حمله مجدد اسرائیل به سوریه ، هواپیماهای ایرانی منهدم شدند

 

نگام ، بین الملل _ ارتش اسرائیل بوسیله جنگنده های خود و یک بار دیگر از آسمان لبنان فرودگاه دمش و حوالی آن را موشک باران نمود، طی این موشک باران و بنا به ادعای رسانه های اسرائیلی ۳ فروند هواپیمای ترابری سپاه در فرودگاه دمش بوسیله این موشک ها کاملا منهدم گردیده است

 

 

میثم بازیاری

 

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه جنگنده‌های اسرائیلی در ساعات اولیه روز شنبه به چند منطقه در اطراف دمشق از جمله در الکسوه در جنوب پایتخت حمله کرده‌اند.

 

خبرگزاری دولتی سانا اعلام کرده است که در اثر این حملات تنها انباری در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق خسارت دیده است.

یک مقام نظامی سوری گفته است که از زمان ورود جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی سوریه، سیستم دفاع هوایی سوریه فعال شده است. این منبع افزوده است که بیشتر موشک هایی که از سوی این جنگنده ها به اهدافی در دمشق شلیک شده، توسط سیستم دفاع هوایی سرنگون شده اند.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است درباره حملات صبح جمعه گفته است که جنگنده‌های اسرائیلی دو منطقه را که نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان در آن مستقر هستند مورد حمله قرار داده‌اند. ایران و حزب الله لبنان از جمله نیروهای حامی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه‌ هستند که در بحران سالهای اخیر این کشور در حمایت از بشار اسد وارد عمل شده‌اند.

اسرائیل در سالهای اخیر که جنگ داخلی در سوریه گسترش یافته در چندین نوبت به خاک سوریه حمله کرده است. مقامات اسرائیل ‍پیشتر گفته اند که اجازه نخواهند داد ایران در سوریه حضور نظامی داشته باشد.

 

سوریه، اسرائیل را مسؤول حمله هوایی به اطراف فرودگاه بین‌المللی دمشق دانست

 

یک منبع نظامی سوری اعلام کرد،‌ هشت فروند موشک “اسرائیلی” از حریم هوایی لبنان مواضعی در غرب دمشق، پایتخت سوریه را هدف قرار دادند که سامانه‌های دفاع هوایی سوریه شش مورد آنها را ساقط کردند.

به گزارش ایسنا، این منبع نظامی سوری به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: این حملات یک تجاوز اسرائیلی به مواضع سوریه بود و خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز از مقابله سامانه‌های دفاع هوایی سوریه با این اهداف “متخاصم” خبر داد.

این منبع تاکید کرد، سامانه‌های دفاع هوایی در اطراف فرودگاه دمشق تعداد زیادی از این موشک‌ها را رهگیری کردند که تعداد زیادی از آنها ساقط شدند و هیچ موشکی نتوانست به اهداف خود اصابت کند.

از سوی دیگر، یک منبع در دفاع هوایی سوریه به اسپوتنیک گفت: موشک‌های اسرائیلی در دو موج حمله شلیک شدند که شامل هشت موشک بودند.

وی ادامه داد: موشک‌های اسرائیل مواضعی در منطقه الکسوه و اطراف فرودگاه بین‌المللی دمشق را هدف قرار دادند و حملات از سوی دو جنگنده‌ اسرائیلی انجام شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه نیز به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد، یکی از موشک‌های اسرائیل به انبار تسلیحات در فرودگاه بین‌المللی دمشق اصابت کرد.

این منبع نظامی گفت: راس ساعت ۱۵ :۲۳ دقیقه به وقت محلی جنگنده‌اسرائیلی از سمت “اصبع الجلیل” موشک‌هایی را به سمت اطراف فرودگاه دمشق شلیک کرد.

این منبع افزود: فورا سامانه‌های دفاع هوایی ما اقدام به مقابله کرده و اکثر موشک‌ها را ساقط کردند و تاکنون فقط یکی از موشک‌ها به انبار تسلیحات در فرودگاه بین‌المللی دمشق اصابت کرده است.

سانا همچنین به نقل از یک منبع در وزارت حمل و نقل سوریه گزارش داد، فعالیت عادی فرودگاه بین‌المللی دمشق ادامه دارد و این حملات هیچ تاثیری بر فعالیت فرودگاه نداشته است.

دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان سوری نیز مدعی شد، بخشی از موشک‌ها به سه هدف در حومه غربی و جنوبی دمشق اصابت کردند که انبارهای تسلحاتی حزب‌الله لبنان بوده‌اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه ادعا کرد: بزرگترین هدف حملات، منطقه الکسوه و مناطق دیگر در حومه جنوب غربی دمشق بود که مقرها و انبارهای تسلیحاتی ایرانی‌ها و حزب‌الله لبنان در آنجا قرار دارند.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱ اسرائیل بارها اهداف نظامی ارتش سوریهیا حزب‌الله لبنان را هدف گرفته و به ندرت درباره حملاتش در سوریه اظهار نظر می‌کند.