حمایت زنان فوتبالیست ترکیه از «دختر آبی»

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدو تیم فوتبال زنان ترکیه در حمایت از سحر خدایاری، مشهور به «دختر آبی»،‌ به میدان می‌روند.

تصویری که روزهای گذشته در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده،‌ بیلبوردی در استانبول را نشان می‌دهد که با اشاره به عبارت دختر آبی از مسابقه دو تیم زنان ترکیه برای حمایت از خدایاری خبر می‌دهد.در متن این بنر نوشته شده است: «تو راه را تنها نخواهی رفت، دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 

قرار است این دیدار روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه ساعت ۱۶ به وقت محلی در ورزشگاه «کمال آکتاش» برگزار شود.

در روزهای گذشته خودسوزی و سپس مرگ سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی» بار دیگر توجه‌های جهانی را به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران جلب کرد.

خدایاری از هواداران تیم فوتبال استقلال تهران بود که اسفند ۱۳۹۷ درحالی که کلاه گیس آبی گذاشته و پالتوی بلند پوشیده بود  برای تماشای بازی استقلال و العین راهی استادیوم آزادی تهران شد، اما هنگامی که ماموران قصد بازرسی بدنی او را داشتند، گفت که دختر است و ماموران نیز اقدام به بازداشت او کردند.

او پس از آزادی چند بار برای بازپس گرفتن موبایل و وسایل شخصی خود که در زمان بازداشت توقیف شده بود، به دادسرای ارشاد مراجعه کرد. در آخرین مراجعه به خدایاری اعلام شد که پرونده‌اش به دادگاه انقلاب تهران منتقل و به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

دختر آبی ۱۱ شهریورماه از سوی دادگاه انقلاب  احضار شد و پس از مراجعه به این دادگاه در خیابان معلم تهران به او گفته شد قاضی پرونده به مرخصی رفته است.

به گفته شاهدان عینی، خدایاری پس از خروج از دادگاه انقلاب و در حالی که فریادهای اعتراضی سر می‌داد، اقدام به خودسوزی کرد و پس از آن‌که به شدت دچار سوختگی شد به بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری منتقل شد.