حمایت سینماگران، کنشگران هنری و فعالان ورزشی از اعتراضات خوزستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماعتراضات گسترده مردم ایران در حدود ۲۰ شهر استان خوزستان، از جمله اهواز، آبادان، خرمشهر به بحران بی‌آبی و نابودی محصولات دامی و کشاورزی خود و جان‌باختن چندین نفر از آنها بر اثر حمله نیروهای امنیتی باعث شده است تا صدها تن از چهره‌های سرشناس سیاسی، هنری و ورزشی طی بیانیه‌های عمومی و شخصی از آنها حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این رخداد منحصر به مناطق عرب‌نشین خوزستان نمانده است و شهرهای دیگر این استان مانند دزفول، ایذه و مسجدسلیمان به اعتراضات مذکور پیوسته‌اند. حتی دیگر مناطق ایران از قبیل مشهد، خرم‌آباد، تهران و کرج نیز شاهد تجمعات و یا شعارهای مردم در حمایت از معترضان خوزستانی بوده است.

در همین راستا، ۳۲۰ فعال سیاسی و رسانه‌ای که بسیاری از آنها در گذشته وزیر، معاون وزیر، نماینده مجلس و استاندار بوده‌اند، مانند سیدمصطفی تاجزاده، محسن امین‌زاده، سعید حجاریان، قاسم محبعلی، حبیب الله بیطرف، سیدعلیرضا بهشتی، عبدالعلی بازرگان، جلال جلالی‌زاده بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند.

ارتباط بحران داخلی ایران با سیاست منطقه‌ای این کشور

آنان علت چنین بحرانی را سیاست خارجی و منطقه‌ای ایران و شعارهایی مانند عمق استراتژیک در کشورهای خاورمیانه دانسته و گفته‌اند: علت اصلی این‌همه نابسامانی بی‌توجهی حاکمیت به توسعه است و این‌که عمق استراتژیک نظام را در رضایت ملت و جلب مشارکت آنان به منظور دستیابی به توسعه همه‌جانبه، عادلانه، پایدار و متوازن نمی‌بیند و اولویت را به بلندپروازی‌های منطقه‌ای داده است.

در ادامه بیانیه مذکور همچنین آمده است: ضمن محکوم ‌کردن سرکوب هم‌وطنان ناراضی و معترض خوزستانی، از مقامات عالی می‌خواهیم به جای امنیتی‌سازی اعتراضات و سرکوب معترضان، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسند، و فرصت دهند معترضان، نهادهای نمایندگی موثرتری تاسیس کنند. وظیفه حکومت تمکین به رای و نظر ملت است نه امنیتی‌سازی اعتراضات آرام و مدنی آنها. حاکمیت باید اصل ۲۷ قانون اساسی یعنی حق اعتراض و تجمع مسالمت‌آمیز شهروندان را به رسمیت بشناسد.

امضاکنندگان همچنین اتهام تجزیه‌طلبی و غیره که توسط برخی ایرانیان داخل و خارج و رسانه‌های نزیک به نهادهای امنیتی این کشور علیه معترضان مطرح می‌شود را تکذیب و تصریح کرده‌اند: خوزستان جان ایران است و همه مردمی که نگران آینده این سرزمین کهن و عزیز هستند، امروز در کنار مردم خوزستان ایستاده‌اند تا از حقوق مسلم مردم شریف آن استان در داشتن آب، انرژی و زندگی سالم و بدون فقر دفاع کنند.

بیش از ۳۳۰ تن از سینماگران و کنشگران هنری ایران مانند جعفر پناهی، مسعود کیمیایی، محمد رسول‌اف، بهمن قبادی، عبدالرضا کاهانی، مهتاب کرامتی و علی مصفا هم با انتشار بیانیه‌ای ضمن ارائه این هشدار که ظلم و خشونت و تبعیض” در خوزستان به “نابودی ایران” منجر خواهد شد، گفته‌اند: «ما با هم‌میهنان خوزستانی به‌جان‌آمده از ظلم و خشونت و تبعیض همبسته‌ایم. دزدسالارانی که با غارتگری به محیط زیست و منابع و فرهنگ ایرانیان تاخته‌اند، شایسته‌ مسئولیت نیستند و تدوام این وضعیت، موجب نابودی ایران خواهد شد».

کانون نویسندگان ایران نیز طی بیانیه‌‎ای نقش توطئه خارجی در اعتراضات مردم خوزستان را تکذیب و اعلام کرده است: مردمی که اکنون به آب آشامیدنی دسترسی ندارند، حق دارند به خیابان بیایند و اعتراض کنند‌. این مردم از تشکل‌ها، حزب‌ها و رسانه‌ی مستقل برای بیان خواسته‌های خود یکسر محرومند. این مردم، خود رسانه‌ی خویش‌اَند و هیچ‌‎کس حق ندارد پاسخ آن‌ها را با گلوله و گاز اشک آور بدهد، یا برای سهولت سرکوب آنان، اعتراض‌های بر‌حق و مسالمت‌آمیزشان را «بازی کردن در زمین دشمن» بنامد.

گفتنی است بسیاری از سیاستمداران و ورزشکاران و هنرمندان ایرانی از قبیل سیدمحمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد، علی دایی، احمدرضا عابدزاده، جواد نکونام، حسین علیزاده، جواد نکونام، سردار آزمون و مهدی قایدی با نیز در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات مذکور حمایت و به هشتگ «خوزستان تنها نیست» پیوسته‌اند.

آیت‌الله محمدحسین احمدی شاهرودی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان ایران با انتشار نامه سرگشاده‌ای که توسط سایت «دیده‌بان ایران» منتشر شده، گفته است: «ما نمایندگان مجلس خبرگان رهبری استان نسبت به انتقال بی‌رویه آب از زیرشاخه‌های (دو رودخانه) دز و کارون به سایر استان‌ها به دفتر رهبر انقلاب و ریاست‌جمهوری و وزارت نیرو کرارا و کتبا و شفاها هشدار دادیم و تظلم‌خواهی نمودیم، ولی متاسفانه گوش شنوایی نبود».

نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران و شماری از فعالان از جمله آرش صادقی، جعفر عظیم‌زاده، رسول بداقی و پوران ناظم روز سه‌شنبه در پی تجمعی برای حمایت از اعتراضات خوزستان بازداشت شدند.

حدود ۴۰ درصد منابع آب سطحی (شیرین) ایران معادل ۱۷ میلیارد مترمکعب (شامل رودخانه تالاب ها و غیره) در استان خوزستان قرار دارد. با این وجود، به گفته استاندار کنونی خوزستان ۷۰۰ نقطه در این استان با بحران بی‌آبی مواجه است. استان خوزستان همچنین با تولید ۸۵ درصد نفت و گاز و تولید سالانه ۱۲ میلیون تن محصولات کشاورزی و سایر محصولات رتبه اول را در ایران را دارد، اما متاسفانه از لحاظ بیکاری و محرومیت جزو استان‌های اول این کشور است.