خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۷؛ مخالفت خاتمی با پیشنهاد حضور در صداوسیما/ جزئیاتی از بازجویی و بازداشت کرباسچی/ او حاضر بود از مسئولیت شهرداری تهران کناره‌گیرى کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۷ آمده است که سید محمد خاتمی با پیشنهاد حضور در صداوسیما مخالفت کرده است.

هاشمی رفسنجانی در بخشی از خاطرات خود در تاریخ ۲۸ فروردین سال ۱۳۷۷ می‌نویسد که در نمازجمعه، در مورد مسایل اختلافى روز هم صحبت کردم و سعى نمودم که بى‌طرفى را مراعات کنم، اما رسانه‌هاى خارجى، به‌عنوان طرفدارى از شهردار تفسیر کرده‌اند؛ چون من از قشر مدیر کشور دفاع و مطبوعات را به خاطر جنجالى‌ کردن محیط و افشاگرى‌هاى خلاف‌شرع، سرزنش کردم. جمعى از نمازگزاران هم شعار «غارتگر بیت‌المال، اعدام باید گردد» سردادند.

عصر آقاى غلامحسین کرباسچى آمد. جریان بازداشت و بازجویى‌ها و آزاد شدن را توضیح داد و گفت، مورد تازه‌اى نداشتند و همان موارد مطرح شده قبلى را مطرح مى‌کردند. معتقد است تیم بازجویی، آدم‌هاى تُندى هستند و در قوه قضاییه هم نفوذ دارند. اظهار آمادگى‌ کرد که از مسئولیت شهرداری تهران کناره‌گیرى کند و در مقابل، آنها هم دست از مدیران شهردارى بردارند و بگذارند به خدمت‌شان ادامه دهند. گفت، این را با آقاى خاتمى هم در میان گذاشته است.

شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۷۷

آقاى عبدالمجید معادیخواه رییس بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی آمد. از تضعیف رهبرى در مسایل اخیر، اظهار نگرانى‌ کرد.

آقاى رضا امراللهى، رییس دانشگاه خواجه نصیر طوسی آمد. گفت، دانشگاهیان که با توجه به شعارهاى آقاى خاتمى، امید زیادى نسبت به کمک به دانشگاه‌ها دوخته بودند، کم‌کم مأیوس و ناراضى مى‌شوند.

آقاى غلامرضا آقازاده، رییس سازمان انرژی اتمی آمد. گزارشى از پیشرفت مذاکرات با روسیه، براى گرفتن تکنولوژى‌هاى مربوط به نیرو و سوخت داد و خواست که به آقاى خاتمى تأکید کنم، حمایت مالى و تسهیلات ادارى کند. از وضع اقتصادى دولت و سیاسى کشور، اظهار نگرانى شدید کرد و گفت، در دولت مدیریت اقتصادى نیست. از تجدید بحران در فرض ادامه محاکمه شهردار، اظهار نگرانى‌کرد.

عصر آقاى محسن رضایى، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام براى برنامه‌هاى شورا و کمیسیون‌هاى مجمع آمد و از اختلافات و تضعیف رهبرى و نظام دینى اظهار نگرانى‌ کرد و گفت، جمعى از استادان دانشگاه‌ها را به جبهه‌ها و سپس به دیدار سد کرخه و طرح نیشکر بُرده، سخت تحت‌تأثیر وسعت سازندگى در دولت من قرار گرفته‌اند. گفت، سیل، فرازبند سد ایذه را با چند پُل برده است.

آقاى عباس آخوندى، قائم مقام سازمان صداوسیما آمد. از ادامه تنازعات با فرض ادامه محاکمه، اظهار نگرانى کرد و پیشنهاد داشت که شهردار تهران، براى کم شدن بحران، مأمور مسئولیت‌ دیگرى بشود و گفت، وقت وسیعى را در اختیار رییس‌جمهور در شبکه اول سیما قرارداده‌اند که برنامه‌های اقتصادى را براى کم کردن نارضایتی مردم از گرانى‌ها و بى سامانى‌ها، توضیح بدهند، ولى حاضر نیست بیاید توضیح بدهد و ناراحت است از کم‌ بودن برنامه‌هایى از این نوع در صداوسیما که در زمان دولت من زیاد بود.