حمله فاطمیون به نیروهای آمریکایی در سوریه؛ شبه‌نظامیان افغانستانی وابسته به جمهوری اسلامی با موشک به میدان نفتی «العمر» حمله کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بر اساس منابع ایران‌وایر در شرق سوریه، شبه‌نظامیان افغانستانی وابسته به ایران با موشک به نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده در میدان نفتی «العمر» حمله کردند.

همچنین شامگاه شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰ پایگاه ارتش آمریکا در میدان گاز طبیعی «کونیکو» واقع حومه شرقی استان دیرالزور سوریه با راکت خمپاره «هاون» هدف قرار گرفت.

در این زمینه، یکی از منابع نزدیک به شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه به ایران‌وایر گفت: «عناصر لشکر فاطمیون مورد حمایت ایران که در منطقه «حویجه صکر» مستقر هستند، به سمت میدان «کونیکو» راکت خمپاره «هاون» پرتاب کرده‌اند، اما تلفات مادی و انسانی در پی نداشته است.»

خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز به نقل از منابع محلی اعلام کرده که صدای انفجار از سمت کارخانه گاز «کونیکو» شنیده شده است.

افزایش حملات به نیروهای آمریکایی

نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه طی یک هفته، شش بار مورد حمله موشکی یا پهپادی قرار گرفته‌اند. روز چهارشنبه گذشته دست‌کم ۱۴ راکت به یک پایگاه نظامی در عراق اصابت کرد که بر اثر آن دو تن از نیروهای خدماتی وابسته به ارتش آمریکا زخمی شدند.

این حملات، نشانه مرحله جدیدی از درگیری متقابل ایالات متحده و شبه‌نظامیان وابسته به ایران است. علی‌رغم تهدید جو بایدن مبنی بر عزم آمریکا برای انجام حملات هوایی به مواضع این شبه‌نظامیان، آن‌ها طی ماه‌های اخیر حملات خود علیه نیروهای آمریکایی را شدت بخشیده‌اند.

در همین راستا، گروه‌های مسلح عراقی مورد حمایت ایران با انتشار بیانیه مشترکی وعده گرفتن انتقام از آمریکا را داده و اعلام کرده‌اند: «انتقام خون شهدای گرانقدرمان را از عوامل ارتکاب این جنایت زشت خواهیم گرفت و به یاری خداوند طعم تلخ انتقام را خواهند نوشید.»

«ابوآلاء الولائی»، رهبر گروه شبه‌نظامی «سیدالشهداء» عراق که از سوی ایران پشتیبانی می‌شود، روز دوشنبه ۱۴ تیر تهدید کرد که انتقام خون چهار تن از جنگجویانش را از آمریکا خواهد گرفت. آن‌ها ماه گذشته بر اثر حمله هوایی این کشور در مرز عراق-سوریه کشته شدند.

الولائی در مصاحبه با خبرگزاری «آسوشیتد پرس» در بغداد گفت: «پیروزی ابراهیم رئیسی، رییس اصول‌گرای قوه قضاییه ایران در انتخابات باعث تقویت گروه‌های مسلح مورد حمایت این کشور در سراسر شرق (کره زمین) خواهد شد. انتقام ما از آمریکا با عملیات نظامی چنان سنگین خواهد بود که همگی از آن سخن خواهد گفت.»

پیش از او نیز، گروه «کتائب حزب‌الله» عراق بدون اشاره نوع و جزییات امر، آمریکا را به واکنش «غافلگیرکننده» تهدید کرده بود. «محمد محیی»، سخنگوی این گروه در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» ایران اظهار داشته است: «قبلا نیز گفته‌ایم که نیروهای اشغالگر آمریکا اگر بخواهند اراده عراقی‌ها را به چالش بکشند و در خاک کشورمان بمانند، با آنچه مقاومت از امکانات و توانایی‌ها و اسلحه در اختیار دارد، غافلگیر خواهند شد.»

گفتنی است این تنش‌ها، هم‌زمان با گفت‌وگوهای غیرمستقیم واشنگتن با تهران درباره بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید و دونالد ترامپ رییس‌جمهور وقت این کشور به صورت یک‌جانبه از این توافق خارج شد، رخ می‌دهد.