حکومت قزاقستان استعفا داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – دولت قزاقستان با خواست نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور این کشور استعفا کرد

دولت قزاقستان به نخست‌وزیری باخیت‌جان ساگین‌تایف با خواست نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور این کشور و به دلایل اقتصادی استعفا داد.

نظربایف در پیامی ضمن درخواست از دولت برای استعفا افزود: “امروز تصمیم مهمی برای کشور گرفته شده است. وضعیت اجتماعی و اقتصادی در سال‌های گذشته از ثبات برخوردار بوده اما در حال حاضر این مقدار کافی نیست”.

وی همچنین اظهار داشت: “دو سال پیش در قانون اساسی اصحلاتی انجام دادیم. دولت و استانداری‌ها برای حل مسائل اجتماعی و اقتصادی اختیارات و استقلال عمل لازم را به دست آورد. تمامی برنامه‌های لازم دولت از جمله در حوزه‌های صنایع، زیرساخت‌ها، بهداشت و آموزش به تصویب رسید و اعتبارات لازم برای اجرای این برنامه‌ها در اختیار دولت قرار گرفت. اما برنامه‌ریزی دقیق‌ در این راستا انجام نشد. درآمد واقعی مردم افزایش نیافته و مخارج غذایی خانواده‌ها در حال افزایش است”.

در پی انتشار این پیام، وب سایت ریاست جمهوری قزاقستان اعلام کرد که استعفای دولت از سوی رئیس جمهور مورد قبول واقع شده و عسگر مامین، معاون نخست‌وزیر این کشور به صورت موقت نسخت‌وزیر خواهد بود و همچنین اعضای کابینه فعلی تا مشخص شدن دولت جدید به وظایف خود ادامه خواهند داد.