حیرت مرکل از میزان خرابی‌های سیل در آلمان: لزوم جنگ با تغییرات اقلیمی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته که از بزرگی سیلی که در آلمان جاری شده بهت‌زده است. سیلی که تصور می‌شود در آلمان و بلژیک موجب کشته شدن ۱۸۸ نفر شده است.

۱۵۷ نفر در آلمان کشته شده و ۳۱ نفر هم جانشان را در بلژیک از دست داده‌اند. هزاران نفر هم گم شده بودند که حالا خبر آمده گروهی از آنها پیدا شده‌اند.

خانم مرکل که برای بازدید از مناطق سیل‌زده به غرب کشورش رفته بود با نجات‌یافتگان و امدادگران وارد گفت‌وگو شد.

باران‌های عظیم هنوز در حال خرابی‌های بیشتر در مناطق جنوبی آلمان و اتریش است. خیابان‌های یکی از شهرهای این منطقه زیر آب فرو رفته است. یکی از مسئولان آتش‌نشانی در وین، پایتخت اتریش، گفته است که در جریان یک ساعت بارش در شنبه شب، به اندازه کل هفته گذشته باران بر این شهر باریده است.

در منطقه شمالی باوریا، یک نفر بر اثر بارش سنگین جان از دست داد. خیابان‌ها و زیرزمین خانه‌ها در این مناطق پر از آب شده بود.

مقام‌‌های آگاه می‌گویند که در غرب آلمان، سد «اشتاین‌باختال» هنوز در وضعیت خطر قرار دارد. این سد در غرب شهر بن واقع شده است. ساکنان این منطقه، خانه‌هایشان را که در مسیر سد است، ترک کرده‌اند.

مشکل از نظر اروپایی‌ها تغییرات آب و هوایی زمین است. آنها می‌گویند سیل در کشورهای سوئیس، لوکزامبورگ و هلند هم به همین دلیل است.

به گفته متخصصان، گرمایش زمین باعث شده که احتمال بارندگی‌های بزرگ، بیشتر شود. از زمان انقلاب صنعتی دمای زمین ۱.۲ سانتی‌گراد افزایش یافته است.

خانم مرکل گفت: «جهان باید با سرعت بیشتری به جنگ با تغییرات اقلیمی برود.» او به روستای «شولد» رفته بود که به شدت مورد آسیب قرار گرفته است. خانم مرکل وعده داد کمک برای بازسازی با سرعت بیشتری انجام شود.

در توصیف آنچه که دیده بود، خانم مرکل از واژه «هولناک» استفاده کرد. به سیل‌زدگان دلداری داد که «ما همه با شماییم.» و گفت: «حیرت‌آور است. می‌توانم تقریبا بگویم که در زبان آلمانی هیچ کلمه‌ای برای توصیف تخریبی که روی داده وجود ندارد.»

او در عین حال نقطه امیدی هم در آنجا دید: «همچنین خیلی خوشایند است که می‌بینم مردم چطور در کنار هم هستند و به هم کمک می‌کنند.»

وزیر دارایی آلمان هم گفته است که دولت یک بسته کمک به اندازه ۳۵۴ میلیون دلار را مطرح کرده که روز چهارشنبه در کابینه مطرح می‌کند.