود است.

این مستند ۱۰۰ دقیقه ای برشی از زندگی آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز مبارزات سیاسی تا درگذشت اوست که  اولین فیلم بلند علی طادی به عنوان کارگردان هم محسوب می‌شود و در مرکز مستند «سفیرفیلم» تهیه شده است.

براساس آنچه در سایت جشنواره‌ی فیلم عمار منتشر شده،«علی طادی کارگردان مستند «هاشمی زنده است»،فرزند ابوالقاسم طالبی طادی (کارگردان سینما) است.»

 

 

واکنش خانواده هاشمی به تحریف تاریخ درباره آیت‎الله در یک مستند

 

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران گفت: اصلاح طلبان به دلیل محدودیت های سیاسی نتوانستند از ژنرال های خود در انتخابات استفاده کنند با این حال باید به عمل گرایی و واقع گرایی روی بیاورند و دستاوردهایی برای ارائه به مردمی که به آنها اعتماد کردند، داشته باشند.

«محسن هاشمی» در پاسخ به این پرسش که با فرا رسیدن موعد انتخابات اصلاح طلبان با نقد اقدامات دولت در پی بازسازی اعتماد عمومی هستند، سهم این جریان سیاسی در وضعیت فعلی چقدر است؟ گفت: به طور معمول دولتها در دوره دوم خود با چنین مشکلاتی مواجه می شوند چرا که جریان های سیاسی برای تداوم حضور، معمولا نمی خواهند که مسئولیت وضعیت موجود را بپذیرند و خود را منتقد نشان می دهند در حالی که در ایجاد این وضعیت ممکن است سهیم باشند. نکته مهم برای اصلاح طلبان این است که شرایط خود را به عنوان یک جریان شریک در قدرت ، درک کنند و بپذیرند، اصلاح طلبان در ۴ انتخابات اخیر یعنی از سال ۱۳۹۲ تاکنون پیروز شده اند و سهم قابل توجهی در قدرت دارند، در شرایط حضور در قدرت نمی شود مانند اپوزیسیون موضع گرفت و ایده الیستی برخورد کرد.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران اظهار داشت: اصلاح طلبان به دلیل محدودیتهای سیاسی نتوانستند از ژنرال های خود استفاده کنند با این حال باید به عملگرایی و واقع گرایی روی بیاورند و دستاوردهایی برای ارائه به مردمی که به آنها اعتماد کردند، داشته باشند.نتیجه برخورد ایده آل گرایانه و نپذیرفتن مسئولیت خود دو رویکرد می تواند باشد، یا اینکه بخواهند مانند اوایل دهه هشتاد شعار خروج از حاکمیت بدهند و یا اینکه مردم دیگر به این جریان اعتماد نمی کنند و به اصطلاح در ماشین اصلاح طلبان نمی نشینند. اینکه بسیاری از مدیران اجرایی کشور در حال حاضر گرایش اصلاح طلبی دارند، فراکسیون بزرگ امید در مجلس و مدیریت شهری بسیاری از کلانشهرها در اختیار اصلاح طلبان است نشان می دهد که آنها در قدرت شریک هستند و برای کسب مجدد اعتماد مردم باید پاسخگو باشند نه ژست اپوزیسیون بگیرند.
رقبای سیاسی با استفاده از مشکلات اقتصادی وعده ناممکن می دهند/ پارلمان اصلاحات فقط یک ایده است
به نوشته خبرگزاری ایرنا، هاشمی در پاسخ به پرسشی درخصوص سوء استفاده برخی شخصیت های منتسب به جناحی خاص از مشکلات معیشتی مردم و طرح شعارهای پوپولیستی برای بهبود وضعیت اقتصادی، گفت: باید این موضوع را درک کنیم که مردم به لحاظ معیشتی در مضیقه هستند و انتظار کارامدی بیشتری از مسئولان دارند. طبیعی است رقیب از این فرصت استفاده می کند و وعده غیرممکن می دهد. مهمترین راهکار برای موفقیت در این شرایط توجه به مسایل اجرایی و حل مشکلات مردم است.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با بیان اینکه پارلمان اصلاحات در حال حاضر بیشتر یک ایده است تا یک راهکار مشخص اجرایی، گفت: این ایده در پاسخ به کسانی که ساختار فعلی و شورایعالی اصلاح طلبان را ناکارامد می دانند مطرح شده، لازمه جدی شدن این طرح موافقت بزرگان اصلاحات با آن است که هنوز نشانه در این باره مشاهده نشده است، البته در ایده پارلمان اصلاحات یکی از مشکلات فعلی ساختار اصلاح طلبان که سهم خواهی کوچک و بزرگ است دیده شده است.
