خاتم‌الانبیا تهاتر می‌کند؛ واگذاریی دارایی‌های دولتی به‌جای مطالبات

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رییس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه روش تازه‌ای را برای پرداخت مطالبات این قرار گاه از دولت پیشنهاد کرده است.


سعید محمد در سخنانی به بودجه قرار گاه خاتم الانبیا اشاره کرد و گفت: “سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت پول دریافت می‌کنیم که البته همه آن به شکل نقد نیست از این عدد ۳ هزار میلیارد تومان به پروژه های عمرانی اختصاص دارد و حدود ۷ هزار میلیارد تومان هم متعلق به پروژه‌های غیرعمرانی و شهرداری‌ها است.”


او در پاسخ به این سوال که آیا اموال دولت با طلب های قرارگاه تهاتر می‌شود، گفت: “استفاده از اموال دولتی در بودجه سال ۹۹ ذکر شد اما نه اینکه به عنوان تهاتر با مطالبات قرارگاه باشد. قرار بر اینکه دولت اموال خود را بفروشد و با درآمد حاصل از آن بدهی خود را تسویه کند.”

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه تاکید کرد: “برای سال ۱۴۰۰ پیشنهاد داده‌ایم که دولت به جای مطالبات قرارگاه، دارایی‌هایش را به قرارگاه واگذار کند. در دو دولت قبل سابقه این نوع همکاری‌ها وجود دارد و دولت در آن زمان به جای بدهی، نیروگاه سبلان، بخشی از فولاد خوزستان و مخابرات را به قرارگاه واگذار کرد که برای همان مجموعه ارزش افزوده ایجاد کردیم.”


او گفت: «قرار بر این شد که با توجه به اینکه چه واگذاری‌هایی در سال آینده انجام می شود، قرارگاه لیستی را تهیه کند که بر اساس نیازهای خود فهرستی را تهیه کردیم که به کدام اموال دولت نیاز داریم.»


یکی از روش‌های دولت برای تامین بودجه و رفع کسری بودجه در دوران تحریم واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی و شبه دولتی‌ها است.
یکی از انتقادات جدی این است که دولت شرکت ها را به بخش خصوصی واقعی واگذار نمی‌کند و با قیمت های پایین به نهادهای شبه دولتی و افراد پرحاشیه واگذار می نماید. به این ترتیب پیشنهاد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا به دولت می‌تواند بحث برانگیز شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