حمیده زرآبادی: برخی صحبت‌ها موجب بی‌اعتمادی مردم می‌شود/ برخی با اقدامشان شأن مجلس را مورد حمله قرار می‌دهند

 

 

نگام ، سیاسی _ یک نماینده مجلس با انتقادات از اظهارات مدیرعامل بانک کشاورزی، گفت: اینکه هرکسی به خودش اجازه دهد که افکار عمومی و اعتماد مردم را موردحمله قرار دهد، کار صحیحی نیست. حتی دستگاه‌های نظارتی می‌توانند با این شخص برخورد کنند و جلو چنین اقدامات و صحبت‌هایی را بگیرند اما اگر به‌واقع مستندی دارند که تخلفی از سوی نماینده‌ای شده است و از جایگاه‌هایش استفاده کرده، آن را به دستگاه‌های نظارتی ارائه کنند.

 

 سیده حمیده زرآبادی نماینده قزوین، آبیک و البرز و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» با اشاره به اظهارات اخیر مدیرعامل بانک کشاورزی و هجمه علیه نمایندگان مجلس، گفت: متأسفانه یکسری از رفتارها در جامعه بی‌اعتمادی ایجاد می‌کند و برخی آگاهانه یا ناآگاهانه دست به اقداماتی می‌زنند که بی‌اعتمادی مردم را به دنبال دارد.

او ادامه داد: در دیدارهای مردمی نمایندگان به دلیل اینکه وضعیت ایجاد اشتغال در کشور مشکل پیداکرده است بسیاری از افرادی که مراجعه می‌کنند درخواست معرفی به بانک‌ها برای دریافت وام رادارند تا بتوانند خوداشتغالی داشته باشند و کار کوچکی برای خودشان راه بیندازند.

این نماینده مجلس با اشاره به انتقاد مدیرعامل بانک کشاورزی از درخواست نمایندگان برای وام ۱۰ میلیون تومانی به مردم، گفت: اینکه به این شکل درخواست وام از سوی نمایندگان برای مراجع کنندگان را نشان دهند به‌ دوراز انصاف است. اگر مستنداتی وجود دارد که نماینده‌ای از جایگاهش سوء استفاده کرده و برای خودش و اطرافیانش امتیازی گرفته باید به دستگاه‌های نظارتی و دستگاه قضایی ارجاع دهند که برخورد قانونی انجام شود.

زرآبادی تأکید کرد: اینکه هرکسی به خودش اجازه دهد که افکار عمومی و اعتماد مردم را مورد حمله قرار دهد، کار صحیحی نیست. حتی دستگاه‌های نظارتی می‌توانند با این شخص برخورد کنند و جلوی چنین اقدامات و صحبت‌هایی را بگیرند اما اگر به‌واقع مستندی دارند که تخلفی از سوی نماینده‌ای شده است و از جایگاه‌هایش استفاده کرده، آن را به دستگاه‌های نظارتی ارائه کنند.

او ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی به‌صورت مستمر رفتار نمایندگان را رصد می‌کنند حتی در خصوص سؤال و تذکر که جزو ابزارهای کاری یک نماینده است، از آن‌ها سؤال می‌کنند. برخی دستگاه‌های نظارتی گاهی در نطق نمایندگان که طبق قانون اساسی نمایندگان مصون هستند، ورود پیدا می‌کنند. بنابراین چطور ممکن است این دستگاه‌ها بر سوء استفاده شخصی نمایندگان، نظارتی نداشته باشند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با انتقاد از زیر سوال بردن شان مجلس، گفت: اینکه افراد وجهه، جایگاه و شأن مجلس را با کارشان مورد حمله قرار دهند درست نیست. اگر هم موردی از سوء استفاده نمایندگان است باید به دستگاه‌های نظارتی و قضایی و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارائه شود تا در مسیر صحیح بررسی شود.

زرآبادی گفت: اگر در بانک کشاورزی تنها کشاورزان می‌توانند در آن حساب باز کنند، بنابراین باید این بانک تنها به کشاورزان خدمات ارائه کند. اما در حال حاضر بانک کشاورزی یک بانک عمومی است و افرادی که کشاورز هم نیستند در این بانک حساب دارند و تراکنش‌هایی با این بانک انجام می‌دهند. بنابراین باید این بانک به همه دارندگان حساب خدمات ارائه کنند. درست است که وظایف تخصصی برای بانک کشاورزی تعریف‌شده و با توجه به این وظایف یکسری مزیت‌هایی را به این بانک داده‌اند اما کار اصلی این بانک، بانکداری است و از عموم مردم سرمایه دریافت می‌کنند بنابراین باید به عموم مردم خدمت‌رسانی کند.