حمله راکتی حزب‌الله به خاک اسرائیل؛ بنی گانتز: رژیم ایران به دنبال ایجاد چالشی چند جبهه‌ای برای اسرائیل است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام درگیری‌ها در منطقه خاورمیانه در حالی شدت گرفته است که گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی دوباره راکت‌پرانی به خاک اسرائیل را از سر گرفته‌اند.

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل رژیم ایران را تهدیدی برای این کشور، خاورمیانه و کل جهان خواند و هشدار داد که اسرائیل آمادگی دارد برای مقابله نظامی با آن اقدام کند.

او تأکید کرد «ایران به دنبال ایجاد یک چالش چند جبهه‌ای برای اسرائیل است، زیرا نیروهای وابسته به خود در لبنان و غزه را تقویت و شبه نظامیانش را در سوریه و عراق مستقر می‌کند و از حامیان خود در یمن حمایت می‌نماید. ایران یک مشکل جهانی و منطقه‌ای و یک چالش برای اسرائیل است.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین گفت: «ما می‌دانیم که وقتی جهاد اسلامی در غزه حملاتی را علیه اسرائیل انجام می‌دهد، با حمایت و اصرار جمهوری اسلامی این کار را انجام می‌دهد.»

کمتر از یک هفته پس از آنکه نفتکش اسرائیل در آب‌های دریای عمان هدف یک پهپاد انتحاری قرار گرفت، حملات راکتی از خاک لبنان به خاک اسرائیل آغاز شد.

ارتش اسرائیل روز جمعه ۱۵ امرداد گزارش داد نیروهای حزب‌الله جنوب لبنان به سوی مناطق شمالی این کشور راکت پرتاب کردند.

نیروهای حزب‌الله طبق معمول از مناطق مسکونی به سوی اسرائیل راکت پرتاب کرده و از شهروندان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند. در ویدئویی که در همین ارتباط در توییتر منتشر شده، مردم چند نفر از نیروهای حزب‌الله را که در حال پرتاب راکت به سمت اسرائیل بودند گوشمالی می‌دهند.

در پاسخ به این تحرکات جنگ‌افروزانه، اسرائیل مناطقی در لبنان را که نیروهای حزب‌الله در آنجا مستقر هستند هدف قرار داد.

به گزارش آسوشیتدپرس حزب‌الله مسئولیت پرتاب راکت به اسرائیل را بر عهده گرفت. سخنگوی ارتش اسرائیل گفته «ما نمی‌خواهیم وارد جنگ شویم، اما در صورت وقوع جنگ بسیار آماده هستیم.»

گیلعاد اردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل می‌گوید رسیدگی به اقدامات بی‌ملاحظه و مرگبار جمهوری اسلامی باید برای شورای امنیت سازمان ملل در اولویت باشد.

او با ابراز خشنودی از اینکه بریتانیا قرار است روز جمعه ۶ اوت به حمله تروریستی رژیم ایران رسیدگی کند، همچنین نوشته است «جامعه جهانی باید تهران را برای ادامه رفتارهای تجاوزگرانه‌اش پاسخگو کند.»

اسرائیل در چند عملیات طی ماه‌های اخیر برای ضربه زدن به تأسیسات اتمی و استراتژیک جمهوری اسلامی اقدام نظامی انجام داده است. در همین ارتباط رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای که ۱۵ امرداد در خبرگزاری «برنا» منتشر شد گفته است که اسرائیل در جریان مذاکرات وین «چند حرکت تروریستی و خرابکاری» انجام داد تا مذاکرات را در سایه قرار بدهد.

وحید جلال‌زاده عنوان کرد «حمله به نطنز، نطنز یک و دو و حمله پهپادی به یکی از مجموعه‌های سازمان انرژی اتمی در همین دو سه هفته اخیر همه برای تحت‌الشعاع قرار دادن سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.»

او افزود «الان که ما در حال گذار هستیم و دولت جدید در حال شکل‌گیری است، قطعاً اینها به زعم خودشان چالشی برای سیاست خارجی است که ایران را به واکنش وادارند و از مسیر منطقی خارج کنند که قطعاً اینگونه نخواهد شد و به تعبیر شاعر عزیز آنجا که عقاب پر بریزد از پشه لاغری چه خیزد!»

یکی از رویدادهایی که جلال‌زاده به آن اشاره کرده حمله پهپادی به ساختمان شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران «تسا» در کُردان کرج است.