حمزه درویش؛ تداوم اعتصاب غذا در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ساعات پایانی روز یکشنبه, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در نهمین روز از اعتصاب غذا, در پی بیهوشی و وخامت حال پس از انتقال به بهداری زندان اوین با تجویز به اندرزگاه بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج, در نهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در پی بیهوشی به بهداری زندان منتقل و پس از تزریق سرم مجددا به بند بازگردانده شد. این زندانی عقیدتی در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضائی با درخواست اعاده دادرسی بر پرونده وی, محرومیت از حق انتخاب وکیل, عدم توجه و پیگیری مسئولان قضائی به شکایت وی از بازجوی اداره اطلاعات رشت و همچنین در اعتراض به اتهام جدید شعارنویسی که در پرونده وی از سوی وزارت اطلاعات بیان شد در اعتصاب غذا بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۷:۳۰ دقیقه عصر روز گذشته “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در پی بیهوشی و انتقال به بهداری زندان با تزریق سرم  پس از گذشت ۱ ساعت و نیم مجددا به اندرزگاه خود باگردانده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به گذشت ۱۰ روز از اعتصاب غذای “حمزه درویش” و عدم اعلام اسم وی هیچگونه ترتیب اثری توسط مسئولان این زندان مبنی بر دلایل اعتصاب غذای وی صورت نگرفته و حتی گزارش اعتصاب غذای وی نیز به قسمت اداری زندان رجائی شهر هم ارسال نشده است. ممانعت از اعلام اعتصاب غذای حمزه درویش در پی ممانعت وزارت اطلاعات از ارسال گزارش اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی صورت گرفته است. 

پیشتر نیز این منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفته بود؛ در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر کرج,  پس از مراجعه به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان مراجعه کرد و با زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در این اندرزگاه گفتگوئی داشت و این مقام مسئول پس از شنیدن صحبتهای حمزه درویش به جای توجه به درخواستهای این زندانی عقیدتی در پاسخ به وی گفته بود؛ اولا اعتصاب غذای تو غیر قانونی است و کلا اعتصاب برخلاف قانون زندان هست و تو داری با اعتصابت قانون شکنی میکنی! دوما  برای چیزی اعتصاب کردی که اگه بخواهیم هم نمیتونیم اعتصابت رو رد کنیم. اعتصاب تو با این عنوان برای ما محدودیت ایجاد کرده است و در انتها هم الله کرم عزیزی به حمزه درویش یادآور شده که  گزارشی از اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین « دادسرای مقدس » ارسال نخواهد شد!