حمایت اوباما از بایدن چه تاثیری در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۰ دارد؟

✍️ دکتر محمدرضا اسلامی
مدرس دانشگاه ایالتی کالیفرنیا

هفته ای که گذشت، فصل جدیدی از منازعه انتخابات ریاست جمهوری با حملاتِ بی سابقه دونالد ترامپ به “اوباما” آغاز شد. استفاده از واژه «اوباما گِیت» (که اشاره به واژه “واتر گیت” است) در میان توئیت های اخیر ترامپ جالب توجه بود.

ترامپ در توییتر نوشت:
دولت اوباما به نظر می رسد یکی از فاسد ترین و نالایق ترین ها در تاریخ ایالات متحده است. به یاد داشته باشید، او و «جُوِ خواب آلود»، دلایلی هستند که من در کاخ سفید هستم!

او با چند توئیت و با بیانی تُند به اوباما تاخته است. اما علت شروع این حملات چیست؟


۱ – عملکرد سیستمیِ اوباما
اوباما فردی است که به شدت به رفتار «تشکیلاتی» و سیستمی معتقد/پایبند است. در تمام مدّتی که نامزدهایِ دموکرات یکی پس از دیگری «به نفع جُو بایدن» انصراف می داند این زمزمه در محافل وجود داشت که «شخص اوباما» پشتِ این هماهنگیها و هدایتِ ماجرا (از پشت پرده) قرار دارد ولی، اوباما با یک «سکوت طولانی»، هیچ موضعگیریِ مستقیم و آشکاری در حمایت از جو بایدن انجام نمی داد. یک رفتار بسیار حرفه ای، منظم و تشکیلاتی.

اما پس از یک سکوتِ طولانی، اوباما از پرده نشینی خارج شده و پس از یک پیام رسمی در حمایت از معاون سابقش، روز ۲۸ اردیبهشت در یک سخنرانی تلویزیونی برای دبیرستانیها (بدون اینکه مستقیما نامی از “ترامپ” ببرد) گفت:

(باید) از به اصطلاح بزرگسالی که از برخی عناوین جذاب و مشاغل مهم برخوردار است به شدت انتقاد کرد و افزود امثالِ این افراد، هر آنچه را که «احساس خوبی به آنها بدهد، آنچه که راحت باشد، و آنچه که آسان باشد» انجام می دهند.

۲ – ترامپ مشتاق این زدوخورد است!
تا اینجای ماجرا به نظر می رسید که ترامپ، هیچ نگرانی جدّی از بابت «شخصیتِ» جو بایدن ندارد و خود را «حریفِ» او می داند خصوصا اینکه جو بایدن، نه سخنوَری و حضور ذهنِ اوبامای سال ۲۰۰۸ را دارد و مانند هیلاری کلینتون، آراءِ بخشی از زنان اجتماع به او می رسد. در واقع “جو بایدن” نسخه ضعیف و کم رمق از #هیلاری_کلینتون محسوب می شود. ترامپ، که در آن ماجرای ۲۰۱۶ توانست حریف کلینتون و لشکرِ مدافعانش شود، گمان می کرد که اینبار هم حریف خواهد بود، تا اینکه این ماجرایِ کرونا رخ داد!

با گسترش آمار مرگ و میر در ایالات متحده، اوباما وارد شده و به صراحت اینگونه می گوید:

این همه‌گیری ویروس بیش از هر چیز سرانجام (به صورت کامل) روی این ایده که بسیاری از افراد مسئول می‌دانند دارند چه کار می‌کنند، خط بطلان کشید. او ادامه داده: خیلی از این افراد حتی وانمود هم نمی‌کنند که مسئول هستند.

عملا اوباما (در این مقطع زمانی) می خواهد با ورود مستقیم به ماجرا از فرصتِ کرونا برای زمین زدن ترامپ استفاده کند اما ترامپ، مشتاقِ این «ورود» است!

ترامپ یک «رایِ پایه» در میان سفیدپوستان آمریکا دارد و الان یک فرصت مناسب است که تعیین تکلیف کند و به هوادارانش (که سالها کلافه از یک رئیس جمهور سیاه پوست/دموکرات بودند) خاطر نشان کند که: طرفِ حساب من جُو بایدن نیست، اوباما است.

عملا این حرف ممکن است «رایِ جدید» به سبد رای ترامپ اضافه نکند، ولی «رایِ پایه» او و هوادارانش را مستحکمتر(!) خواهد کرد. این، همان کاری است که احمدی نژاد کرد و در آن مناظرۀ با میرحسین به صراحت گفت که «طرفِ من» هاشمی رفسنجانی است است. آن روز زدنِ رفسنجانی باعث خشنودی طیفی از جامعه می شد. امروز هم زدنِ اوباما، باعث استمرارِ محبوبیت ترامپ در میان آن «رای پایه» خواهد بود.

سرجمع، ترامپ از «ورود اوباما» بسیار خرسند است و این فرصتی است تا حملات تند و بی سابقه ای را آغاز کند. آنچه که مشخص است اینکه “دموکراتها” (با فردی در سطح بایدن) حریف ترامپ نیستند ولی آنچه که مشخص نیست اینکه “ویروس” سرانجام با ترامپ چه خواهد کرد؟

تا امروز (۲۳ ماه می) بیش از نود و شش هزار شهروند آمریکا در اثر کرونا جان خود را از دست داده اند. شاید آن کسی که هشت سالۀ ترامپ را چهار ساله کند، نه جو بایدن بلکه کرونا باشد.

پی نوشت:
نمونه گاف دادن و سوتی‌های جو بایدن، حرفی است که اخیرا گفته: آمریکایی‌های آفریقایی‌تباری که به ترامپ رای بدهند “سیاه پوست” نیستند! (و بعد ناچار شده عذرخواهی کند). در سابقه سخنرانی‌های بایدن، سوتی دادن زیاد است.