تحریف تاریخ به انقلاب و قضاوت نسل های آینده آسیب می زند/ آرزوی مرحوم هاشمی رفسنجانی رفاه مردم بود
رئیس شورای شهر تهران درباره طرح برخی ادعاهای تاریخی در خصوص مرحوم هاشمی رفسنجانی، گفت: اظهار نظر و انتقاد حق هر جریان و شخصی است و ما نه تنها مخالف اظهار نظر افراد نیستیم بلکه از آن استقبال می کنیم، اما باید مراقبت کنیم اگر اظهار نظرمان مربوط به تاریخ و گذشته است براساس مستندات و شواهد و قرائن قابل بررسی وتحقیق توسط پژوهشگران باشد.
وی ادامه داد: اینطور تلقی نشود که ما تغییر کرده ایم و دیگر عملکرد خود در دهه های گذشته را قبول نداریم اما برای اینکه مسئولیت آن را نپذیریم، با طرح ادعاهای غیر مستند، می خواهم آن را به گردن فرد دیگری مانند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بیاندازیم. دستکاری در تاریخ و روایت های مجعول و بی پشتوانه، اگرچه ممکن است برای برخی محبوبیت های کوتاه مدت را به همراه داشته باشد اما در کلان به انقلاب و جامعه و قضاوت نسل های آینده آسیب می زند.
هاشمی با بیان اینکه بزرگترین آرزوی تحقق نیافته آیت الله هاشمی رفسنجانی، رفاه مردم ایران و زندگی در شأن این مردم با حذف فقر و در حد سرمایه های ایران زمین بود، گفت: در دولت سازندگی، حرکت به سمت این هدف آغاز شد اما اکنون شاید به نظر برسد ما نه تنها به سمت این هدف پیش نمی رویم بلکه نسبت به ۲۰ سال قبل، فاصله بیشتری با انتظارات مردم و آهنگ پیشرفت و توسعه جهان داریم.  برای مردم مشکلات زیادی ایجاد کرده ایم که پاسخگوی آن نیستیم و مسئولیت را به گردن یکدیگر می گذاریم و همه تبدیل به اپوزیسیون شده ایم که امیدواریم با وحدت، همدلی و هم افزایی جریانات سیاسی و مسئولان این کندی جبران شود.
انتقاد محمد هاشمی
همچنین محمد هاشمی برادر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بررسی نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در نهضت امام خمینی(ره) که در قم برگزار شد،  گفت: پس از چند سال حضور در قم و مدرسه علمیه حجتیه، به تهران و مدرسه سیدولی در بازار کفاش ها رفتم که در آن جا اطلاعیه های امام خمینی(ره) و مبارزات انقلابی را با چند ماشین نویس که توسط مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) خریداری شده بود، چاپ و به نقاط مختلف کشور ارسال می کردیم.
وی گفت: فعالیت های ما ادامه داشت تا این که سال ۴۸ بنده به آمریکا رفتم و در آنجا با همراهی آقایان محمد یزدی، شهید چمران، علی محمد ایزدی، محمد روغنی ها و مظفر پرتوها، یک انجمن اسلامی تشکیل دادیم تا به نوبه خود کمکی به انقلاب کنیم؛ مرحوم آیت الله هاشمی هم در لبنان، سوریه و نجف، امکاناتی تهیه کرده بود که به مبارزان انقلابی کمک می کرد اما زمانی که از ترکیه با ماشین سواری وارد مرز ایران می شد، گذرنامه ایشان را ضبط کردند؛ ۱۰ روز بعد از آن هم زندانی شدند و تا چند روز پیش از ۲۲ بهمن روز پیروزی انقلاب از زندان آزاد شدند.
به نوشته سایت جماران، رئیس اسبق سازمان صدا و سیما، در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در دوران انقلاب، گفت: «ستون انقلاب»، «دائره المعارف انقلاب»، «شناسنامه انقلاب» و القاب خاص دیگر برای مرحوم آیت الله هاشمی، نشان از آن دارد که ایشان نقش ویژه ای در تحقق انقلاب اسلامی و ماندگاری آن داشتند، چرا که او در همه جای تاریخ انقلاب حضور داشته و با تدبیر عمل کردند.
وی با بیان این که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، در کنار مرحوم لاهوتی، بالاترین و سخت ترین شکنجه های ساواک را در زمان شاه متحمل شدند، تصریح کرد: متأسفانه برخی افراد در یکی دو دهه اخیر، بالاترین تخریب ها را بر علیه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی اعمال کردند و امرو هم با وجود رحلت ایشان، همچنان علیه ایشان تخریب می کنند؛ خود این تخریب کنندگان هم می گویند هاشمی زمانی هم که زنده بود، جسم او کاری نمی کرد، بلکه فکرش و اندیشه اش مزاحم ما بود و امروز هم با همین نگاه، به تخریب ایشان اقدام می کنند.
