حمایت دوباره مسکو از ایران؛ لاوروف: غرب می‌خواهد تعهدات فرابرجامی بر دوش ایران بگذارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه روسیه می‌گوید غرب از وضعیت موجود پیرامون مذاکرات هسته‌ای می‌خواهد استفاده کند تا تعهدات بیشتری بر دوش ایران بگذارد.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، سرگئی لاوروف روز جمعه ۱۱ تیرماه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین، عنوان کرد که شرکای غربی ما در تلاش هستند به هر نحوی برجام را تغییر داده و تعهدات بیشتری بر دوش ایران بگذارند.

به گفته وی، غربی‌ها نه تنها خواهان پایبندی ایران به برجام هستند، بلکه تعهداتی می‌خواهند که به برنامه هسته‌ای ارتباطی ندارد.

وی توضیح نداد غربی‌ها چه تعهداتی از ایران می‌خواهند، اما قبلا آمریکا گفته بود برجام باید مسیر رسیدگی به برنامه موشکی، حمایت ایران از گروه‌های نیابتی خود در منطقه و تروریسم را هموار کند.

برخی کشورهای عربی مانند عربستان و امارات نیز بارها خواهان گنجاندن تعهداتی در برجام برای رفع نگرانی‌های امنیتی آنها شده‌اند.

از سویی برخی گزارش‌ها درباره تاخیر در توافق هسته‌ای نیز حاکی است که ایران بر لغو تحریم‌های آمریکا علیه رهبر و زیرمجموعه بیت‌رهبری جمهوری اسلامی اصرار دارد.

لاورف گفته است ایران قبل از خروج آمریکا از برجام به تعهدات برجامی خود «کاملا پایبند» بود و حتی مدتی بعد از آغاز تحریم‌های آمریکا نیز این پایبندی را حفظ کرد و در نهایت بصورت تدریجی از برجام عدول کرد.

وی افزود، ایران گفته است در صورت لغو تحریم‌ها، بلافاصله آماده بازگشت به تعهدات برجامی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.