حکم نهایی دادگاه ویژه ترور رفیق الحریری امروز صادر می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ لبنان امروز سه شنبه ۱۸ اوت ۲۰۲۰ پس از سال‌ها انتظار در باره نتایج تحقیقات نهادهای قضایی بین المللی در باره پرونده قتل رفیق الحریری نخست وزیر فقید لبنان، منتظر صدور حکم نهایی دادگاه ویژه پرونده ترور این شخصیت سیاسی برجسته لبنانی است.


رفیق الحریری یکی از برجسته‌ترین و با نفوذترین شخصیت‌های سیاسی لبنان بود که در سال ۲۰۰۵ در بیروت به قتل رسید.
یکی از متهمان اصلی ترور رفیق الحریری حزب الله لبنان است. پیشتر دادگاه بین‌المللی لاهه ۴ نفر از اعضای شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را به صورت غیابی محاکمه کرده و همه آنها به توطئه برای انجام اقدام تروریستی متهم شدند.
قرار است دادگاه لاهه امروز حکم نهایی خود را صادر کند به همین منظور سعد الحریری نخست وزیر پیشین لبنان، برای شرکت در جلسه دادرسی در مورد پرونده ترور پدرش به لاهه رفته است.
طبق گفته برخی منابع لبنانی، قرار است سعد الحریری پس از صدور حکم دادگاه، بیانیه‌ای در رابطه با حکم صادره کند.
در همین حال بهاء الحریری، فرزند دیگر رفیق الحریری نخست وزیر لبنان، گفت که در آینده جایگاهی برای شبه نظامیان حزب الله در لبنان وجود نخواهد داشت. او با اشاره غیر مستقیم به دخالت‌های رژیم ایران در لبنان از جامعه جهانی خواست تا در کنار لبنان بایستد و به دخالت‌های خارجی در این کشور پایان دهد.
الحریری در گفت‌وگو با روزنامه بریتانیایی تلگراف گفت: «اقدامات حزب الله باعث شد که لبنان هزینه‌های سنگینی را پرداخت کند. او افزود که حزب الله چیزی جز جنگ، تحریم‌ و رنج‌ و مشقت برای لبنان به ارمغان نیاورد است.
الحریری از شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان خواست که به دخالت و مشارکت خود در امور سیاست لبنان پایان دهند و به این کشور اجازه دهند تا بار دیگر خود را بسازد.

بهاء الحریری شبه نظامیان حزب الله لبنان را مقصر انفجار بندر بیروت دانست. او همچنین از میشل عون رئیس جمهوری لبنان به دلیل حمایتش میشل از شبه نظامی حزب الله انتقاد کرد.
گفتنی است که رفیق حریری نخست وزیر لبنان روابط نزدیکی با ایالات متحده، و سایر کشورهای غربی و عربی خلیج داشت به همین دلیل حزب الله لبنان و دستگاههای اطلاعاتی رژیم سوریه که در آن زمان بر لبنان مسلط بودند، او را تهدیدی برای نفوذ تهران و دمشق در لبنان تلقی کرده بودند.
روند تحقیقات و محاکمه غیابی برای چهار عضو حزب الله لبنان ۱۵ سال به طول انجامید.این دادگاه حدود یک میلیارد دلار هزینه داشت.

احتمالا دادگاه لاهه حکم مقصر بودن اعضای حزب الله و مجازات حبس ابدی برای آنها صادر کند.
ترور رفیق الحریری به بزرگترین بحران در لبنان از زمان جنگ داخلی که بین سال‌های ۱۹۷۵ و ۱۹۹۰ رخ داد منجر شد. این بحران به عقب نشینی نیروهای سوری از خاک لبنان منجر شد.
حکم نهایی دادگاه لاهع قرار بود پیش از این صادر شود اما به دلیل انفجار بندر بیروت به تاخیر افتاد.