حمایت روسیه از ایران و انتقاد از اروپا

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآلکساندر لاورنتیف نماینده ویژه ولادیمر پوتین رئیس دولت روسیه با علی شمخانی دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ایران در شهر تهران دیدار کرد

آلکساندر لاورنتیف نماینده ویژه ولادیمر پوتین رئیس دولت روسیه اعلام کرد : کشورهای اروپایی بدون اینکه خود به مسئولیت های ناشی از قرار داد هسته ایی عمل کنند، نمی توانند انتظار داشته باشند که ایران بطور تک طرفه شرایط قرار داد را رعایت کند.

بموجب خبرگزاری رسمی ایران ، ایرنا ، لاورنتیف با علی شمخانی دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ایران در شهر تهران دیدار کرد.

لاورنتیف که برای ارائه اطلاع رسانی به ایران در رابطه با اجلاس سه گانه امنیتی آمریکا، روسیه و اسرائیل که به تاریخ ۲۵ ام ژوئن در بیت القمدس غربی ترتیب یافت، به تهران سفر کرده است اعلام کرد : ما در این اجلاس صراحتا اعلام کردیم که ایران را بعنوان یک کشور دوست و شریک استراتژیکی مشاهده می کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه با سیاست اعمال فشار در عالی ترین سطح آمریکا بر علیه ایران مخالف هستیم گفت : بدون مد نظر قرار دادن منافع و نقش ایران تامین صلح پایدار و دایمی در منطقه امکان پذیر نمی گردد.

لاورنتیف پیرامون قرار داد هسته ایی که با خارج شدن آمریکا از آن شکل نامعلومی بخود گرفته است تاکید کرد : در حالیکه دیگر کشورهای ذی ربط در قرار داد مسئولیت های خود را بجای نمی آورند نمی توان انتظار داشت که ایران بدون اینکه دست آوردی از قرار داد داشته باشد ، شرایط آن را بجای آورد.

علی شمخانی دبیر کل شورای عالی امنیت ملی ایران نیز ضمن اشاره به اینکه ایالات متحد آمریکا برای اینکه بتواند در منطقه سلاح بیشتری بفروشد سعی می کند تا بی ثباتی در منطقه را افزایش داده و به آن دامن بزند اعلام کرد : ایران برای ممانعت از بی ثباتی در منطقه به اتخاذ تدابیر سیاسی و دفاعی و حراست از منافع و امنیت خود با قاطعیت ادامه خواهد داد.

علی شمخانی روابط بین ایران و روسیه را استراتژیک تلقی کرده و افزود : سیاست های روسیه در مورد موضوعاتی مانند قرار داد هسته ایی، سرنگونی پهپاد متعلق به آمریکا که حریم هوایی ایران را نقض کرده بود، موجودیت ایران در سوریه و راهزی دریایی انگلستان بر علیه نفتکش ایران را مورد تقدیر و ستایش قرار می دهیم.