حضور ۲ فیلم مستند از ترکیه در جشنواره بین‌المللی تهران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام؛ دو اثر مستند در جشنواره بین‌المللی فیلم «سینما حقیقت» تهران که از تاریخ ۹ دسامبر آغاز می‌شود شرکت خواهند کرد.

سیزدهمین جشنواره فیلم «سینما حقیقت» که از ۹ تا ۱۶ دسامبر در تهران پایتخت ایران برگزار می‌شود میزبان ۲ اثر مستند از سینماگران ترکیه است.

بر اساس جدول پخش جشنواره فیلم «نیاز فوری به تازه‌کار» از عثمان چاکر و فیلم « وطنم تا زمانی‌که برگردم» از نورال اوزکان و اردال هوس در این جشنواره حضور دارند.

فیلم نخست ۱۲ دسامبر ساعت ۱۴ تا ۱۶ و اثر دوم نیز ۱۴ دسامبر از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در سینما چارسو، محل برگزاری جشنواره نمایش داده می شود.

در بخش مسابقه بین‌الملل امسال حدود ۶۰۰۰ فیلم از بیش از ۱۰۰ کشور تقاضلی شرکت کردهاند که ۵۴ اثر در ۷ بخش مسابقه و غیررقابتی پذیرفته شده اند.

آثاری از ۳۹ کشور؛ شامل آلمان ۸، فرانسه ۷، ایتالیا و آمریکا هر کدام ۶، هلند، نروژ، لتونی، لیتوانی، قطر هر کدام ۳ و روسیه، اسپانیا، لهستان، ترکیه، مصر، صربستان، بوسنی، استونی، افغانستان، اتریش، انگلستان، مجارستان نیز هر کدام ۲ فیلم در این جشنواره حضور دارند.گفتنی است ۶۲ اثر؛ شامل ۲۷ مستند کوتاه، ۱۵ مستند نیمه‌بلند و ۲۰ فیلم نیز در بخش مسابقه این جشنواره شرکت می‌کنند. در این بخش جایزه «شهید آوینی» ۲۹ اثر که ۷ فیلم آن با مسابقه ملی مشترک هستند، به رقابت می‌پردازند. در بخش مسابقه مستندهای کارآفرینی هم ۱۳ فیلم نمایش داده می‌شود.