حمله دوباره به نیروهای آمریکایی این‌بار در شرق سوریه؛ شبه‌نظامیان هوادار ایران احتمالا مسئول این رخداد هستند/ میدان گاز کونوکو در استان دیر الزور هدف قرار گرفته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_گروه ناظر حقوق بشر در سوریه اعلام کرد که یک گلوله خمپاره روز یکشنبه ۲۰ تیر به یک میدان گاز در شرق سوریه که نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در آنجا مستقر هستند، اصابت کرده است.

یکی از مقامات دفاعی ایالات متحده نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز این گزارش را تایید کرد و گفت که نیروهای ایالات متحده هدف حمله قرار گرفتند.

بر اساس گزارش گروه ناظر حقوق بشر در سوریه، گلوله خمپاره در میدان گاز کونوکو در استان دیر الزور و در مجاورت پایگاه نیروهای ائتلاف که با باقی‌مانده اعضای گروه موسوم به «حکومت اسلامی» مبارزه می‌کنند، فرود آمده است.

این نهاد اضافه کرد که صدای انفجار در نواحی اطراف شنیده شده، اما تاکنون گزارشی از تلفات احتمالی آن منتشر نشده است.

به گفته گروه ناظر حقوق بشر در سوریه، شبه‌نظامیان هوادار ایران احتمالا مسئول این رخداد هستند که در پی چندین حمله به میدان نفتی العمر در روزهای اخیر به وقوع پیوسته است. نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده یک پایگاه نیز در میدان نفتی العمر دارند.

همچنین خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گزارش داد که صدای یک انفجار در نواحی اطراف میدام گاز کونوکو شنیده شده است. اما این گزارش اطلاعات بیشتری به دست نمی‌دهد.

ساعتی پس از این گزارش‌ها خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دفاعی ایالات متحده بدون اشاره به نام او نوشت که نیروهای آمریکایی به طور غیرمستقیم زیر آتش غیرمستقیم قرار گرفتند، اما گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که حادثه تلفاتی نداشته و خسارتی هم به بار نیاورده است.

شلیک به میدان گازی کونوکو در میانه تنش‌ها به دنبال حملات هوایی اخیر ایالات متحده به مواضع و پایگاه‍‌های گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران در شرق سوریه و غرب عراق رخ داده است.

واشینگتن تاکید داشته که آن حملات دفاعی و بازدارنده بوده و واکنشی محسوب می‌شود به حملات این گروه‌های شبه‌نظامی به کارکنان و اماکن آمریکا در عراق.

روز چهارشنبه نیروهای کرد سوریه خبر دادند که حملات پهپادی در مجاورت پایگاه نیروهای ائتلاف در میدان نفتی العمر را خنثی کرده‌اند.

نیروهای کرد سوریه همچنین یکشنبه گذشته نیز اعلام کردند که بخش غربی میدان نفتی العمر مورد اصابت دو راکت قرار گرفت، اما این حملات تلفاتی در پی نداشت. گروه ناظر حقوق بشر در سوریه شبه‌نظامیان هوادار ایران را مسئول این حملات دانسته است.