حضور گسترده شرکت‌های ترکیه در منطقه آزاد ارس ایران

 

 

نگام ، بین الملل _ مدیرعامل منطقه آزاد ارس از توابع استان آذربایجان شرقی ایران در مصاحبه با «آناتولی» اعلام کرد بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌گذاران ما از ترکیه هستند.

 

به گزارش آناتولی محسن نریمان، مدیرعامل منطقه آزاد ارس از توابع استان آذربایجان شرقی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: «به دلیل حسن همجواری، اکثر سرمایه‌گذاران این منطقه از ترکیه هستند. ۶۰ کشور، از جمله ۳۰ شرک ترک در این منطقه فعالیت می‌کنند.»

وی در ادامه سخنان خود همچنین تصریح کرد:

«برای تشویق سرمایه‌گذاران، معافیت گمرکی، مالیاتی و تردد آسان را در نظر گرفتیم. این منطقه دارای موقعیتی ویژه است و می‌توانیم تبادلاتی گسترده با آذربایجان، ارمنستان، نخجوان و ترکیه داشته باشیم.

تعادادی دیگر از کارخانجات ترکیه طی چند ماه آینده تولید در این منطقه را آغاز می‌کنند. ما و ترکیه به یکیدگر نیاز متقابل داریم. عدم حمایت دولت ترکیه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای ما مهم است.

ترکیه از جمله کشورهای معاف از تحریم خرید نفت ایران است. با استفاده از راه‌های مختلف برای عبور از تحریم ایالات متحده آمریکا علیه ایران سعی می‌کنیم صادرات خود را افزایش دهیم.

منطقه آزاد ارس به مساحت ۵۱ هزار هکتار در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز واقع شده و دارای هفت شعبه؛ شامل جلفا، نوردوز، خمارلو، اصلاندوز، پارس‌آباد، بیله‌سوار و آزادلو (گرمی) است.»