حمله اسراییل به مخازن نفتی که ایران برای حزب‌الله فرستاده است/ بیش از ۱۰ عضو حزب‌الله در این حمله هوایی کشته شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_اسراییل بار دیگر حملات هوایی خود را به مناطق مختلف سوریه از سر گرفته است و پنجشنبه شب ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۱ مصادف با ۳۱ تیر۱۴۰۰ برای دومین روز متوالی یک مقر حزب‌الله لبنان در منطقه «القصیر» در حومه استان حمص را هدف قرار داد.

به گزارش ایران وایر، خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد که سامانه دفاع هوایی این کشور سحرگاه پنجشنبه به مقابله با موشک‌های اسراییلی برخاسته است که از سمت شمال شرق بیروت شلیک شده و برخی مواضع در منطقه «القصیر» واقع در حومه غربی استان حمص را هدف قرار داده بودند.

در همین راستا، یک منبع ویژه که با حزب‌الله لبنان کار می‌کند و به دلیل ملاحظات امنیتی مایل به درج نامش نبود، در گفت‌وگو با سایت ایران‌وایر گفت: «اسراییل به فرودگاه نظامی الضبعه در منطقه القصیر در حومه استان حمص که تحت کنترل شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان قرار دارد، حمله کرده است. در این عملیات مخازن نفت حزب‌الله هدف قرار گرفته است.»

این منبع موثق می‌گوید که حزب‌الله لبنان سه محموله نفتی را که در سه فاز جداگانه از ایران ارسال و در تاریخ دوازدهم ژوئیه وارد اسکله بانیاس سوریه شده است، دریافت کرده است.

لازم به ذکر است که بررسی تیم خبری ایران‌وایر از طریق سایت دریانوردی «مارینا ترافیک» نیز نشان می‌دهد که سه نفتکش ایرانی «آرمان-۱۱۴»، «یاسمین» و «سام» در تاریخ ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۱ در اسکله بانیاس سوریه لنگر انداخته‌اند.

منبع ایران‌وایر می‌گوید: «محموله این سه نفتکش به منطقه القصیر منتقل شده است تا طی چند مرحله به درون خاک لبنان قاچاق شود. به همین دلیل در فرودگاه نظامی الضبعه انبار شده است. دود بسیار غلیظ ناشی از این حمله اسراییل نیز به دلیل انفجار مخازن نفت بوده است، برعکس حملات سابق که چند انفجار متوالی رخ می‌داد. بنابراین موضعی که هدف قرار گرفته، مخازن حاوی نفت بوده است.»

این منبع همچنین تاکید کرد که بیش از ده عضو حزب‌الله در این حمله هوایی کشته شده و شمار دیگری نیز آسیب دیده‌اند. برخی از این مجروحان به شهر القصیر و تعدادی نیز به داخل خاک لبنان منتقل شده‌اند.

وبلاگ «IntelliNews» (ویژه امور دفاعی و اطلاعاتی اسراییل) نیز در تاریخ ۶ ژوئیه در توییتر خود اعلام کرد: «تهران کشتی Arman 114 با پرچم ایران را که حامل نفت خام این کشور بوده، به سوی لبنان فرستاده است.» حزب‌الله اقدامات لجستیکی لازم برای قاچاق سوخت از ایران به لبنان را انجام می‌دهد.

چند روز پیش از انتشار این گزارش، «حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله نیز دولت لبنان را تهدید کرده بود که اگر برای حل بحران سوخت اقدام نکند، نفت را از ایران وارد خواهد کرد.

تل‌آویو به‌ندرت مسئولیت این حملات را می‌پذیرد، ولی همواره تهدید می‌کند که اجازه نخواهد داد، ایران حضور نظامی خود در سوریه را تحکیم بخشد.

از سوی دیگر، ایران نیز طی سال‌های اخیر کوشیده است، نیروهایش را تحت عناوین مختلف سازماندهی و تجهیز کند و پایگاه‌های نظامی خود را در مناطق نزدیک مرزهای اسراییل گسترش دهد و به آنچه روس‌ها در رابطه با توافق‌های‌شان با اسراییلی‌ها و آمریکایی‌ها می‌گویند، نیز اهمیت نمی‌دهد. به گفته «بسام بربندی» از دیپلمات‌های سابق سوری ساکن واشنگتن، تهران به مسکو اعلام کرده‌ است که اگر توان حفاظت از نیروهای ایران و متحدانش در مقابل حملات اسراییل ندارد، اجازه دهد تا به تنهایی با این کشور بجنگد.