حسین کمالی: حاکمیت باید در قبال هر موضوع و تصمیمی خودش را پاسخگو بداند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ حسین کمالی گفت‌: کشور ما پتانسیل بالایی به لحاظ دارایی و همچنین بهره‌گیری از نیروهای توانمند دارد. فقط کافی است به اصول توجه کنیم تا بتوانیم جامعه و مردم را از این بزنگاه دشوار رها کنیم. دلیل ناکارآمدی‌ها عدم پاسخگویی است.
به گزارش سایت خبری مدآرا؛

شرایط کشور روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود و مردم تنگناهای بیشتری را پیش روی خود می‌بینند. همچنین باید اشاره کرد،‌ دولت‌ها با هر سلیقه و روشی همیشه متهم اصلی نابسامانی‌ها قلمداد می‌شوند؛ حال این این سوال پیش می‌آید که اشکال کار کجاست که کارآمدی برای دولت‌ها به امری محال تبدیل شده است؟

حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار،اظهار داشت: من نمی‌توانم تمام دولت‌ها را به سوءمدیریت متهم کنم و این ذهنیت را قبول ندارم. دولت آقای هاشمی که به عنوان دولت سازندگی شناخته می‌شود در سال‌های بعد از جنگ، ویرانی‌ها را آباد و شرایط شهرهای کشور را ترمیم کرد تا مردم بتوانند در رفاه لازم زندگی کنند.

عضو اسبق شورای عالی اصلاحات در ادامه گفت: درباره این بحث که چه موانعی دولت‌ها را از کارآمدی باز می‌دارد باید به این مساله اشاره کرد که در کشورهای توسعه‌نیافته‌ای مثل کشور ما موانع زیادی در ساختارها و استراتژی‌ها وجود دارد. همچنین در مدیریت و تصمیم‌سازی‌های دولتمردان هم اشکال‌هایی مشاهده می‌شود و در کنار این مسائل، باید گفت سطح و نگاه فرهنگی و روابط اجتماعی و نوع آموزش هم در ناکارآمدی‌ها می‌تواند موثر باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: موضوع مهم هزینه‌ساز دیگر این است که اعتماد لازم بین جامعه و حاکمیت برقرار نشده است که این می‌تواند به تنهایی مانعی جدی در مسیر رشد و توسعه باشد. البته این موضوعات به دولت خاصی برنمی‌گردد و مشکلی است که به ساختارهای کلی جامعه و نظام مدیریتی ربط پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: شکوری راد: بسیار بعید است که اصولگرایان بتوانند یک‌پارچه شوند/جایگاه هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب زیر پنجاه درصد جامعه است/درخشان‌ترین دوران اقتصاد برای کشور دوره اصلاحات بوده است
کمالی ادامه داد: مانع دیگر هم موازی‌کاری‌های نهادهایی است که با وجود قدرت داشتن و فعالیت جدی، به هیچ مرجع قانونی و رسمی‌ای پاسخگو نیستند که هزینه‌سازی حضور این نهادها در عرصه‌های مختلف بر هیچ کسی پوشیده نیست. کمااینکه «جان‌ لاک» در توضیحات مدنی، اولین مشخصه جوامع مدنی را «دولت پاسخگو» می‌داند، البته منظور از دولت هر سه قوه مجریه،‌ مقننه و قضائیه است؛ یعنی کل حاکمیت باید در قبال هر موضوع و تصمیمی خودش را برابر افکار عمومی پاسخگو بداند چون عدم پاسخگویی فسادآمیز و مشکل‌ساز است و برای اینکه با بحران مواجه نشویم باید حق با تکلیف و اختیار و وظیفه در کنار هم باشند تا از این طریق «قدرت» نتواند از زیر بار پاسخگویی فرار کند.

او توضیح داد: برای حل مشکل عدم پاسخگویی، مردم باید اراده‌ای کافی داشته باشند؛ بدین معنا که هنگام انتخاب دولت، اگر به هر شیوه‌ای این امکان از جامعه سلب شود، مردم باید آن را به طور جدی مطالبه کنند تا کشور از شرایط کرختی و رودررو شدن با موانع کوتاه و بلند نجات یابد.

حسین کمالی در پایان گفت: کشور ما پتانسیل بالایی به لحاظ دارایی و همچنین بهره‌گیری از نیروهای توانمند دارد. فقط کافی است به اصول توجه کنیم تا بتوانیم جامعه و مردم را از این بزنگاه دشوار رها کنیم. در پایان باید بگویم، دلیل ناکارآمدی‌ها عدم پاسخگویی است.