حمله هوایی اسرائیل به لبنان؛ میشل عون: حملات شبانه نشان‌دهنده افزایش خشونت علیه بیروت است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، با انتقاد از حملات هوایی اخیر اسرائیل به خاک این کشور گفت که این حملات شبانه نشان‌دهنده افزایش خشونت علیه لبنان است.

رئیس‌جمهوری لبنان با اشاره به قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل که به جنگ اسرائیل و حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶ پایان داد، گفت که این اقدام نقض آشکار و خطرناک این قطع‌نامه است.

او تأکید کرده است که پس از سال ۲۰۰۶ این نخستین بار است که اسرائیل از نیروی هوایی خود برای هدف قرار دادن روستاهای لبنان استفاده می‌کند که این نشان‌دهنده نیات تهاجمی و تشدید‌کننده اسرائیل در بحبوجه تهدیدهای مستمر علیه لبنان و حاکمیت آن است.»

با بالا گرفتن تنش در مرز اسرائیل و لبنان، جت‌های جنگی اسرائیل در ساعات اولیه روز پنجشنبه چند «سایت پرتاب راکت» در لبنان را هدف قرار دادند. ارتش اسرائیل روز چهارشنبه از پرتاب دو راکت از خاک لبنان به این کشور خبر داده بود.

اسرائیل اعلام کرد که سایت‌هایی که حملات راکتی روز چهارشنبه و حمله‌هایی درگذشته از آن‌ها صورت گرفته بود را هدف قرار داده است.

به گفته مقامات ارتش اسرائیل، سه موشک توسط «گروه‌های تروریستی فلسطینی در لبنان» شلیک شده بود که یکی از آنها خارج از مرز و بقیه در مناطق غیرمسکونی داخل اسرائیل فرود آمدند.

اصابت این موشک‌ها باعث آتش‌سوزی در شمال اسرائیل شد. ارتش اسرائیل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت جت‌های جنگنده ان کشور در پاسخ به حملات موشکی از لبنان به خاک اسرائیل، به محل پرتاب روز گذشته راکت‌ها از لبنان حمله کردند، و همچنین اهداف دیگری را که در گذشته از آنها برای حمله به اسرائیل استفاده شده بود، هدف قرار دادند.

اسرائیل، لبنان را مسئول حملات موشکی خواند و نسبت به تلاش بیشتر برای آسیب رساندن به غیرنظامیان و حاکمیت اسرائیل هشدار داد.

آمریکا نیز حملات راکتی به اسرائیل را محکوم کرد. پاسخ نظامی اسرائیل به جنوب لبنان در زمان حساس سیاسی صورت گرفت که دولت ائتلافی اسرائیل می‌کوشد صلح را تحت آتش‌بس شکننده پس از پایان جنگ ۱۱ روزه با شبه‌نظامیان حماس در غزه، حفظ کند و لبنان نیز دستخوش بحران‌های متعدد اقتصادی و مالی و بن‌بست سیاسی است.

حزب‌الله لبنان می‌گوید که حملات اخیر اسرائیل تلفاتی نداشته است.