حضور سینمای ایران در جشنواره کن

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ با حضور بازیگران فیلم جدید جیم جارموش، که درباره زامبی‌ها ساخته شده، هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن کار خود را آغاز کرد. فیلم سینمایی بلند «جنگل سکوت» به عنوان نماینده ایران در جشنواره فیلم کن حضور دارد.

‌ «جنگل سکوت» ساخته سهیل عبدالهی در ژانر وحشت در جشنواره‌ جهانی فیلم کن ۲۰۱۹ حاضرمی‌شود. هفتادودومین دوره جشنواره کن از ۱۴ مه آغاز شده و تا ۲۵ مه (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خردادماه) ادامه خواهد داشت.

اولین حضور ایران در جشنواره کن طی سال ۱۳۴۰ با فیلم «کوروش کبیر» ساخته «فری فرزانه» رقم خورد. فیلم «طلوع فجر» ساخته «احمد فاروقی قاجار» در سال ۱۳۴۴ دیگر نماینده ایران در این جشنواره بود.

در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱، داریوش مهرجویی با فیلم «گاو» و «پستچی» در فستیوال کن شرکت کرد و برای فیلم «پستچی» از سوی منتقدان فیلم فرانسه تقدیر شد.

اولین حضور ایران در جشنواره کن، پس از انقلاب، در سال ۱۳۵۹ با فیلم «چریکه تارا» به کارگردانی بهرام بیضایی رقم خورد.

عباس کیارستمی، در میان کارگردان‌های ایرانی، رکورددار حضور در کن و دریافت جایزه از این جشنواره است. او با فیلم‌های «زندگی و دیگر هیچ»، «طعم گیلاس»، «کپی برابر اصل» و «مثل یک عاشق» طی سال‌های مختلف جوایز فیلم کن را دریافت کرد.

حسن یکتاپناه با فیلم «جمعه» و «بهمن قبادی» با فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» در سال ۱۳۷۹ برنده جایزه دوربین طلایی کن شدند.

اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» در سال ۱۳۹۵ نخل طلای کن را در دو بخش دریافت کرد.

ایران در بین داوران این جشنواره نیز نمایندگانی داشته است؛ بهمن قبادی، عباس کیارستمی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، سمیرا مخملباف و مرجانه ساتراپی سابقه حضور در هیات داوران جشنواره کن را دارند.