حشره‌های که روستای کال سرخ را می‌خورند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مثل معجزه است که هنوز کسی از برخورد سقف‌های چوبی نمرده است. رندها قلمرو خود را هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌کنند. شاید برای همین است که کال سرخی‌ها اسم‌شان را گذاشته‌اند رند.


به گزارش عصر ایران،‌ رندها حشره های چوب‌خواری هستند که به جان روستای کال سرخ افتاده‌اند و زندگی ها را ذره ذزه می بلعند. خانه رندها میان سقف‌های چوبی است. چوب ها را می خورند و زیادتر می شوند. چوب‌ها پوسیده تر می شود. رندها زیادتر. زیر هر سقف که بایستی هر آن ممکن است چوبی قطور بر زمین یا اهالی خانه فرود آید. مثل معجزه است که هنوز کسی از برخورد سقف های چوبی نمرده است.رندها قلمرو خود را هر روز بزرگ و بزرگ تر می کنند. شاید برای همین است که کال سرخی ها اسم شان را گذاشته اند رند. هیچ کس هنوز نمی داند اسم واقعی این حشره ها چیست که حتا از بوی چوب‌های آغشته به نفت و گازوئیل هم نمی‌میرند.


رندها حشره های کوچک سفید رنگی هستند شبیه به موریانه یا مورچه های بزرگ. با آرواره‌هایی قدرتمند برای جویدن چوب‌ها و البته گازهای نیش دار از بدن اهالی.


کال سرخ روستایی است با بیست خانوار. نام‌اش را از غاری سرخ رنگ در نزدیکی روستا گرفته‌است. از توابع شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی. تمام کال سرخ را می شود ده دقیقه‌ای دید و تمام کرد. اما کال سرخ فقط خانه‌های گلی‌اش نیست که قصه دارد. روزگار مردمش است که گره در رنج کرده‌اند و دستی نیست که توان گشودن این گره کور را داشته باشد.
کال سرخی‌ها خیلی چیزها ندارند. مثل آب مثل راه مثل مدرسه که فقط یک کانکس کوچک است . و البته حمام و توالت هم ندارد. پیرترهای ده در تمام عمرشان حتا یک حمام واقعی هم ندیده اند. تصوری از دوشی که از آن فواره ای از آب بیرون بیاید ندارند. هم چنان که نمی دانند می شود به جای آنکه با ترس و لرز جایی یواشکی به توالت بروند یک سرویس بهداشتی واقعی داشته باشند.