محمد هاشمی افزود: یکی از آخرین نمونه های تخریب شخصیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره)، هفته اخیر بود؛ انجمنی در یکی از دانشگاه های تهران برای رونمایی از فیلمی در مورد آیت الله هاشمی(ره) در تالار شهید چمران دانشگاه تهران از بنده دعوت کرده بود؛ در ابتدا قبول کردم اما بعد که دچار تردید شدم، از آن ها خواستم ابتدا فیلم را ببینم؛ در این فیلم که عنوانش «هاشمی زنده است» و برگرفته از سخن امام خمینی(ره) بود، ابتدا حضور مرحوم آیت الله هاشمی در همه صحنه های انقلابی و اعتماد مردم و امام راحل به ایشان را نشان می داد، اما در مرحله بعد، وارد دوران دولت سازندگی می شد و تحلیلی ارائه می داد که انحراف انقلاب از همین زمان در کشور شروع شد و بعد در دولت خاتمی، احمدی نژاد و روحانی هم همین انحراف ادامه پیدا کرد؛ در پایان این فیلم هم نتیجه می گیرد که ریل انحراف از انقلاب را، هاشمی رفسنجانی پایه گذاری کرد و بنابراین هاشمی زنده است چون انحراف زنده است؛ این از آخرین نمونه های تخریب شخصیت یار و یاور امام خمینی(ره) است؛ و البته تمسخر کلام امام خمینی(ره) هم هست.
وی اضافه کرد: من به سازندگان این فیلم که ادعا می کردند ۲-۳ دانشجوی ساده هستند گفتم این فیلم قطعا بالای چند میلیارد تومان هزینه داشته و باید پرسید که این هزینه از کجا تأمین شده است؟ قطعا جریانی پشت این قضیه است که به دنبال تخریب اندیشه و تفکر هاشمی است؛ اینان می خواهند در سال های بعد، بلایی که با نام هاشمی به سرشان آمد و توسط مردم کنار گذاشته شدند، دیگر بر سرشان نیاید و لذا تخریب اندیشه و شخصیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را شدت بخشیده اند.
برادر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: ما می دانیم که تخریب آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) که نمونه اخیر آن ذکر شد، نه اولین بار بوده و نه آخرین بار خواهد بود، اما در این فیلم اخیر به کلام و تفکر امام خمینی(ره) تعرض کردند و کلام ایشان را به تمسخر کشیدند؛ چرا که امام خمینی(ره) فرمودند هاشمی زنده است چون نهضت زنده است و اینان که به ظاهر ادعای انقلابی گری هم دارند، بعد از گذشت چند سال از رحلت آیت الله هاشمی(رض)، عنوان می کنند هاشمی زنده است چون انحراف زنده است؛ واقعا چرا باید با نام انقلابی گری، امام خمینی(ره) به تمسخر کشیده شود؟
یاسر هاشمی: اطلاعات مستند «هاشمی زنده است» دروغ بود
روزنامه آرمان نیز نوشته است: اخیرا مستندی با نام «هاشمی زنده است» در دانشگاه تهران به نمایش درآمد که خانواده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی هم در این مراسم دعوت شدند اما هیچ کدام از اعضا در این مراسم شرکت نکردند. این موضوع با بحث‌های بسیار زیادی همراه شد.
یاسر هاشمی پسر کوچک آیت‌الله درباره این مستند می‌گوید: «ساخت این مستند از سوی ارگان‌های خاص به صورت سفارشی ساخته شده بود که بیشتر در جهت تخریب آیت‌ا… هاشمی بود، چرا که گفته شده این مستند جنبه انتقاد دارد اما چنین موضوعی را مشاهده نکردیم چرا که جنبه انتقادی نداشت. متاسفانه صحنه‌ها، تصاویر و اطلاعات دروغ در این فیلم بسیار زیاد بود که حتی پس از مدتی مشخص شد که این فیلم از وزارت ارشاد مجوز نگرفته است.
از خانواده یعنی ما، دعوت کرده بودند که در مراسم پخش این مستند شرکت کنیم اما هنگامی که از محتوای این مستند باخبر شدیم در این مراسم حضور پیدا نکردیم و با پخش آن هم به مخالفت پرداختیم.»

