حمله به مواضع آمریکا در عراق برای چهارمین روز پیاپی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامموج حملات اخیر به مکان‌های نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده در عراق به گروه‌های شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت جمهوری اسلامی نسبت داده می‌شود. بنابر اعلام ارتش عراق، از سه راکتی که بامداد پنجشنبه پرتاب شد، هیچ‌یک به سفارت اصابت نکرده است.

ارتش عراق اعلام کرد بامداد روز پنجشنبه، ۱۷ تیرماه، سه راکت به‌سمت ساختمان سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد شلیک شده است. روز چهارشنبه نیز پایگاه‌های میزبان نیروهای نظامی آمریکایی در عراق و سوریه هدف حمله‌های پهپادی و راکتی قرار گرفته بود. پیش از آن هم در روزهای گذشته فرودگاه اربیل، محل استقرار نیروهای آمریکایی و سفارت آمریکا هدف حملات پهپادی قرار گرفته بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنابر اعلام ارتش عراق، از سه راکتی که بامداد پنجشنبه پرتاب شد، هیچ‌یک به سفارت اصابت نکرده است و راکت‌ها در نقاطی نزدیک به سفارت در منطقه سبز بغداد که تحت محافظت شدید امنیتی است، فرود آمده‌اند.

هرچند که هنوز هیچ گروهی به‌طور مستقیم مسئولیت این حمله‌ را برعهده نگرفته است، اما تحلیلگران موج حملات اخیر به مکان‌های نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده در عراق را به گروه‌های شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران نسبت می‌دهند. آن‌ها پس از حمله هوایی ایالات متحده به مواضعشان در مرز عراق و سوریه هشدار داده بودند که این حمله و کشته‌شدن چهار نفر از افراد خود در آن را تلافی خواهند کرد.

نیروهای نظامی آمریکایی که در قالب ائتلاف بین‌المللی ضدداعش در کشور عراق مستقرند، به گزارش خبرگزاری فرانسه، سال گذشته حدود ۵۰ مرتبه هدف حمله قرار گرفته‌اند، اما در چند روز گذشته، این حملات شدت گرفته است.

روز چهارشنبه ۱۴ راکت به‌سمت پایگاه‌هوایی عین‌الاسد شلیک شد که میزبان نیروهای آمریکایی در استان انبار واقع در غرب عراق است. بنابر اعلام سخنگوی نیروهای ائتلاف ضد داعش، در این حمله دو نیروی آمریکایی زخمی شده‌اند، اما جراحت آن‌ها جزئی است. مسئولیت این حمله را یک گروه شبه‌نظامی شیعه موسوم به گردان «انتقام المهندس» برعهده گرفته است. نام این گروه به ابومهدی المهندس، معاون حشد شعبی، بازمی‌گردد که دی‌ماه ۹۸ در حمله نیروهای آمریکایی همراه با قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، کشته شد.

سه‌شنبه شب نیز، فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق که محل استقرار گروهی از نیروهای آمریکایی است، هدف حمله قرار گرفته بود که بنابر گزارش‌ها خسارتی درپی نداشت. پیش از آن، دوشنبه شب نیز سفارت ایالات متحده در بغداد هدف حمله‌ یک پهپاد مسلح قرار گرفته بود که با شلیک پدافند هوایی سفارت سرنگون شد.