مستند هاشمی زنده است در پی حقیقت ‌های تاریخی و سیاسی نیست

 

قزوین – ایرنا – عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: مستند هاشمی زنده است ابهامات و تحریفات سیاسی و تاریخی دارد و به دنبال بیان حقیقت ‌ها نیست.

 

به گزارش ایرنا، فرهاد درویش در مراسم نقد و بررسی مستند هاشمی زنده است که در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اکران شد، افزود: این مستند نیز همانند همه مستندهای دیگر نه امکان رد کردن و نه امکان پذیرفتن دارد و باید از زوایای مشخص آن را بررسی کرد.
وی فقدان حقیقت جویی برآمده از پژوهش و مصاحبه را یک ضعف این مستند دانست و افزود: این فیلم اگر یک پژوهش تاریخی و سیاسی در نظر گرفته شود، هم حاوی حقایق و هم ابهامات و تحریفات است و ادعاهای مطرح شده در آن بیشتر جنبه تهمت دارد.
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه نمی توانیم اندیشه و عملکرد هاشمی رفسنجانی را ۱۰۰ درصد رد یا قبول کنیم، اظهار داشت: به هرحال این شخصیت مجموعه ای از تحولات اقتصادی و سیاسی را در کشور رقم زد و نباید تغییراتی را که بر خلاف میل منتقدان است نادیده گرفت.
درویش در ادامه به نقد روند مستند اشاره کرد و اظهار داشت: مستندساز می خواهد اشاره کند که با مرگ هاشمی جریان پشت سر وی نیز از بین رفته است در حالیکه نمی توان آن را به راحتی پذیرفت و باید آن را نقد و بررسی کرد.
وی در نقد بخش هایی از فیلم که به دوران جنگ اشاره دارد، افزود: مستند ساز به طور عمد بیشترین دقایق و حجم فیلم را به دوران واپسین جنگ اختصاص داده است و نمی خواهد به نقش سازنده هاشمی در جنگ بپردازد در حالیکه باید یک چهارم مستند به اقدامات هاشمی در جنگ اختصاص می یافت.
درویش با بیان اینکه کارگردان این مستند باید تمام حقایق را به درستی روایت کند، افزود: مستندساز نباید اعمال هاشمی و تصمیم های او را در جنگ از زبان محسن رضایی جستجو می کرد اما چون می خواهد به بیننده القا کند که قطعنامه ۵۹۸ از سوی هاشمی به امام (ره) تحمیل شد به این کار اقدام کرده است.
این استاد دانشگاه در تشریح شرایط واپسین جنگ اظهار داشت: اگرچه امام راحل پذیرفتن قطعنامه را نوشیدن جام زهر تعبیر کردند اما تصمیم ایشان تحمیلی نبود و با وجود نظرات مختلف، آخرین تصمیم گیرنده خودشان بودند.
درویش عنوان داشت: مستندساز با زرنگی و زیرکی می خواهد نقش هاشمی را در انتخاب رهبری نظام کمرنگ نشان دهد و این موضوع اصلا صحت ندارد چون نقش وی در انتخاب آیت الله خامنه ای بی بدیل است.
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی خاطر نشان کرد: در مورد شکاف طبقاتی که به واسطه سیاست های دوران هاشمی در جامعه ایجاد شده است، هیچ شکی نیست اما در این مستند تا حد زیادی سیاه نمایی صورت گرفته است.
درویش با بیان اینکه در این مستند نام هاشمی پیوسته در کنار اصلاح طلبان ذکر می شود، اظهار داشت: هاشمی جزو جامعه روحانیت مبارزه بود و از سال ۸۸ به سمت اصلاح طلبان گردش پیدا کرد بنابراین هاشمی بیشتر از آنکه نزدیک جریان اصلاحات باشد در کنار اصولگراها بود.
این مدرس دانشگاه اظهار داشت: شبهات مختلفی درون این مستند گنجانده شده است که باید با حضور کارگردان به نقد و بررسی آن اقدام کرد.
علی طادی کارگردان این مستند با وجود دعوت به مراسم در دانشگاه حضور نیافت و مجری برنامه علت این موضوع را حواشی و نارضایتی خانواده هاشمی در قبال این مستند عنوان کرد.